Toto sú výhody fitness trackerov:

1. Viac motivácie pre šport

Aplikácie v smartfónoch sú naprogramované tak, že sa na nich stávame závislí a neustále nás burcujú, aby sme si od nich nechávali radiť. To vedie napríklad k doom scrollingu (nadmernej konzumácii obsahu sociálnych médií po dlhú dobu bez prerušovania) na Instagrame a iných sociálnych sieťach. V princípe je geniálne, keď nám aplikácia v mobile pre zmenu pripomenie, že je čas na niečo iné, konkrétne na šport. Mimoriadne motivujúca ja práve predstava dosiahnutia svojho denného cieľa alebo dokonca stanovenie si svojho osobného rekordu v počte krokov a nasledovania tejto méty.
Tip: ak ste sa pristihli, že trávite na mobile príliš veľa času, prípadne dokonca ignorujete svojho partnera (kľúčové slovo: phubbing), je čas dopriať si digitálny detox.

2. Prehľad športových aktivít

Niektorým nám to je dobre známe z online zoznamiek: v profile na zoznamke je kolonka, kde by sme mali uviesť, ako často cvičíme. Mnoho ľudí si s obľubou vyplní do tejto kolonky slovo „často", pretože subjektívne sa im javí, že cvičia často. Fitness tracker však v tomto smere nepozná zľutovanie. Ponúka denný, týždenný a mesačný prehľad o športových aktivitách, ktoré sa v tom ktorom týždni či mesiaci skutočne uskutočnili. A nie veru, sledovanie futbalu pred obrazovkou medzi ne rozhodne nepatrí. Ako to výstižne vyjadril americký priekopník v manažmente Peter F. Drucker: „Nemôžete riadiť to, čo nemôžete merať". Ak nemáte k dispozícii žiadne čísla (teda poruke nič merateľné), je ťažké to riadiť alebo dokonca zlepšovať. Ak však máte na smartfóne aktivovaný pedometer alebo fitness tracker, je ľahké zistiť, či ste naplnili svoju dennú normu krokov alebo ako ste (v číslach) do svojej dennej rutiny integrovali šport. Individuálne osobné dojmy môžu byť v tomto prípade často veľmi zavádzajúce.

3. Analýza tréningových údajov

Mnohé fitness trackery ponúkajú možnosť následnej analýzy tréningových dát na smartfóne alebo počítači. Človek tak získa informácie o svojom športovom výkone alebo vlastnej kondícii a progrese. Mnohými trackermi možno dokonca merať aj spánok (jeho trvanie, spánkové fázy, prerušenia spánku). Ak napríklad trpíte poruchami spánku, tracker vám umožní získať ďalšie informácie o svojom spánkovom rytme, získať ďalšie hodnoty a dospieť tak k lepšiemu spánku.

4. Stanovenie si športových cieľov

Jednoducho si zašportovať podľa chuti a nálady, to je skvelé, avšak s trackerom na ruke človek necvičí vo vákuu. Zatiaľ čo bez neho je to len o pocite a odhade, koľko ste asi za posledný rok športovali, pri trackeroch je to istota, kondička sa dá sledovať a analýza výsledkov je kompletná. Analýza sa dá potom následne pretaviť do stanovenia nových športových cieľov. Okrem hmatateľných výsledkov pomocou analýz z trackera je niekedy vhodné vyhľadať aj odbornú pomoc (napríklad kondičného kouča). Na základe získaných údajov je potom možné spoločne zostaviť tréningový plán.

Toto sú nevýhody fitness trackerov:

1. Trackery ignorujú individuálne potreby tela

Ak sa spoliehate len na tracker a nevenujete pozornosť signálom svojho tela, cvičenie nemusí padnúť vždy na úrodnú pôdu, niekedy môže byť dokonca nezdravé alebo pôsobiť na telo skôr negatívne. Napríklad bezprostredne po prekonaní prechladnutia nemôžete ísť z nuly rovno na sto. Rovnako ako bežecký tréning pre začiatočníkov sa jednoznačne musí líši od tréningu pre pokročilejších bežcov. Cvičenie v horúčavách nesmie byť také intenzívne ako cvičenie pri miernych teplotách alebo ako je tomu pri zimných športoch, napríklad pri behu na lyžiach. Pre ženy je zase mimoriadne dôležité, aby pri cvičení načúvali svojmu telu a tréning prispôsobili svojmu cyklu a celkovej pohode. Ženy v tomto smere môže úspešne naviesť aj menštruačné mapovanie alebo používanie menštruačných aplikácií.
Tip: existujú aj fitness trackery, ktoré sledujú jednotlivé fázy ženského cyklu a umožňujú tak prispôsobiť cvičenia individuálnym potrebám ženy. Napriek tomu každá jedna vieme najlepšie, ako byť fit a na aké cvičenia sa aktuálne cítime.

2. Obmedzené funkcie alebo vyššie náklady

Ak holdujete vodným športom, napríklad plávaniu, jednoduchá a bezplatná aplikácia v smartfóne vám, žiaľ, nepomôže. V takomto prípade, aby ste si samotné cvičenie, ako aj jeho efekt vedeli odsledovať, potrebujete fitness náramok, ktorý je určený na použitie aj pod vodou. V opačnom prípade si budete musieť dať tú námahu a dopĺňať dáta do trackera manuálne, avšak výstupné údaje potom samozrejme nemusia byť presné. Ak chcete mať prístup k čo najväčšiemu počtu presných meraní a oceniť aj širokú škálu funkcií trackera, často musíte zainvestovať do veci vyššiu sumu.

3. Dezorientácia napriek fitness trackeru

Keď sa na trackeri neustále objavujú nové a nové namerané hodnoty (napríklad VO2max), amatérskych športovcov to môže do určitej miery zneistiť. Ak vyslovene nemáte vzdelanie kondičného trénera alebo nemáte možnosť konzultovať výsledky so športovým lekárom, výstupné hodnoty po analýze nemajú pre laikov akýsi hlbší zmysel. Ak sa na určité hodnoy zameriavate zo zdravotných dôvodov alebo trénujete na výkon, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc a nespoliehať sa len na fitness tracker. Koniec koncov, pomoc potrebujete, aby ste dokázali všetko správne kategorizovať.

4. Fitness trackery môžu vytvárať tlak na výkon

Aby ste mohli využívať zdravotné výhody fitness trackerov, chce to mať aj zdravý mindset. Porovnávanie sa na základe vyhodnotených údajov s údajmi iných ľudí alebo snaha neustále rásť a zlepšovať výsledky bez ohľadu na fyzickú kondíciu, to je mimoriadne kontraproduktívne. Speje to len ku stresu a tlaku na výkon, pôvodný cieľ, a síce to, aby tracker prispieval k všeobecnému zlepšeniu životného štýlu, tu ide do úzadia. V tomto prípade vedie využívanie fitness trackera len k zvýšeniu hladiny stresového hormónu kortizolu a nadmernému zaťaženiu organizmu. Zodpovednosť preto v konečnom dôsledku nesie používateľ.

Tip redakcie: vyskúšajte niektorú z praktických aplikácií pri vašich turistických potulkách.