Active Beauty
Náš cieľ: rýchlo sa zbaviť prechladnutia
čas čítania: min
Opäť fit

Náš cieľ: rýchlo sa zbaviť prechladnutia

„Nachladnutie trvá 14 dní alebo dva týždne“, tak znie staré známe príslovie. Tak či onak, pre všetky netrpezlivé prechladnuté nosy pomerne dlhý čas. A hoci sa táto múdrosť zakladá na pravde, nemusíme ju prijať bez toho, aby sme sa s tým niečo pokúsili urobiť: S našimi ôsmimi radami sa nachladnutia zbavíte mihnutím čarovného prútika.

Čo vlastne rozumieme pod pojmom nachladnutie?

Prechladnutie často vedie k zápalu nosovej sliznice - ľudovo nazývanému nádcha. Najčastejšími príznakmi sú kýchanie a tečúci alebo naopak upchatý nos. K tomu sa zvyčajne pridávajú príznaky spôsobené vírusmi prechladnutia, kašeľ a bolesť hrdla.

Máme pre vás 8 tipov, ako sa rýchlo zbaviť nachladnutia

Aké je zdravie dôležité, to si často uvedomíme až vtedy, keď ochorieme. Zrazu snívame o tom, aby sme mohli voľne dýchať a neskutočne sa tešíme na to, keď budeme znovu fit a cítiť sa dobre. Samozrejme, naše trefné rady nie sú v žiadnom prípade náhradou za kľud a oddych na lôžku a už vôbec nenahrádzajú návštevu u lekára v prípade, že príznaky sa zintenzívnia a sú vážnejšie. Dopriať telu oddych, to je pri prechladnutí naozaj tá najdôležitejšia rada! No aj napriek tomu je potrebné zvážiť niekoľko ďalších aspektov.

1. Vyhovujúci vzduch v miestnosti

Najmä v zime je vzduch v našich domácnostiach často vydýchaný a suchý v dôsledku vykurovania. To v prvom rade podporuje šírenie infekcií: riasinky na slizniciach dýchacích ciest vysychajú a už nedokážu účinne odrážať cudzie telesá a baktérie. Okrem toho sú vírusy prechladnutia v suchom vzduchu odolnejšie. Chladnejšia klíma v interiéri naopak podporuje pokojný spánok, čo umožňuje telu lepšie sa zregenerovať a rýchlo sa zbaviť prechladnutia. Odporúčaná vlhkosť vzduchu v obytnom priestore je 40 až 60 percent. Túto hodnotu možno dosiahnuť napríklad tak, že na radiátory poukladáme vlhké uteráky, v izbe budeme pestovať hydrofilné izbové rastliny, vyvešaním mokrej bielizne na sušiak v izbe alebo napríklad pomocou zvlhčovačov vzduchu (tie však treba bezpodmienečne pravidelne čistiť). Efektívne je aj stlmenie vykurovania o niekoľko stupňov - nižšie teploty automaticky zvyšujú vlhkosť.
Dodatočný tip: vetrať má význam tri až desať minút a to niekoľkokrát denne.

2. Pitný režim

Dostatočne hydratovaný by mal byť nielen vzduch v miestnosti, ale aj vaše telo. Dostatočný pitný režim je pravdepodobne jedným z najjednoduchších trikov, ako sa rýchlo zotaviť z nádchy. Aj tu platí, že najlepšie je pitný režim dodržiavať už preventívne, aby vám nevysychali sliznice a mohli tak lepšie plniť svoju funkciu. Ak však na vás už nádcha zaútočila, mali by ste dbať na to, aby ste denne vypili aspoň dva litre tekutín, krásne tak podporíte svoj imunitný systém. A ak sa u vás počas prechladnutia objaví aj horúčka, je mimoriadne dôležité, aby ste tekutín prijímali ešte viac, pretože potením človek stráca tekutiny. Pite niečo, čo máte radi, motivácia je totiž pri dodržiavaní pitného režimu dôležitý faktor. Vyhnite sa však veľmi sladkým nápojom a namiesto nich radšej siahnite po ovocných alebo bylinkových čajoch. Tie si, čo do chuti, môžete vylepšiť lyžičkou medu. Med má okrem svojej sladkej chute aj antibakteriálne účinky a boľavému hrdlu padne rozhodne dobre. Pri nádche sa odporúča konzumovať aj šťava z bazy čiernej, pretože obsahuje veľa dôležitých stopových prvkov a vitamín C. Ak si však chcete šťavu vychutnať teplú, nemali by ste ju variť, pretože teplo by zničilo účinné liečivé zložky.
Náš tip: na našom e-shope nájdete veľký výber rôznych bylinkových čajov.

3. Ošetrenie nosa

Keďže klasické prechladnutie je spojené predovšetkým s nosom, práve nosu treba venovať osobitnú pozornosť, ak sa chce človek rýchlejšie zbaviť prechladnutia. Na trhu je množstvo výrobkov: nosové spreje, nosové výplachy, nosové masti... Nosový výplach pomáha odstrániť z nosa cudzie telesá, hlieny a peľ. Výplach je vhodné realizovať aj po operácii nosa alebo prínosových dutín, pretože môže znížiť potrebu smrkania. V takomto prípade by však liečbu mal vždy indikovať lekár. Pri používaní nosnej sprchy si však treba ale uvedomiť aj nasledovné: Množstvo soli rozpustenej vo vlažnej vode by sa malo odmerať veľmi presne. Ideálne by to malo byť deväť gramov soli na liter vody. Príliš veľa alebo príliš málo soli môže spôsobiť nepríjemný pocit pálenia v nose či podráždenie nosa.

4. Kúpele na prechladnutia

Niekedy dokáže taký dobrý večerný „off“ s príjemným kúpeľom na prechladnutie zázraky a verte či neverte, taký kúpeľ dokáže s prechladnutím zatočiť aj nadobro. Ak vás však už nádcha chytila, kúpeľ môže dopomôcť k tomu, že sa nádchy zbavíte rýchlejšie. Aj tu ide o vodnú paru, ktorá hydratuje suchú a podráždenú nosovú sliznicu. K tomu všetkému je teplo často vnímané ako upokojujúci prostriedok na zlepšovanie krvného obehu v tele. Pri nachladnutí sa odporúčajú esencie s rozmarínom alebo tymianom. Dôležité: pri kúpaní počas prechladnutia je dôležité počúvať svoje telo. Ak máte problémy s tlakom, máte vysokú teplotu alebo ste tehotná, mali by ste si kúpeľ na prechladnutie rozhodne radšej odoprieť. Ak chcete naopak účinky kúpeľa na prechladnutie maximalizovať, mali by ste si dopriať kúpeľ v trvaní 20-25 minút vo vode s teplotou do 39 stupňov. Aby ste zároveň aj chránili svoj krvný obeh, môžete si najprv sadnúť do vlažnej vody a potom do nej púšťať čoraz teplejšiu vodu, telo si tak bude privykať pomaly zvykať na vysoké teploty. Tu opäť načúvajte reči svojho tela a po kúpeli vstávajte z vane naozaj pomaly, inak si koledujete o závrat.


5. Pastilky

Bolesť hrdla je často nepríjemným sprievodným javom prechladnutia – jednoduchá pomoc tu prichádza vo forme pastiliek (zvlhčujú sliznice a v závislosti od obsiahnutých zložiek sa vyznačujú aj dezinfekčnými účinkami). Proti prechladnutiu sa však dá bojovať aj babskými receptami: taká čajová lyžička medu, to je liek úplne jednoduchý a, ako už bolo spomenuté, med sa vyznačuje najmä antibakteriálnymi účinkami. Veľmi prospešné môže byť aj kloktanie soľným roztokom alebo šalviovým čajom.

6. Správne smrkanie nosa

Zdá sa vám, že máte plný nos, avšak aj keď poriadne smrkáte, nič z nosa nejde? Žiaľ, agresívne smrkanie nepomáha, má skôr opačný účinok: nos sa podráždi a sliznica ešte viac opuchne. Pri nádche nemôžeme dýchať kvôli opuchnutým slizniciam, nie kvôli nosovému sekrétu. Ak pri smrkaní vyvíjame nadmerný tlak, sekrét sa môže dostať do prínosových dutín a dokonca aj do stredného ucha. Nos preto vždy smrkajte opatrne a s citom. Aby ste si smrkaním zbytočne nedráždili pokožku okolo nosa, smrkajte vždy nos do papierových alebo látkových vreckoviek a nikdy nie do kuchynských utierok alebo toaletného papiera, pretože tieto materiály sú pre jemnú pokožku príliš hrubé.

7. Dopriať si pauzu

Áno, samozrejme, prechladnutia sa chceme zbaviť tak rýchlo, ako to len ide, ale nesmieme zabúdať, že naše telo nám cez chorobu hlási, že je vyčerpané a potrebuje oddych. Možno nás v posledných týždňoch potrápil stres (tu je niekoľko dobrých antistresových tipov) a nedopriali sme si dostatok oddychu? To môže oslabiť imunitný systém a spôsobiť, že sme náchylnejší na infekcie. Ak nás už prepadne nádcha, chceme sa samozrejme čím skôr postaviť zase na nohy a byť fit. Aby sme však zostali dlho zdraví, je potrebné nádchu vyležať a správne sa liečiť. Ak prechladnutie preskáčete a prechodíte, vystavujete sa riziku schytaniu ďalšieho infektu. A preto, ak vás skolila silnejšia nádcha, doprajte si pár dní v posteli, veľa spite (spánok je najlepší liek!), pite a stravujte sa len veľmi striedmo a zdravo. Nemusí to byť vždy len stará dobrá slepačia polievka. Ľahký zeleninový vývar alebo varená zelenina sú aj pre oslabené telo stráviteľnejšie ako mastné a sladké jedlá a dodajú mu energiu potrebnú na rýchle zotavenie.

8. Inhalovanie vodnej pary

Vdychovanie horúcej vodnej pary sa považuje za skutočný zázračný liek na prechladnutie. Uvoľňuje sliznice a horné dýchacie cesty od hustého hlienu. Navyše na inhaláciu potrebujete len niekoľko ingrediencií: Stačí hrniec s horúcou slanou vodou a uterák. Ak sa chcete rýchlo zbaviť prechladnutia, môžete do vody pridať aj liečivé rastliny, napríklad tymian alebo materina dúška (buď sušené alebo vo forme silíc). Inhalácia nemôže byť jednoduchšia, ak zmes nalejete do parného inhalátora.
Dôležité: pred použitím nechajte vodu v inhalátore dostatočne vychladnúť. Inhaláciu neaplikujte vôbec, ak máte problémy s očami alebo krvným obehom.

Návod: parný kúpeľ na inhaláciu
1. V hrnci necháme zovrieť vodu.
2. Pridáme do nej 10 g morskej soli a rastlinku tymianu.
3. Zmes nalejeme do misky.
4. Hlavu si prekryjeme uterákom.
5. Inhalujeme po dobu 10-15 minút.
Dôležité: vdychujte ústami a vydychujte nosom!

Tip redakcie: môže sa však stať, že za vašim problémom nakoniec vôbec nestojí prechladnutie, ale senná nádcha. Viac informácií o peľových alergiách, ich príznakoch a možnostiach liečby nájdete v našom článku.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.