Active Beauty
Detoxikácia pečene: Návod na zdravie
Text: Silke Roessel
čas čítania: min

Na čo dať pozor

Detoxikácia pečene: Návod na zdravie

Zdravá pečeň prispieva k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu. Aby tento orgán v tele pracoval ako má, je dôležité ho detoxikovať.
Pečeň ako detoxikačná centrála tela má každý deň mnoho práce. Najväčší vnútorný ľudský orgán, ktorý si možno predstaviť ako čističku, zbavuje naše telo nepoužiteľných ostatkov a zároveň v tele ukladá to, čo je preň prospešné, napríklad živiny. Aby mohla pečeň správne pracovať, je dôležité, aby sme sa vyvážene a zdravo stravovali a aby sme ju z času na čas detoxikovali. K zdravému životnému štýlu jednotlivca patrí okrem iného aj relaxácia, napríklad pomocou mantier a tiež oddych a správne dýchanie.


Detoxikácia pečene: Čo treba o tomto orgáne vedieť


Prečo je tak dôležité mať zdravú pečeň?

Detoxikačný orgán rozkladá škodlivé látky, ukladá a metabolizuje v organizme základné živiny a reguluje ich vstrebávanie do krvi. Čím viac práce pečeň má, tým menej efektívne dokáže pracovať. Ochorenia pečene sa diagnostikujú často príliš neskoro.


Ako sa prejaví, že je nutné detoxikovať pečeň?

Preťažený orgán sprevádzajú nešpecifické symptómy ako napríklad permanentná únava, strata chuti do jedla, poruchy koncentrácie či nevoľnosť. Tie môžu viesť k problémom so zažívaním a negatívnym zmenám vybraných hodnôt krvného obrazu. V najhoršom prípade môže dôjsť k stukovateniu pečene, pričom táto diagnóza môže mať za následok závažné ochorenia.

Konkrétna a jasná diagnóza sa dá však stanoviť len na základe výsledkov skríningového vyšetrenia krvi, kde sa stanovujú špeciálne parametre, ktoré poukazujú na ochorenie pečene. Zvýšené hodnoty týchto parametrov môžu byť v mnohých prípadoch akýmsi poplašným signálom. Aby to však nemuselo u vás zájsť až takto ďaleko, mali by ste sa stravovať vyvážene a vyhýbať sa pravidelnej konzumácii alkoholu. Pečeň je multifunčkný orgán, ktorý pracuje nepretržite. Nemôže prestať pracovať a preto by sme sa o ňu mali aj patrične starať.

Detoxikácia pečene: Pozor na tieto 4 veci


​1. Vyhýbajte sa tomu, čo pečeni škodí
Alkohol a nikotín: obzvlášť táto kombinácia predstavuje pre pečeň značnú záťaž, pôsobia na ňu ako jed. Prehýrená noc znamená pre pečeň nutnosť nakopnúť sa a zvládnuť dvojitú smenu.

Rovnako škodlivé pre pečeň sú aj cukor a tuk, ak sa konzumujú v nadmerných množstvách. Obsahujú ich jedlá ako pizza, hamburger, polotovary či sladkosti. Minimálne rovnako škodlivé ako tieto jedlá sú pre pečeň aj umelé prísady v potravinách, ako napríklad farbivá, sladidlá a tiež konzervačné látky.

Obzvlášť ťažké to má pečeň s fruktózou: z evolučných dôvodov sa táto forma cukru metabolizuje takmer výhradne v pečeni, kde sa mení na tuk, čo následne môže viesť k stukovateniu pečene. Naproti tomu konzumácia glukózy vedie podľa štúdií k zdravšiemu metabolizmu, pretože podporuje schopnosť pečene spaľovať tuky.

2. Tieto potraviny sa postarajú o zdravú pečeň
Detoxikačné centrum tela posilnia grapefruity a citróny. Obsahujú totiž horčiny, ktoré prispievajú k správnej činnosti pečene a stimulujú produkciu enzýmov, ktoré okrem iného napomáhajú telu pri trávení tukov. Do svojho jedálnička by ste preto mali zaradiť aj cesnak a cibuľu a tiež korenia, ako napríklad kurkumu a zázvor.

A k jedlám, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu pečene sa tiež radia vlašské orechy, avokádo, reďkovka, brokolica, reďkev a špenát. Dôležité však je: Všetky potraviny by mali byť v bio kvalite, aby sa do tela a teda ani do pečene nedostali pesticídy a iné škodliviny.

3. Očista pečene pomocou vody a zeleného čaju
Ak denne pijete veľa zeleného čaju a minimálne dva litre vody, robíte svojej pečeni službu, pretože škodlivé látky sa z nej tak môžu rýchlejšie filtrovať. Zelený čaj obsahuje sekundárne rastlinné látky, ktoré prispievajú k redukcii tukových zásob.

4. Návod na zdravý zábal pečene
Ak to s očistou pečene myslíte naozaj vážne, môžete si okrem konzumácie vyváženej strany prikladať na pečeň zábal, približne dva- až trikrát do týždňa po dobu 20 minút. Teplý a vlhký zábal stimuluje prekrvenie pečene, čo má za následok lepšiu detoxikáciu orgánu a rýchlejšie vylučovanie škodlivých látok. Takto na to:

Naplňte termofor horúcou vodou a malý uteráčik namočte do teplej vody. Vo vám pohodlnej polohe na chrbte si vlhký uteráčik položte na pečeň – nachádza sa pod pravým rebrovým oblúkom. Na uteráčik potom položte termofor a zvrchu ho zakryte veľkým uterákom tak, že si ho zaviniete okolo tela. Takto oddychujte približne 30-45 minút.