Active Beauty
Čo je perimenopauza? Gynekologička predstavuje jej príznaky
čas čítania: min

Menopauza

Čo je perimenopauza? Gynekologička predstavuje jej príznaky

Perimenopauza je obdobie dvoch až štyroch rokov pred poslednou menštruáciou. Počas tejto fázy klimaktéria je menštruačný cyklus prerušovaný a príznaky menopauzy sú najintenzívnejšie. Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl vysvetľuje, čo môžu ženy robiť, aby sa cítili v tomto období čo možno najpríjemnejšie.

Čo je perimenopauza?

Perimenopauza je druhou zo štyroch fáz menopauzy. Prísne vzaté, menopauza má len tri fázy, ale perimenopauza sa často označuje ako tá štvrtá. Je to obdobie poslednej menštruácie. Perimenopauza zahŕňa obdobie dvoch až štyroch rokov pred menopauzou. Príznaky klimaktéria sú počas tejto fázy najintenzívnejšie, preto sa perimenopauza nazýva aj „vrchol menopauzy“. Po menopauze prechádza perimenopauza do postmenopauzy.

Die Perimenopause ist die zweite von vier Phasen der Wechseljahre. Genau genommen haben die Wechseljahre nur drei Phasen, aber oft wird die Menopause als vierte Phase bezeichnet. Sie ist der Zeitpunkt der letzten Regelblutung. Zur Perimenopause gehören die zwei bis vier Jahre vor der Menopause. Die Wechseljahre-Symptome sind in dieser Phase am intensivsten, deshalb wird die Perimenopause auch als „Höhepunkt der Wechseljahre“ bezeichnet. Ab der Menopause geht die Perimenopause in die Postmenopause über.

Tip: Prečítajte si na mojadm.sk viac o štyroch fázach klimaktéria.

Čo sa počas perimenopauzy deje v organizme ženy?

Počas perimenopauzy dochádza k narušeniu a prípadne aj k prerušeniu menštruačného cyklu. Dôvodom je fakt, že dozrieva čoraz menej vajíčok schopných oplodnenia, nástup ovulácie je už zriedkavejší a vaječníky produkujú ešte menej pohlavných hormónov ako v predchádzajúcej fáze, v premenopauze.

Ako dlho trvá perimenopauza?

V akom veku vstúpi žena do obdobia perimenopauzy, to je pomerne individuálne. V priemere sa začína okolo 47. roku života a trvá štyri až päť rokov.

Perimenopauza: Gynekologička hovorí o možnom nástupe týchto sprievodných symptómov

  • Zmena v menštruačnom cykle: Menštruácia je zriedkavejšia, niekedy môže vynechať aj niekoľko mesiacov.
  • Návaly tepla a potenie: Za týmito príznakmi stojí zníženie hladiny estrogénu, v dôsledku čoho dochádza k zmenám v centre regulácie tepla v mozgu. Dochádza k rozšíreniu periférnych ciev, kde sa dočasne prečerpáva viac krvi.
  • Poruchy spánku: Hormonálne zmeny počas perimenopauzy často vedú k poruchám spánku, ženy zle zaspávajú a trápi ich prerušovaný spánok.
  • Únava: Ženy trpia počas perimenopauzy spánkovými poruchami a mávajú kratšie fázy hlbokého spánku. Prerušovaný spánok je obyčajne spôsobený hormonálne podmienenými návalmi tepla. Výsledkom je pocit nedostatočného odpočinku ráno a únava počas dňa.
  • Závraty: Únava a vyčerpanie v dôsledku nedostatku spánku môžu viesť k závratom. Nezriedka je sprievodným symptómom aj vyšší krvný tlak.
  • Psychika: Hormonálne zmeny počas perimenopauzy negatívne vplývajú aj na ženskú psychiku, čo častokrát môže vyústiť do depresívnych nálad či dokonca apatie.

Perimenopauza: Čo na zmiernenie príznakov odporúča gynekologička

  • Počas perimenopauzy treba dbať na vyvážený životný štýl s bežným denným režimom, dostatok pohybu (napr. joga), vyvážená strava prispôsobená menopauze, ako aj dostatok oddychu.
  • Ak počas perimenopauzy pociťujete len mierne symptómy, na zlepšenie celkovej pohody možno užívať podporné rastlinné látky, ako sú červená ďatelina alebo ploštičník hroznatý. Sóji a dioskórei huňatej sa pripisujú hormonálne regulačné účinky, takže ich konzumácia je v tomto období rovnako prospešná. Na prírodnom rastlinnom základe sú aj tabletky na spanie s valeriánou, medovkou či chmeľom. Šalvia zasa zmierni nadmerné potenie. Získajte viac informácií o fytoterapii v období menopauzy.
  • Ak vás počas perimenopauzy trápia nočné návaly tepla, pomôže napríklad striedavá sprcha, prípadne podobné podporné opatrenia.
  • Nasadenie hormonálnej substitučnej liečby by sa malo v období perimenopauzy zvažovať len v prípade veľmi intenzívnych príznakov. Predchádzať tomu musí podrobné odborné vyšetrenie, na základe ktorého sa následne nastaví liečba, pri ktorej sa telu dopĺňajú hormóny vo forme krémov či tabliet. O svojom stave a o prípadnom užívaní hormónov odporúčame vždy sa poradiť s gynekológom, ktorému dôverujete.