Active Beauty
Masáž Tuina: ako čínska masážna technika prispieva k celkovej pohode
čas čítania: min
Wellness

Masáž Tuina: ako čínska masážna technika prispieva k celkovej pohode

Cieľom masáže Tuina je stimulovať tok energie v tele a podporiť tak zdravie a pohodu. Vyškolená odborníčka na Tuina masáže vysvetľuje, ako táto wellness procedúra funguje a prečo z nej zdravotne profitujú najmä ženy.

Claudia Lorenz sa narodila v Rakúsku, vyrastala v Južnej Afrike a študovala tradičnú čínsku medicínu (TČM) v Číne. Bola prvou Rakúšankou, ktorá tam získala doktorát (PhD.) v odbore akupunktúra a tuina. Už niekoľko desaťročí pracuje ako masérka a tuina anmo praktička vo Viedni a vedie školenia pre tuina anmo praktikov.

Aký je koncept masáže Tuina a ako funguje?

Tuina, vlastne Tuina anmo, je liečebná metóda tradičnej čínskej medicíny (TČM) stará viac ako dve tisícročia, z ktorej pochádza aj masáž kameňom Gua Sha. Táto forma masáže vychádza z koncepcie, že ľudským telom prechádzajú meridiány. Tieto dráhy rozvádzajú do celého tela životnú energiu, známu ako „Qi“ a prepájajú tak rôzne oblasti tela s orgánmi. Rovnomerný tok životnej energie je dôležitý pre udržanie zdravia a dobrého pocitu. Pri masáži Tuina sa stimuluje tok energie a krvný obeh pomocou špeciálnych masážnych techník. „Tui“ znamená „tlačiť“, „Na“ znamená „uchopiť“.

Ako sa masáž Tuina líši od iných masážnych techník?

V krajine pôvodu masážnej techniky, teda v Číne, je masáž Tuina anmo zdravotným ošetrením. V Číne ju verejnosť považuje za porovnateľnú s fyzioterapiou alebo liečebnou masážou západnej medicíny. V Európe sa masáž Tuina nepovažuje za ošetrenie, ale za uvoľňujúcu techniku, ktorá vedie k celkovej pohode človeka. Masáž s cieľom energeticky povzbudiť organizmus vykonávajú odborníci na Tuina anmo, absolventi školy Tuina.

Na rozdiel od západných masážnych techník je masáž Tuina založená na holistických princípoch. „To znamená, že masáž Tuina sa nezameriava len na pohybový aparát, ale vyrovnáva aj vnútorné disharmónie,“ vysvetľuje Claudia Lorenz.

Na aké oblasti pôsobí masáž Tuina?

Masáž Tuina sa môže aplikovať ako prevencia, na podporu zdravia a tiež na podporu celkovej pohody. Napríklad posilnením imunitného systému alebo uvoľnením svalového napätia. „Masáž Tuina má veľmi dobrý vplyv na celkovú konštitúciu človeka a je mimoriadne účinnou wellness procedúrou, pretože dokáže pôsobiť hĺbkovo,“ hovorí doktorka medicíny Tuina Anmo.

Masáž Tuina môže pôsobiť podporne pri nepriaznivých zdravotných stavoch. Fyzické bolesti by však mali postihnutí najprv konzultovať s lekárom a psychické by mali najprv liečiť na psychoterapii. Masáž Tuina môže byť skvelým doplnkom takejto lekárskej alebo terapeutickej liečby.

Masáž Tuina môže pôsobiť ako podporný prostriedok konkrétne pri regulácii:

  • tráviacich problémov
  • problémov pohybového aparátu, napríklad na uvoľnenie stuhnutého chrbtového svalstva
  • poruchách spánku
  • bolestiach hlavy resp. migrénach
  • stavoch vyčerpania

Masáž Tuina sa môže nasadzovať ako doplnková liečba aj pri ženských problémoch, ako sú napr.

  • menštruačné kŕče
  • nepravidelnosť cyklu (pomocou týchto aplikácií si môžete vypočítať svoj cyklus)
  • v tehotenstve a pred pôrodom
  • ťažkosti spojené s menopauzou
  • vnútorné napätie
  • problémy s pokožkou a príznaky starnutia

Ako sa možno na masáž Tuina pripraviť?

Dôležité je, aby človek neprišiel na masáž Tuina po prehnanej konzumácii alkoholu alebo veľmi hladný. Oboje by totiž narušilo schopnosť relaxovať. Ak ste v prvých dňoch menštruačného cyklu alebo ste extrémne vyčerpaná, mali by ste o tom vopred praktičku informovať. Techniky tak potom môže prispôsobiť vášmu aktuálnemu stavu alebo vám môže navrhnúť urobiť si počas procedúry prestávku.

Ošetrenie sa môže vykonávať priamo na obnaženej pokožke prekrytej plachtou alebo cez oblečenie. Záleží na tom, čo je vám príjemnejšie. Ak chcete zostať oblečení, mali by ste mať na sebe pohodlné oblečenie, napríklad legíny a priliehavé tričko.

Aký je priebeh masáže Tuina?

  • Všetko sa začína podrobnou anamnézou. To znamená, že terapeut prediskutuje s pacientom zdravotný stav. Praktička Tuina anmo potom zanalyzuje, ktorá technika by sa mala použiť na ktorú oblasť tela, meridiány, meridiánové body a tiež v akej dávke a frekvencii.
  • Praktička tiež pacienta upovedomí, že samotná masáž bude veľmi intenzívna a pôjde skôr do hĺbky. Ľudia, ktorí citlivo reagujú na podnety, by napríklad mali pri príliš vyvíjanom tlaku na ich telo praktičku informovať, aby mohla pri masáži primerane zohľadniť ich potreby. „Technika masáže sa vždy prispôsobuje telu človeka tak, aby ho nepreťažila. Praktička sa aj počas samotnej masáže neustále pýta, či pacientovi vyhovuje intenzita,“ hovorí Claudia Lorenz.
  • Pred masážou praktička vysvetlí pacientovi, aké možné vedľajšie účinky môžu po masáži Tuina nastať. Napríklad, po ošetrení sa niekedy môže u človeka dočasne zvýšiť napätie, potom však nastáva uvoľnenie.
  • Čo sa týka samotnej masážnej procedúry, môže sa líšiť od termínu k termínu. Praktici Tuina anmo pracujú s technikami tlačenia, valcovania, stláčania, hnetenia, poklepkávania alebo ťahania. Podľa potreby používajú aj tradičné techniky TČM - škrabanie, bankovanie a ošetrovanie teplom.
  • Na záver praktička skontroluje u pacienta, či svaly povolili a sú uvoľnené a spoločne prediskutujú celkovú pohodu pacienta. „Úľava by sa mala dostaviť okamžite,“ hovorí Claudia Lorenz.

Ako dlho trvá ošetrenie Tuina a ako často by sa mala táto masáž vykonávať?

Prvá masáž Tuina trvá zvyčajne 50 až 60 minút vrátane konzultácie. Ďalšie procedúry sú o niečo kratšie, zvyčajne 30 alebo 45 minút. Je to preto, že táto technika je veľmi intenzívna. Kratšie trvanie je pre určité oblasti tela jednoducho vhodnejšie. V prípade potreby však môže následné ošetrenie trvať aj 50 minút.

Ako často Claudia Lorenz odporúča masáž Tuina závisí od rôznych faktorov:

  • Tuina masáže ako prevencia a pre zrelaxovanie: spočiatku každý týždeň, potom raz za dva týždne, následne raz za mesiac alebo raz za šesť týždňov. Starším ľuďom, ktorí sa celkovo cítia fit, odborníčka odporúča jednu procedúru týždenne. „Masáže posilňujú imunitný systém a udržiavajú u ľudí pohyblivosť.“
  • Tuina masáže pri akútnych ťažkostiach: V tomto prípade by bolo zdraviu prospešné aplikovať masáž na dennej báze, ako doplnok k lekárskej liečbe. Reálne sa však javia dve masáže týždenne. K zmierneniu ťažkostí dochádza často po jednom až troch ošetreniach. Potom nasleduje dlhšia prestávka a neskôr sa pokračuje v dlhších intervaloch.
  • Masáž Tuina pri chronických ťažkostiach alebo stavoch vyčerpania: Približne dve wellness procedúry týždenne, celkovo desať až 20 procedúr. Ťažkosti by sa mali pred zahájením Tuina procedúr rozhodne konzultovať s lekárom, odborníkom. Masáže Tuina sa neodporúčajú pri stavoch extrémneho vyčerpania.

Pre koho nie je masáž Tuina vhodná?

Rovnako ako pri iných masážnych technikách, aj tu existujú obmedzenia, ak človek trpí určitým ochorením, masáže by sa na ňom aplikovať nemali. Patria sem infekcie, závažné ochorenia srdca, otvorené rany, zápal žíl, kožné alebo nádorové ochorenia. V prípade osteoporózy alebo (kovovej) protézy v tele praktička po konzultácii rozhodne, či a ako je možné ošetrenie. Praktička Tuina anmo sa pri iniciálnej konzultácii vždy dopytuje, či existujú u pacienta dôvody, pre ktoré by nemohol Tuina masáže absolvovať.

Samomasáž Tuina: Vyskúšajte ju, ide to jednoducho

Uvoľnenie ramien a krku:

  1. Položte si pravú ruku na ľavé rameno.
  2. Chyťte rukou veľký ramenný sval (trapézový sval) a vytiahnite ho nahor. Tento sval sa nachádza medzi základňou krku, t. j. v mieste, kde sa krk spája s ramenom a ramenným kĺbom. U mnohých ľudí je trapézový sval stvrdnutý a bolestivý.
  3. Opakujte cvičenie na niekoľkých častiach svalu, kým nepocítite uvoľnenie v ramene i v krku.
  4. Teraz pravou rukou niekoľkokrát pohlaďte trapézový sval od spodku hlavy k ramenu. Základňa lebky sa nachádza na zadnom hornom konci krku, kúsok za uchom.
  5. Poklepkávajte hranou malíčka na najvyšší bod trapézového svalu.
  6. Nakoniec päťkrát vytiahnite rameno nahor, krátko ho podržte a nechajte ho klesnúť. Potom krúžte ramenom dopredu a dozadu, aspoň desaťkrát.
  7. Vymeňte strany a celú sekvenciu zopakujte v opačnom smere - t. j. s ľavou rukou na pravom ramene.


Tip: Vyskúšajte aj tradičnú čínsku samomasáž v podobe „akupresúry tváre“, skvelé na uvoľnenie napätia.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.