Intuitívne stravovanie: Čo nám stojí v ceste
Striktný súbor pravidiel, kedy a čo jesť, a k tomu tie sladké pokušenia, ktorými sme neustále obklopení. Niet divu, že potom strácame prepojenie s naším vlastným telom a vlastne aj s tým, čo naše telo naozaj potrebuje. Aké prekážky stoja v ceste intuitívnemu stravovaniu a ako sa znovu naučiť stravovať sa?
Intuitívne stravovanie: Päť vecí, ktoré zabránia pocitu hladu
1. Vždy sa najedzte
Deti sa stravujú intuitívne, jedia, na čo majú chuť a zjedia len toľko, koľko potrebujú na zasýtenie sa. Robia to až dovtedy, kým ich nenaučíme, že majú zjesť to, čo majú na tanieri. Pre dospelých to znamená znovu sa niečo naučiť: Začínať s malými porciami, robiť si medzi jedlami pauzy a vnímať pocit, keď príde zasýtenie. To, čo na tanieri zostane, si nechať ako ďalšie jedlo dňa. Na začiatok pomerne nezvyčajné, avšak v skutočnosti úplne prirodzené. Ak prestaneme jesť skôr a stále pociťujeme hlad, môžeme si neskôr ešte naložiť. A ak sme intuitívne zjedli presne toľko, koľko naše telo potrebovalo, potom sme svoju potrebu odhadli správne a nekonzumovali sme viac, ako potrebujeme.
2. Nefixujte sa na čas
Obedujeme presne o 12:00 hod. a nikdy inak. Hlad nezávisí od času, ale od toho, kedy sme si dali posledný snack a od toho, ako dlho trvá. Intuitívne stravovanie znamená, že načúvame svojim črevám. Jesť môžeme len vtedy, keď sme naozaj hladní. Ak tento moment nenastane presne v čase obeda, nevadí, jednoducho si dáme niečo pod zub skôr. Pre intuitívne stravovanie sa môžeme vzdať takých návykov, ako sú fixné popoludňajšie občerstvenia.
3. Nedajte sa rušiť
Jedenie pri televízore či pri scrollovaní smartfónu, to nie. Ak ani nevnímame, čo jeme, pocit nasýtenia sa nevie dostaviť. Podľa jednej štúdie uverejnenej v časopise Appetite Journal ovplyvňuje rozptyľovanie počas jedla aj našu pamäť. Jednoducho nevieme, čo sme zjedli. V dôsledku toho potom máme neskôr tendencie opäť siahnuť po niečom menšom či väčšom, pretože jedlo v nás nezanechalo trvalý dojem. Aby sme sa naučili jesť intuitívne, je dôležité, aby sme si na jedlo vedome vyhradili určitý čas a aby sme si ho správne vychutnali všetkými zmyslami. Len tak si ukojíme svoju potrebu najesť sa dostatočne a na dlhý čas.
4. Chápte signály, ktoré telo vysiela
Jeme, avšak popritom sme vlastne smädní. Znie to trochu zvláštne, ale podľa jednej štúdie to platí pre viac ako jedného z troch ľudí. Dôvodom je to, že smäd sa prejavuje len veľmi potichu a tento signál tela často vôbec nepočujeme. Okrem toho však existujú aj určité sprievodné príznaky smädu, ako je napríklad nevoľnosť, bolesť hlavy a závrate, ktorými naše telo dáva najavo aj hlad. Aby sme si tieto signály nemohli zameniť, dôležité je, aby sme počas celého dňa dodržiavali pitný režim. Nielenže nám to pomôže odlíšiť hlad od smädu – dostatočný príjem tekutín podporuje aj správne fungovanie metabolizmu. No a ak máte pochybnosti, čo nám telo hovorí, jednoducho sa trošku napite a chvíľku počkajte. Ak pocit hladu pretrváva, potom telo naozaj potrebuje jedlo.
5. Držte si odstup od vonkajších podnetov
Kolegyňa z kancelárie, ktorá si pred obedom dopraje čokoládovú tyčinku, narodeninová torta v kuchynke či gastroinšpirácie na sociálnych sieťach. Sme neustále vystavení jedlu a preto nie je ľahké sústrediť sa iba na potreby svojho tela. Čo však pomáha: V zásade dbajte na zdravú a pestrú stravu, ktorá telo zásobí všetkými potrebnými živinami. Okrem toho má význam uvedomiť si rôzne možné spúšťače. Či už ide o emocionálne jedenie, napríklad zajedanie psychicky náročných situácií koláčmi a fast foodom alebo ide o reakciu na početné pokušenie zvonku. Aby sa človek naučil stravovať intuitívne, dôležitým krokom je vizualizácia spúšťačov jedenia a stratégia, ako ich zvládnuť. Napríklad, keď vám nabudúce niekto ponúkne koláč, môžete sa nachvíľku zastaviť, zamyslieť sa a položiť si otázku, či ho vaše telo práve teraz potrebuje. Okamžitá reakcia na prvý impulz sa tak o niečo oddiali a môže nastúpiť vnútorný pocit, ktorý vám presne našepká, čo je pre vás teraz najvhodnejšie.
Tip: Zistite, čo vám naozaj lahodí. Po jedle spustite vždy akúsi kontrolu: zostala som sýta dostatočne dlho? Som plná energie alebo skôr unavená? Najmä zo začiatku nabehnutia na intuitívne stravovanie je dobré vyhýbať sa hotovým výrobkom. Tie totiž obsahujú zložky ako cukor, tuky, soľ či zvýrazňovače chuti, ktoré silne ovplyvňujú pocit nasýtenia.