Minerálne látky a vitamíny: Ktoré a ako pomáhajú vlasom?
Výživové doplnky na problémy s vlasmi – majú takéto doplnky význam?
„Príčinou problémov s vlasmi môže byť nedostatok živín alebo vitamínov,“ vysvetľuje Barbara Holstein, odborníčka na výživu z Inštitútu SIPCAN. „V zásade platí, že k zdraviu vlasov prispieva vyvážená strava a príjem dostatočného množstva tekutín. Dopĺňanie živín prostredníctvom rôznych doplnkov má zmysel len v prípade ich potvrdeného nedostatku.“
Ktoré vitamíny a živiny sú dôležité pre rast a zdravie vlasov?
„Existuje množstvo vitamínov a živín, ktoré sú dôležité pre rast vlasov. Vo všeobecnosti platí, že vyvážená strava s vysokým podielom ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných obilnín a najmä rastlinných olejov a bielkovín udrží vlasy zdravé,“ hovorí Holstein. „Spracované potraviny s vysokým obsahom cukru, tukov a soli by sa mali konzumovať len naozaj striedmo. Človek by mal bezpodmienečne dbať na dostatočný príjem tekutín, ideálne vo forme vody a nesladených bylinkových alebo ovocných čajov. To prispieva k lepšej cirkulácii krvi a tým aj k lepšej výžive vlasových korienkov.“
Pri vlasoch dbajte o dostatok týchto látok:
- Vitamín B12 je dôležitý pre tvorbu krviniek, podporuje zásobovanie buniek kyslíkom a hrá tiež dôležitú úlohu pri delení a diferenciácii buniek.
- Vitamín B6 sa podieľa na tvorbe vlasového keratínu a zabezpečuje tiež zásobovanie buniek energiou.
- Biotín je dôležitou zložkou pre tvorbu nových vlasových korienkov.
- Zinok prispieva k udržaniu zdravia vlasov, pretože je súčasťou mnohých enzýmov.
- Selén je súčasťou enzýmov, ktoré majú antioxidačné účinky a preto tiež prospieva k udržaniu zdravých vlasov a nechtov.
Tieto minerálne látky a vitamíny pomáhajú zvrátiť vypadávanie vlasov
Dôvodom vypadávania vlasov môže byť nedostatok selénu. Tento stopový prvok sa nachádza napríklad v brokolici, cibuli a šošovici. Najmä ženy by mali dbať na dostatočné zásobovanie organizmu vitamínom D – ktorý obsahuje napríklad losos, makrela, vaječný žĺtok a tiež niektoré huby. Štúdia z roku 2020, uskutočnená vo Švajčiarsku ukázala, že na problém vypadávania vlasov môže byť riešením extrakt z výhonkov hrachu vo forme výživového doplnku. Je totiž bohatý na biotín, L-arginín, ako aj sekundárne rastlinné látky, napríklad izoflavóny.
Ktoré vitamíny a minerály pomáhajú na riedke vlasy?
Štruktúru vlasov môže výrazne ovplyvniť nedostatok železa, ktorým trpia najmä ženy počas menštruácie a tehotenstva. Tu by dámy mali okrem príjmu výživových doplnkov dbať hlavne na stravu bohatú na železo. To sa hojne vyskytuje napríklad v strukovinách, listovej zelenine, orechoch, hovädzom mäse a rybách. Tvorbu vlasového keratínu zasa podporujú vitamín B6, zinok, selén a horčík.
Zdravá pokožka hlavy a rast vlasov: Potrebujete tieto vitamíny
Nedostatok železa môže viesť k nedostatočnému prekrveniu pokožky hlavy a môže tak ovplyvniť aj rast vlasov. Popri už spomínaných účinných látkach je dôležitý aj biotín, koenzým, ktorý podporuje normálne fungovanie metabolizmu a podieľa sa tvorbe vlasových korienkov. Nachádza sa v ovsených vločkách, orechoch a mliečnych výrobkoch. Pre zásobovanie vlasových korienkov energiou a kyslíkom sú prospešné aj: vitamín B12, niacín a kyselina listová.