HIV: Odborníčky odpovedajú na najdôležitejšie otázky
Liečba vírusovej infekcie HIV je stále poznačená zastaranými predsudkami. Ako však vysvetľujú odborníci z organizácie Aids Hilfe Wien, HIV je dnes ochorenie, ktoré je dobre liečiteľné účinnou medikamentóznou liečbou. Zistite ďalšie dôležité fakty o prenose, príznakoch HIV a možnostiach rýchleho vyšetrenia, ako aj samdiagnostiky. Plus: A ako nastaviť spoločnosť tak, aby pre HIV pozitívnych nebola ich diagnóza konečne stigma?
Podľa Rakúskej spoločnosti pre AIDS (ÖAG) žije v Rakúsku približne 8 000 až 9 000 ľudí nakazených vírusom HIV. Každý rok je pritom diagnostikovaných približne 350 až 400 nových prípadov. S výnimkou poklesu počtu výskytov súvisiacich s obdobím Covidu ide o pomerne stabilný počet. V prípade podozrenia na infekciu HIV sú dôležitým kontaktným miestom centrá pomoci pre postihnutých AIDS v jednotlivých spolkových krajinách. Redakcia ACTIVE BEAUTY požiadala Andreu Brunner, výkonnú riaditeľku Aids Hilfe Wien, aby sa s nami podelila o najdôležitejšie fakty týkajúceho sa tohto ochorenia.
Dr. Eva Lunzer-Mühl nám vysvetlila, prečo je bezpečný sex taký dôležitý v kontexte ochrany pred HIV a inými pohlavne prenosnými chorobami. |
1.Čo je HIV a kedy hovoríme o AIDS?
Andrea Brunner: Skratka HIV znamená v preklade „vírus ľudskej imunodeficiencie". Osoba, ktorá bola infikovaná HIV vírusom, sa označuje ako HIV pozitívna. Infekcia dlhodobo oslabuje imunitný systém. Telo má nižšiu schopnosť brániť sa a je náchylnejšie na určité ochorenia, napríklad na zápal pľúc.
Ak je imunitný systém natoľko oslabený, že do života postihnutého vstúpia život ohrozujúce ochorenia, stav sa už označuje pojmom AIDS. Skratka znamená v preklade „syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti".
2. Podľa akých symptómov možno rozpoznať infekciu HIV?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: Pri infekcii HIV sa približne po šiestich dňoch až šiestich týždňoch od nakazenia objavia nešpecifické príznaky: príznaky podobné chrípke, opuch lymfatických uzlín, hnačka a kožný výsyp. Potom nasleduje dlhé bezpríznakové obdobie. AIDS, posledné štádium infekcie, predstavuje takpovediac úplný rozvrat imunitného systému. Neškodné baktérie môžu viesť k život ohrozujúcim a často aj smrteľným ochoreniam.
Andrea Brunner: Ak sa HIV nelieči niekoľko rokov, môžu sa objaviť príznaky, ako sú pretrvávajúca hnačka alebo poškodenie nervov rúk a nôh. Vírus má podobné symptómy u mužov aj žien, špecifiká pre jednotlivé pohlavia absentujú.
3. Prenos HIV: Ako sa HIV prenáša?
AAndrea Brunner: Vírus HIV sa najčastejšie prenáša telesnými tekutinami, krvou, semenom či vaginálnymi tekutinami. Najväčšie riziko prenosu HIV je pri nechránenom vaginálnom a análnom pohlavnom styku. Orálny sex je menej rizikový, pokiaľ sa do úst nedostane sperma ani menštruačná krv.
Riziko nákazy však existuje aj pri používaní spoločných kontaminovaných predmetov pri vnútrožilovej aplikácii drog a pri akomkoľvek kontakte s krvou - vrátane prvej pomoci.
Prenos z HIV pozitívnej matky na jej nenarodené dieťa je vylúčený, ak matka počas tehotenstva dostáva účinnú liečbu. „Tehotné ženy, ktoré sú HIV pozitívne, by sa však mali vždy poradiť so svojimi kontaktnými osobami v oblasti liečby HIV a zároveň so svojím gynekológom," zdôrazňuje výkonná riaditeľka Aids Hilfe Wien.
Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl v okienku pre ženy pre redakciu ACTIVE BEAUTY objasňuje najdôležitejšie fakty o prenose vírusu HIV, ako sa pred ním možno chrániť a aké sú jeho príznaky:
Videoprelink
4. Ako sa môžete chrániť pred infekciou HIV?
Obe odborníčky sa zhodujú, že najlepšou ochranou pred HIV je chránený sex.
Podľa Andrey Brunner to zahŕňa nasledujúce tri opatrenia:
- Najjednoduchšou ochranou počas sexu je stále používanie kondómu (aj ženského). Týmto spôsobom sa v prípade, že je druhá osoba HIV pozitívna, vírus nemôže dostať na sliznice a do tela.
- Ľudia, ktorí sú HIV pozitívni, môžu chrániť svojich sexuálnych partnerov pravidelným užívaním liekov proti HIV. Účinná liečba HIV znamená, že vírus sa už nemôže prenášať počas sexuálneho styku.
- Rizikové skupiny s vysokým rizikom možného nakazenia sa infekciou môžu užívať preventívne lieky proti HIV, aby sa tak pred infekciou ochránili. Odborne sa tomu hovorí predexpozičná profylaxia (PrEP). V preklade hovoríme o „prevencia pred možným kontaktom s vírusom HIV". „Medzi rizikové skupiny patria napríklad muži, ktorí majú sex s mužmi, osoby poskytujúce sexuálne služby, ľudia vo vzťahu s HIV pozitívnou osobou bez účinnej liečby a ľudia, ktorí často menia sexuálnych partnerov," vysvetľuje Andrea Brunner. V Rakúsku boli tieto PrEP lieky predtým spoplatnené. Od apríla 2024 majú zraniteľné skupiny možnosť nechať si lieky preplatiť zdravotnou poisťovňou.
Samozrejme, drogy by sa užívať nemali. Kto ich však aj napriek tejto vedomosti užíva, mal by sa riadiť heslom „safer use“, človek sa tak môže chrániť pred infekciou HIV. To znamená, používať len vlastné injekčné striekačky a dokázať si zabezpečiť patričné hygienické podmienky.
5. Ako sa chrániť pred infekciou HIV po nechránenom pohlavnom styku?
Andrea Brunner: Liečba PEP (postexpozičná profylaxia) je núdzové opatrenie po nechránenom pohlavnom styku. Núdzová situácia môže nastať napríklad pri pretrhnutí kondómu alebo v prípade sexuálneho násilia. PEP možno použiť ako preventívne opatrenie aj v prípade, ak HIV pozitívny sexuálny partner dlhodobo neužíval lieky proti HIV.
Čo teda konkrétne učiniť v prípade núdze? Každý, kto bol vystavený riziku infekcie HIV, by mal čo najskôr navštíviť pohotovostnú ambulanciu. V prípade potreby sa pacientovi indikuje potrebná liečba PEP. Liečba by mala byť zahájená najneskôr 48 hodín po rizikovom kontakte. Terapiu vykonávajú špeciálni registrovaní lekári v centrách pre liečbu HIV v určitých nemocniciach, pričom postihnutý užíva počas štyroch týždňov špeciálne lieky, ktoré bránia vírusu HIV usídliť sa v organizme.
6. Prečo a kedy má zmysel podstúpiť testy na HIV?
Andrea Brunner: V podstate platí, že čím skôr sa infekcia HIV diagnostikuje, tým skôr sa môže zahájiť špeciálna liečba. To má samozrejme tiež pozitívny vplyv na priebeh ochorenia. Lieky na HIV bránia množeniu vírusov HIV a účinkujú tak, že vírusy HIV už v tele nie sú detekovateľné. V dôsledku toho sa nevytvárajú nové vírusy a imunitný systém sa zotavuje. Infekcia sa už nemôže prenášať na iné osoby, a to ani pri pohlavnom styku.
7. Ako často sa testovať na HIV?
Aids Hilfe Wien odporúča nasledovnú frekvenciu testovania:
- Vzťah: Dva základné kamene zdravého vzťahu sú vzájomný rešpekt a úprimnosť. Odporúča sa, aby si obaja partneri na začiatku sexuálneho vzťahu dali urobiť test na HIV a tiež sa dať testovať na pohlavne prenosné infekcie (samodiagnostické testy na pohlavne prenosné infekcie). Prinajmenšom by sa to malo urobiť hneď po odstránení kondómu. Ľudia v polyamorných vzťahoch by sa mali testovať častejšie, pokiaľ nie sú všetci zúčastnení dobre pretestovaní od začiatku.
- Ak pár túži po bábätku: Páry, ktoré si želajú mať deti, by sa mali nechať testovať tiež. Ak je výsledok testu pozitívny, liečba HIV chráni pred infekciou partnera a aj dieťa. Súčasťou tehotenskej knižky, ktorú dostane každá tehotná, je aj test na HIV.
- Ak človek často strieda partnerov/ky: Každý, kto často mení sexuálnych partnerov, by sa mal pravidelne testovať na HIV. Aids Hilfe Wien odporúča, aby sa tak dialo aspoň raz ročne.
- Nechránený sex: Jedno z odporúčaní Aids Hilfe Wien tiež je, aby sa ľudia po každom nechránenom pohlavnom styku, pri ktorom nie je jasný HIV status ich sexuálneho partnera, dali otestovať na HIV. Kedy je ktorý test potrebný, to určí odborník pri konzultácii - osobne, telefonicky alebo e-mailom.
8. Aké typy testov na HIV sú na trhu?
Andrea Brunner: Existujú tri rôzne testy na HIV. Všetky typy testov dokážu vo všeobecnosti detekovať vírus až niekoľko týždňov po možnej infekcii. Podľa toho, po akom z nich človek siahne, by mal človek s podozrením na vírus HIV počkať po nechránenom pohlavnom styku dva až dvanásť týždňov a testovať sa až následne. Prípadný postihnutý by sa mal o výbere testu poradiť s odborníkmi, ktorý odporučia ten správny na základe situácie. Všetky testy sa aj v centrách môžu vykonať anonymne.
Laboratórny test na HIV je v Aids Help bezplatný a anonymný; za HIV rýchlotest, ako aj test HIV PCR je potrebné zaplatiť. Na vírus HIV sa možno dať otestovať aj u súkromných lekárov a tiež v laboratóriách. Pred absolvovaním samotného testu je dobré sa predtým poradiť s odborníkom, aj ohľadom finančnej stránky.
V Rakúsku sú v niektorých lekárňach dostupné aj samodiagnostické testy na HIV. Človek sa poľahky otestuje aj doma. Dokážu detekovať prítomnosť vírusu najskôr tri mesiace po možnom nakazení. Testy stoja približne 30 eur, záleží od výrobcu, pričom nie sú kryté zdravotným poistením.
9. Aké lieky sa používajú na liečbu HIV?
Andrea Brunner: Liečba HIV sa vďaka ďalšiemu vývoju liekov proti HIV v posledných desaťročiach výrazne zlepšila. HIV pozitívni ľudia, ktorí dostávajú účinnú liečbu, tak môžu normálne žiť a slobodne si organizovať svoj každodenný život.
Aby bola liečba HIV účinná, musia postihnutí užívať jednu alebo dve tablety denne po zvyšok svojho života. Prípadne dostávajú každé dva mesiace takzvanú depotnú injekciu, či inak povedané - antiretrovírusovú injekčnú liečbu. Úspešná liečba liekmi proti HIV stlačí vírusy HIV v tele pod detekčnú hranicu. To znamená, že vírus sa už nemôže prenášať - ani pri pohlavnom styku.
10. Prečo je napriek užívaniu liekov na HIV potrebný aj priebežný monitoring?
Andrea Brunner: Liečba HIV nemôže infekciu vyliečiť. Umožňuje však kvalitný život s normálnou dĺžkou života. „Napriek tomu je dôležité, aby pacienti v pravidelných lekárskych kontrolách pokračovali a to v úzkom kontakte s tímom pre liečbu HIV," hovorí odborníčka na HIV. V prvom rade ide o pravidelné kontroly, ktoré majú zabezpečiť, aby bola vírusová záťaž pod hranicou detekcie. Po druhé, HIV pozitívni ľudia podstupujúci účinnú liečbu môžu mať v dôsledku dlhodobého užívania liekov proti HIV zvýšené riziko niektorých ochorení, ako je cukrovka alebo kardiovaskulárne ochorenia, a najmä v pokročilom veku.
11. Ako teda zaobchádzať v bežnom živote s HIV pozitívnymi ľuďmi bez obáv?
Andrea Brunner: Spôsob, akým ľudia nazerajú na HIV, má veľa spoločného so starými predstavami o tomto ochorení. „Spoločnosť by si mala uvedomiť, že toto ochorenie je dnes veľmi dobre liečiteľné. Pri každodennom kontakte s HIV pozitívnymi ľuďmi sa vírusom nakaziť nemožno," vysvetľuje Andrea Brunner. Takže žiadna možnosť nákazy cez podanie ruky, objatie, bozkávanie, plávanie v rovnakom bazéne alebo používanie rovnakého príboru. Ak sú infikované osoby účinne liečené, t. j. pravidelne užívajú lieky a chodia na kontroly, nemôžu vírus preniesť ani pri pohlavnom styku alebo pôrode.
V Rakúsku sú takmer všetci HIV pozitívni ľudia na účinnej liečbe, ktorú užívajú od identifikovania vírusu. Liečba je účinná dokonca aj u ľudí, ktorí boli nositeľmi vírusu dlhý čas bez toho, aby bol u nich vírus detekovaný a HIV bolo diagnostikované už v neskorom štádiu, aj u nich sa dá vírus liečbou znížiť pod detekčnú hranicu. Znamená to, že títo ľudia už nepredstavujú žiadnu hrozbu, čo do šírenia nákazy na iných ľudí, dokonca ani pri pohlavnom styku. Andrea Brunner: „Stigma, ktorá napriek tomu stále pretrváva, je jedným z najväčších problémov v Európe, pokiaľ ide o HIV."