Active Beauty
HPV: päť dôležitých faktov, ktoré by ste o víruse mali vedieť
čas čítania: min
Ochrana pred HPV

HPV: päť dôležitých faktov, ktoré by ste o víruse mali vedieť

Ľudské papilomavírusy (alebo skrátene HPV) sú vírusy, ktoré sú najčastejšie pohlavne prenosnými vírusmi. Infekcia je vo väčšine prípadov neškodná. Len niektoré typy vírusov môžu spôsobiť závažné ochorenia, ako je napríklad rakovina krčka maternice. Dr. Eva Lunzer-Mühl, odborníčka v odbore gynekológia a pôrodníctvo, vysvetľuje, ako sa pred HPV vírusom možno chrániť a ako sa liečia jeho sekundárne príznaky.

Čo je HPV a ako sa proti nemu čo najefektívnejšie chrániť, vysvetľuje gynekologička a pôrodníčka Dr. Eva Lunzer-Mühl.

1. Čo je HPV vírus a ako vzniká?

HPV je skratka pre ľudský papilomavírus, ktorý sa vyskytuje vo viac ako 200 typoch. Niektoré typy HPV infikujú bunky slizníc, približne 40 z nich infikuje pohlavné orgány. Tieto HP vírusy môžu spôsobovať sexuálne prenosné infekcie (SPI). Zvyčajne sa prenášajú počas nechráneného pohlavného, ale aj orálneho styku (tu sa dozviete všetko o bezpečnom sexe a HIV). Sú tak rozšírené, že sa nimi počas svojho života nakazí približne 80 % všetkých sexuálne aktívnych ľudí na svete, pokiaľ proti nim nie sú očkovaní.

Vírusom HPV môžu byť infikovaní muži aj ženy a v zriedkavých prípadoch sa u nich v rámci nákazy HPV môžu vyvinúť závažné ochorenia. Tehotné ženy s pozitívnym testom na vírus HPV ho v niektorých prípadoch pri pôrode prenesú na svoje dieťa. Podľa nedávnej štúdie Univerzity v Montreale však tieto vírusy u detí po prvých šiestich mesiacoch života nie je možné detegovať.

2. Kedy môže HPV spôsobiť rakovinu, najmä rakovinu krčka maternice?

Väčšina infekcií v oblasti genitálií spôsobených HPV prebieha bez ťažkostí, pacientky ju nespozorujú a infekcia odznie sama, bez liečenia. Je to preto, že imunitný systém má v sebe zakódované, aby bojoval proti vírusom a infekcia sa po jednom až dvoch rokoch stráca.

Na dlhodobej báze je možné vírusy detegovať len u malej časti postihnutých. Niektoré typy HPV môžu spôsobiť neškodné genitálne bradavice, ktoré sa vyskytujú v oblasti genitálií. Iné typy HPV môžu spôsobiť, že bunky začnú meniť svoje DNA. V priebehu niekoľkých rokov to môže viesť k vzniku predrakovinových zmien alebo rakoviny, najčastejšie rakoviny krčka maternice.

3. Aké sú typické symptómy pri nákaze vírusom HPV?

Väčšina infekcií HPV prebieha bezpríznakovo. „O to lepší dôvod nezanedbávať pravidelné lekárske prehliadky," vysvetľuje gynekologička. Pri prehliadke sa kontrolujú bunkové zmeny na krčku maternice a v prípade potreby sa z krčka odoberá vzorka tkaniva na mikroskopické vyšetrenie. Dodatočne sa žena na HPV aj testuje. To znamená, že vzorky sa odošlú do laboratória, kde sa dá vírus detegovať.

Príznaky genitálnych bradavíc sú často svrbenie a tvrdé bradavicovité kožné výrastky v oblasti genitálií. Genitálne bradavice sú vo všeobecnosti neškodné, avšak mali by byť pod lekárskym dohľadom. Často tu totiž môže dôjsť k infikovaniu nebezpečnými typmi vírusov, ktoré môžu spôsobovať závažné bunkové a predrakovinové zmeny v malých pyskoch.

Ďalší tip: Pravidelné lekárske prehliadky sú dôležité aj v rámci včasného odhalenia rakoviny prostaty alebo prsníka. Prečítajte si, ako na samovyšetrenie prsníkov.

4. Ako sa chrániť pred HPV?

Súčasný stav lekárskych poznatkov ukazuje nasledovné: Očkovanie proti HPV znižuje riziko vzniku genitálnych bradavíc a rakoviny krčka maternice až o 90 %. Očkovanie znižuje aj riziko vzniku rakoviny napríklad vagíny, konečníka alebo penisu. V Rakúsku je očkovanie proti HPV dostupné bezplatne pre deti vo veku od 9 do 21 rokov (na Slovensku je tiež dostupné bezplatne a to deťom vo veku 9-14 rokov, dievčatám aj chlapcom, pozn. redakcie). Odporúča sa všetkým ľuďom do veku 30 rokov, potom je očkovanie odporúčané len na dobrovoľnej báze.

Pri pohlavnom styku znižujú riziko nákazy kondómy. Chránia aj pred inými pohlavne prenosnými chorobami. Proti HPV však kondómy úplnú ochranu neposkytujú. V rámci prevencie tejto vírusovej infekcie sa odporúčajú pravidelné gynekologické prehliadky a správna osobná a intímna hygiena. „Oblasť genitálií je nutné čistiť pravidelne, postačí vodou," radí gynekologička. Muži by si tiež mali pravidelne odstraňovať spod predkožky smegmu. Preventívne účinky môže mať aj posilňovanie imunitného systému a vyhýbanie sa nikotínu.

5. Dá sa vírus HPV „liečiť"? Ako sa lieči?

Priama liečba infekcie HPV neexistuje. Najlepšou ochranou je preto prevencia. Genitálne bradavice spôsobené týmto vírusom sa však dajú liečiť dobre. Buď sa odstraňujú chirurgicky či laserom alebo sa liečia prostredníctvom krémov či mastí na lekársky predpis. Ak už však vírus HPV spôsobil bunkové zmeny alebo viedol k predrakovinovým štádiám, vzniku rakoviny je možné zabrániť účinnou liečbou. Tá spočíva v odstránení bunkového tkaniva, na ktorom nastali zmeny. Po tomto kroku je nutné absolvovať aj lekárske kontroly. Ak sa už rakovina krčka maternice vyvinula z predrakovinových štádií, šanca na vyliečenie prostredníctvom liečby je veľmi vysoká, ochorenie sa však musí diagnostikovať včas. Napriek tomu môže byť tento typ rakoviny smrteľný.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.