Active Beauty
Krvácanie z ďasien: Podľa zubnej lekárky má tieto príčiny

Ako zastaviť krvácanie z ďasien

Krvácanie z ďasien: Podľa zubnej lekárky má tieto príčiny

Čo robiť, ak pri čistení zubov krvácajú ďasná? Zubná lekárka vysvetľuje, aké sú najčastejšie príčiny krvácania ďasien. V článku sa tiež dočítate, ako mu možno účinne predchádzať.

V redakcii ACTIVE BEAUTY sme sa zubnej lekárky Dr. Cariny Wick opýtali na to, ako možno krvácaniu ďasien predísť a ako proti nemu bojovať.

Čo je krvácanie z ďasien a ako k nemu dochádza?

Krvácanie ďasien je zvyčajne spôsobené zápalovou reakciou ďasien na bakteriálny povlak: Ak sa na zuboch nahromadí príliš veľa zubného povlaku, telo zareaguje na toxíny, ktoré produkujú baktérie. Ak sa zubný povlak pravidelne neodstraňuje, telo naň odpovie zápalovou reakciou: zvýši prietok krvi do tejto oblasti. Ďasná potom začervenajú, opuchnú a pri dotyku môžu začať rýchlejšie krvácať. Ak sa krvácanie ďasien nelieči, ďasná môžu začať ustupovať a v najhoršom prípade môže dokonca dôjsť k vypadávaniu zubov.

Aké sú príčiny krvácania ďasien?

Hlavnou príčinou krvácania ďasien je zvyčajne nedostatočná starostlivosť o zuby. Ak sa zubný povlak na zuboch neodstraňuje dôkladne a na pravidelnej báze, ďasná sa začnú zapaľovať.
Ďalšie rizikové faktory krvácania ďasien sú napr.:

  • zuby k sebe tesne priliehajú
  • nie ideálne stravovacie návyky
  • stres
  • tehotenstvo
  • fajčenie
  • rôzne základné ochorenia, napríklad cukrovka
  • niektoré lieky
  • genetická predispozícia

V ojedinelých prípadoch môžu za krvácaním ďasien stáť aj plesne, vírusy a drobné tepelné, chemické alebo mechanické poranenia v ústach. Tieto drobné ranky môžu byť spôsobené napríklad príliš drsným čistením zubov kefkou alebo zubnou niťou.

Ako predchádzať krvácaniu ďasien?

Správne a pravidelné čistenie zubov je v boji proti krvácaniu ďasien a tiež na udržanie zdravého chrupu nevyhnutnosťou. Krvácaniu ďasien možno predchádzať najmä dodržiavaním nasledujúcich krokov patričnej zubnej starostlivosti:

  • Pravidelné čistenie zubov: zuby je vhodné čistiť dvakrát denne a to aspoň v trvaní dvoch minút – a to aj v prípade, ak nosíte strojček. Najlepšie ráno PO raňajkách, ale určite večer PO jedle. Používajte prednostne elektrickú zubnú kefku, pretože vďaka nej sú zuby čistejšie. Vyčistiť si poriadne zuby je mimoriadne dôležité hlavne pred spaním, aby na zuboch nezostal cez noc žiadny povlak. V noci sa totiž zmierňuje slinenie a ústa sa vyplachujú menej intenzívne.
  • Dôkladné čistenie zubov: vyčistite si žuvacie plochy, ako aj vonkajšiu a vnútornú stranu zubov. V prípade používania elektrickej zubnej kefky vám jemné vibrácie každých 30 sekúnd pripomenú, aby ste prešli na ďalšiu časť.
  • Nutnosť čistenia ďasien: takzvaná metóda „červená po bielej" znamená, že čistenie začnete od ďasien („červená") a následne pomaly prejdete k zubom, smerom nadol alebo nahor („biela"). Pri čistení nevyvíjajte príliš veľký tlak. Namiesto čistenia naprieč zubami čistite jeden zub po druhom – tak sa pekne zbavíte zubného povlaku. Jedna užitočná rada: Na začiatku čistenia umiestnite zubnú kefku pod uhlom k povrchu zuba, aby sa štetinky kefky mohli ľahko dostať aj pod ďasná.
  • Čistenie medzizubných priestorov: hlavne večer by ste si medzizubné priestory mali čistiť medzizubnými kefkami a zubnou niťou. Vzdialenosti medzi zubami vám napovedia, či potrebujete oboje. V každom prípade by sa kefky mali ľahko dostať do medzizubných priestorov, inak by mohlo dôjsť k poraneniu ďasien.
  • Dôležitá je aj hygiena jazyka: na odstraňovanie povlaku z jazyka používajte čistič jazyka. Je to dôležité, pretože práve na jazyku sa hromadí veľa plaku.
  • Používajte ústne vody: kozmetické ústne vody z drogérie obsahujú zložky, ako je fluorid alebo chlórhexidín, ktoré sú v produkte zastúpené v dávkach vhodných na každodenné používanie. Vypláchnite si ňou ústa bezprostredne po vyčistení zubov, zabránite tak hromadeniu plaku. Liečivé ústne vody zvyčajne obsahujú vyššiu koncentráciu antibakteriálnej látky chlórhexidín. Sú dostupné v lekárňach a používať by sa mali by len krátkodobo. Dôležité: ústne vody nenahrádzajú dôkladné čistenie zubov, sú len rozumným doplnkom!
  • Žutie žuvačky: na trhu sú v ponuke žuvačky, ktoré podporujú starostlivosť o zuby a práve tie obsahujú ako sladidlo náhradu cukru. Takéto žuvačky podporujú vylučovanie slín, za účelom stimulácie samočistenia. A ďalší mýtus: Žuvačky v žiadnom prípade nenahrádzajú čistenie zubov!
  • Strava šetrná k zubom: čím menej cukru v strave, tým nižšie riziko vzniku zubného povlaku a následne zubného kazu. Uprednostňujte celozrnné a surové potraviny. Čo sa stravovacích návykov týka: Nejedzte neustále, jedzte radšej vo väčších časových odstupoch. Vyhýbajte sa kyselinám, ktoré sú napríklad v sýtených nápojoch alebo kyslom ovocí, pretože tie napádajú zubnú sklovinu. Medzi jednotlivými jedlami pite veľa vody. To stimuluje slinenie a ústne prostredie sa zotavuje z útokov cukru a kyselín.
  • Profesionálna ústna hygiena: aspoň raz ročne absolvujte profesionálnu ústnu hygienu v zubnej ambulancii. Odborník vám tak odstráni horšie dostupný zubný povlak, najmä ten pod ďasnami. Počas tohto sedenia môžete s odborníkom prediskutovať aj otázky týkajúce sa správnej techniky čistenia zubov atď. Čím dôkladnejšie si budete na pravidelnej báze čistiť zuby, tým jednoduchšie sa bude u vás vykonávať aj profesionálna dentálna hygiena.
  • Preventívne kontroly v ambulancii: takýmito návštevami si zaobstaráte jednak prevenciu a jednak možno dostatočne skoro zistíte, či sa máte obávať konkrétnych spúšťačov krvácania ďasien. Môže ísť o netesniace plomby, kazové miesta alebo chýbajúce zuby.

Čo s krvácaním z ďasien počas tehotenstva?

Počas tehotenstva má organizmus tendenciu reagovať na podnety v dôsledku prebiehajúcich hormonálnych zmien výraznejšie. Silné krvácanie ďasien v tomto prípade môže spôsobovať aj mierne nahromadenie zubného povlaku. Práve preto je mimoriadne dôležité, aby ste si počas tehotenstva čistili zuby pravidelne a naozaj dôkladne. Pre tehotné ženy je však v každodennom živote tieto jednoduché pravidlá nie tak ľahké vždy dodržiavať, často totiž zvracajú alebo zle spia. Veľmi dôkladná ústna hygiena sa ženám počas obdobia tehotenstva rozhodne oplatí.

Čo robiť, ak pri čistení zubov krvácajú ďasná?

Ak vám pri čistení zubov krvácajú ďasná po prvýkrát, overte si, či sa krv objavuje len na jednom konkrétnom mieste. Ak je to tak, postihnuté miesto vyčistite medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou. V prípade potreby môžete na zastavenie krvácania ďasien použiť aj domáce vychytávky, ako je výplach fyziologickým roztokom alebo čajovníkovým olejom. Tieto sa údajne môžu popýšiť protizápalovým účinkom. Ak príznaky neustupujú alebo sa krvácanie ďasien vyskytuje na viacerých miestach, návštevu zubnej ambulancie by ste rozhodne nemali odkladať.

Čo robiť, ak mi často krvácajú ďasná?

Ak ku krvácaniu ďasien dochádza častejšie a na väčšej ploche, je čas objednať sa k svojmu zubnému lekárovi. V zubnej ambulancii vám vyhotovia röntgenové snímky, ktoré ukážu príčinu krvácania ďasien. Snímok odhalí aj to, či je okrem zápalu ďasien už rozpoznateľná aj strata kosti (parodontitída). Prvým krokom je zvyčajne profesionálna ústna hygiena. Zuby by ste si potom mali starostlivejšie čistiť aj doma. Ak ani po dôkladnej starostlivosti nedôjde k výraznému zlepšeniu, lekár vám navrhne ďalšie možnosti (parodontologickej) liečby.

Ktorá zubná pasta je vhodná pri krvácaní ďasien?

Zubné pasty obsahujú určité zložky, ktoré podporujú mechanické čistenie zubov. Pre ľudí s problémami s ďasnami odborníci odporúčajú zubné pasty s upokojujúcimi zložkami. Môžu to byť éterické oleje alebo bylinky, ako napríklad šalvia, harmanček alebo echinacea.

Účinné na ďasná

„zubná pasta na ochranu ďasien a zubnej skloviny“ od LACALUT

Kúpite online

Pre čisté medzizubné priestory

„dentálna niť na paličke“ od DONTODENT

Kúpite online

Proti baktériám

„ústna voda“ od meridol

Kúpite online