Náladové jedlo: Jedzte šťastne!
Jedlo nás robí šťastnými, to je jasné! Predstavujeme potraviny, ktoré sa považujú za náladové, pretože na nás pôsobia mimoriadne pozitívne. Plus recept na dobrý štart do nového dňa!
Aké je to náladové jedlo?
Mood food predstavuje vyváženú, plnohodnotnú stravu bohatú na vitamíny a minerály, ktorá je podľa štúdií rovnako zdravá pre náladu ako pre telo. Platí pravidlo: čím pestrejšie, tým lepšie. Najdôležitejšie potraviny: Ideálna je kombinácia výrobkov bohatých na tryptofán a sacharidy, ako sú celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, hnedá ryža, obilniny, orechy a strukoviny.
Náladové potraviny - ide o najdôležitejšie živiny
Losos a ľanový olej obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú prenos tryptofánu do mozgu. Kapsaicín obsiahnutý v pálivom korení podporuje uvoľňovanie endorfínov. Medzi ďalšie látky podporujúce náladu patria vitamíny B6 a B12, vitamín C, vitamín A, horčík, železo, zinok, kyselina listová, selén, tiamín a draslík.
Tri zdravé drobnosti na zlepšenie nálady medzi jedlami
- Bobule: Cítite sa trochu apatický? Potom sú čučoriedky, jahody a maliny dobrou voľbou: okrem vitamínu C obsahujú antioxidant antokyanín, ktorý podporuje motiváciu a koncentráciu.
- Vlašské orechy: Podráždené a s tenkou kožou? Vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B a horčíka podporujú vlašské orechy nervy a pomáhajú vám zvládať každodenný život pokojnejším spôsobom.
- Bobule goji: Práve ste v strese? Sladkokyslé bobule goji obsahujú množstvo vitamínov a sekundárnych rastlinných látok. Tie môžu podporiť uvoľňovanie rastových hormónov a zvýšiť odolnosť voči stresu.
Tri koreniny na zlepšenie nálady v zime
- Zázvor: Zahrieva prostredníctvom éterických olejov, pôsobí proti bolesti, má protizápalový účinok a môže zabrániť prechladnutiu.
- Chilli: Zvyšuje krvný obeh a prietok krvi, uvoľňuje napätie.
- Škorica: Stimuluje, zahrieva, podporuje trávenie.
Tri zdroje vitamínu D, ktoré nás udržujú v dobrej nálade počas chladného obdobia
- Sladké zemiaky: Vitamín D, ktorý obsahujú, vám nielenže dodá dobrú náladu, ale na jeseň a v zime pomáha posilňovať imunitný systém.
- Avokádo: To, že guacamole môže byť len jedlo na dobrú náladu, bolo aj tak "claro", však?
- Huby: Nie nadarmo sa na jeseň zbierajú a premieňajú na chutné recepty.
Šťastné rána: milujeme tento recept na bezlepkové banánové palacinky
Americká nedeľná klasika zlepšuje náladu. Je to najmä vďaka dvom zložkám: Ovsené vločky spôsobujú uvoľňovanie dopamínu, prekurzora neurotransmitera serotonínu, známeho aj ako "hormón šťastia". A banány obsahujú obzvlášť veľa tryptofánu - aminokyseliny, ktorá pomáha produkovať serotonín. A ak každý pomáha s prípravou, palacinka šťastia je dokonalá!
Ingrediencie pre 4 porcie:
- 150 g ovsených vločiek (napr. z dmBio)
- ¼ lyžičky soli
- ½ lyžičky prášku do pečiva
- 1 štipka škorice v prášku
- 1 vajce
- 250 ml ovseného mlieka (napr. z dmBio)
- ½ lyžičky vanilkového extraktu
- 2-3 PL kokosového oleja
K servírovaniu:
- 2 veľké banány
- 500 g prírodného jogurtu
- agávový nektár
- 4 lyžice pistácií; nahrubo nasekané
Príprava palaciniek:
- Na prípravu palaciniek jemne pomeľte ovsené vločky v kuchynskom robote alebo mixéri. Vložte ich do misky a premiešajte so soľou, práškom do pečiva a škoricou.
- Zmiešajte s rozšľahaným vajcom, ovseným mliekom a vanilkovým extraktom, aby ste vytvorili hladké cesto. Nechajte 10 minút odpočívať.
- Na panvici s nepriľnavým povrchom rozohrejte kokosový olej na strednom ohni. Do panvice nalejte malú naberačku cesta. Hneď ako sa na povrchu vytvoria bublinky, opatrne ich otočte a smažte 1 minútu. Preneste na tanier a voľne prikryte alobalom. Všetky palacinky takto osmažte na troche kokosového oleja a potom ich udržujte teplé.
- Podávajte: Banány ošúpte a nakrájajte na plátky. Palacinky obložte plátkami banánov a poukladajte na taniere. Navrch dajte jogurt, pokvapkajte agávovým nektárom a posypte nasekanými pistáciami.