Čo rozumieme pod pojmom fytoterapia?

Fytoterapia – liečba liečivými bylinkami – je pravdepodobne najstaršou terapiou, akú ľudstvo pozná. Príroda ponúka viac ako 3000 rastlín s liečivými účinkami, ale len niekoľko stoviek z nich sú oficiálne schválené ako rastlinné lieky.

Narozdiel od homeopatie, kde sa používajú účinné látky len samostatne a silne zriedené, fytoterapia kombinuje účinné látky z viacerých možných rastlín. Môže ísť o zmesi sušených kvetov, listov, koreňov alebo celých častí rastlín, ktoré sa následne spracovávajú na prášky, kapsule alebo kvapky. Šťavy, tinktúry alebo silice, rovnako ako čaje a prísady do kúpeľa, patria medzi najdôležitejšie liečebné prostriedky z oblasti fytoterapie.

Čo treba zvážiť pred zahájením fytoterapie?

Na začiatok jedna vec: menopauza je proces v živote ženy. Podobne ako puberta a mesačný cyklus je menopauza hormonálna zmena v ženskom tele, ktorá nastáva okolo 45. až 55. roku života ženy. Fakt, že počas tejto fázy sa môžu vyskytnúť fyzické ťažkosti, ako sú migrény, nespavosť, návaly tepla alebo tráviace problémy, nemusí nevyhnutne súvisieť s menopauzou, hovorí viedenský gynekológ a naturopatka, lekárka Petra Zizenbacher. Fyzické a duševné problémy si kliesnili cestu už dlhší čas a na povrch začnú vychádzať až počas zmeny. Práve preto je veľmi dôležité pred tým, ako sa žena uchýli k bylinnej liečbe, lepšie sa prizrieť samotnému životnému štýlu, radí odborníčka.

Aký význam má fytoterapia počas menopauzy?

„Symptómy, ako sú napríklad návaly tepla alebo poruchy spánku, často bezprostredne súvisia so stravou,“ hovorí lekárka z Viedne. Vo svojom naturopatickom centre sa preto Dr. Zizenbacher podrobne zaoberá stravovacími návykmi svojich pacientiek: „Poruchy spánku môžu byť napríklad spôsobené aj tým, že nie je v poriadku črevný mikrobióm. Častým následkom nedostatočného pitného režimu sú práve pomalé črevá. Mnoho žien prijíma roky málo tekutín,“ hovorí Zizenbacher. Ak sa k tomu pridajú hormonálne zmeny počas menopauzy, nezriedka sa to prejaví tráviacimi problémami, migrénou či poruchami spánku. Preto je dôležité, aby dámy postihnuté týmito problémami venovali zvýšenú pozornosť dennému príjmu tekutín: Denne by mali vypiť tri až štyri litre vody (bežne sa odporúča vypiť cca 2 litre tekutín). Bylinné čaje sú skvelou možnosťou, ako telu dodať tekutiny a zároveň cenné fytonutrienty. „Ak majú ženy dostatočne vyvážený pitný režim, je menšia pravdepodobnosť, že ich budú počas menopauzy trápiť nepríjemné symptómy spojené s týmto obdobím života ženy,“ tak znie dobrá správa odborníčky z praxe. Ak sa aj napriek tomu objavia návaly tepla, bylinkové čaje poslúžia ako to správne osvieženie.