Hormonálna joga: nájdite rovnováhu
Čo je hormonálna joga?
Hormonálna joga spája širokú škálu foriem jogy: Kombinuje elementy hatha a kundalini jogy s tibetskými energetickými cvičeniami. Súbor týchto cvičení má napomôcť predchádzaniu ťažkostiam počas menopauzy, menštruačným problémom, dokonca má pomôcť, ak sa nedarí otehotnieť. Hormonálna joga v podobe, ako ju poznáme dnes, pochádza od Brazílčanky Dinah Rodrigues. Približne pred 20 rokmi sa na trhu objavil jej bestseller „Hormonálna joga“, ktorý sa práve dočkal nového vydania. Táto kniha už 20 rokov inšpiruje ženy na celom svete a pomáha im nájsť samostatnú a efektívnu cestu z chronických ťažkostí.
Pre koho je vhodná hormonálna joga?
Dinah Rodrigues vyvinula hormonálnu jogu počas vlastnej menopauzy. Cvičenia sú zamerané tak, aby zamedzovali poklesu ženských hormónov, ktorý je typický pre menopauzu. S nástupom menopauzy sa znižuje produkcia estrogénu a progesterónu. Pokles hladiny týchto hormónov môže viesť k typickým sprievodným príznakom menopauzy, vo väčšej či menšej miere. Najčastejšie sú to zmeny nálad, bolesti hlavy, návaly tepla a poruchy spánku. Hormonálne podmienené ťažkosti, ako sú napríklad silné menštruačné bolesti alebo nepravidelný cyklus, sa však objavujú čoraz u nižšej vekovej kategórie žien. A presne v týchto prípadoch môžu pomôcť cvičenia, ktoré dokážu prinavrátiť hormonálnu rovnováhu. A hoci sa cvičenia výrazne líšia od klasickej hatha jogy, sú ľahko realizovateľné a nevyžadujú si žiadne špeciálne znalosti jogy.
Ako funguje hormonálna joga?
Hormonálna joga zahŕňa celú škálu rôznych štýlov jogy. Samotná Dinah Rodrigues opisuje svoju techniku ako vnútornú masáž všetkých orgánov a žliaz, ktoré sú zodpovedné za produkciu hormónov. Hormonálnu rovnováhu je potrebné aktivovať a udržiavať v rovnováhe prostredníctvom určitých dychových techník a cieleného riadenia energetických tokov v našom tele, tzv. prány. Kombinácia asán a dýchacích techník stimuluje činnosť endokrinných žliaz a uvoľňuje novú energiu, ktorá sa pomocou vizualizačných cvičení nasmeruje do častí tela, ktoré si želáme ovplyvniť. V hormonálnej joge sú mimoriadne dôležité aj účinné relaxačné techniky. Na hormonálnu rovnováhu u žien ma negatívny vplyv najmä stres, brzdí totiž tvorbu progesterónu a estrogénu. A práve preto sú meditačné a relaxačné cvičenia dôležitou zložkou každej cvičebnej jednotky hormonálnej jogy.
Pomáha hormonálna joga v období menopauzy?
Menopauza je pravdepodobne jednou z najnáročnejších fáz v živote ženy. Časy pravidelných mesačných cyklov, antikoncepcie, tehotenstiev, ale aj pôrodov a dojčenia sa končia. Okrem tejto vnútornej fázy pomyselnej rozlúčky sa počas menopauzy vkrádajú do života ženy aj nové „výzvy“ a niekedy aj nepríjemné pocity. Veľa žien trpí návalmi tepla alebo poruchami spánku, ktoré sa dajú veľmi dobre zmierniť cvičením jogy. Už dobrých 20 rokov ženy referujú o pozitívnych vplyvoch hormonálnej jogy na ženský organizmus v období menopauzy. Dôležité je, aby sa k cvičeniam, ako aj ku konkrétnym zmenám na tele pristupovalo pomaly.