Jesenné blues: ako proti nemu zabojovať
Patríte k ľuďom, ktorí sú na jeseň menej aktívni a ktorých pocit pohody sa s príchodom tohto ročného obdobia nápadne stráca? Podľa psychiatra a zástupcu odbornej ambulancie špecializujúcej sa na jesenné a zimné depresie vo Všeobecnej nemocnici vo Viedni, Dietmara Winklera, môže ísť o jesenné blues, ktoré súvisí s ľahkým psychickým rozladením a apatiou počas pochmúrneho obdobia roka.
1. Jesenné blues? Objasnenie príznakov
Ak trpíte jesenným blues či zimnou depresiou, určite sa o tom porozprávajte so svojím lekárom.Dôležité: Od puberty sa s jesenným blues alebo dokonca so zimnou depresiou potýkajú aj deti. „V prípade podozrenia na tento stav je nutné obrátiť sa na odborníka v oblasti detskej psychiatrie,“ radí zo srdca pán Winkler. Prevencia a terapia v prípade dospelých a dospievajúcich sú pomerne podobné.
2. Fixný denný a nočný rytmus
Pravidelný a naplánovaný denný rytmus už dnes, žiaľ, nie je samozrejmosťou. Podľa Dietmara Winklera sú fixné časy vstávania ako aj líhania si dôležitým faktorom v akejkoľvek antidepresívnej terapii. Pomocou nich sa dá predchádzať aj jesennému blues, pretože hormón šťastia serotonín a hormón spánku melatonín sú v prípade dodržiavania fixných časov v rovnováhe. Významnú štruktúru tiež formujú denné rituály, ako napríklad každodenný rozhovor pri čaji (napríklad s priateľmi či rodinou?).3. Viac pohybu a menej stresu
Terapia športom, respektíve dostatok pohybu na čerstvom vzduchu napomáha predchádzať častejšiemu výskytu ľahších jesenných blues (tým s ľahšími príznakmi) – môžete vyskúšať napr. každodennú prechádzku (ideálne v lese), beh alebo bicyklovanie. Prípadne môžete zaradiť viac športu do svojho každodenného života. Kde však na to vziať čas? Tým, že pri plnení svojich úloh vylúčime zo života perfekcionizmus. A pridaná hodnota? Odbúrame nadbytočný stres.4. Stravou proti blues
Podľa odborníkov má antidepresívne účinky aj strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a výživové doplnky. Ak začnete pociťovať, že na vás dolieha blues pochmúrneho ročného obdobia, zaraďte do stravy viac ľanových semienok, ľanového a repkového oleja, vlašských orechov alebo lososa, pstruha či sardinky.Prebiotiká obsiahnuté napr. v kyslej kapuste navyše pomáhajú predchádzať vzniku jesenného blues zlepšením črevného mikrobiómu. Náladu dokážu zlepšiť aj takzvané „soulfood“, teda jedlá a nápoje, ktoré zahrejú aj dušu – vyhýbajte sa však prílišnému množstvu sladkostí a výrobkov z bielej múky.