Naučte sa 7 zdravých návykov
Takmer polovica všetkých každodenných činností, ktoré bežne vykonávame, sú návyky pevne zakotvené v mozgu. Tvoria štruktúru všedného dňa a vytvárajú v nás tak istotu. Zmeniť zautomatizované – aj keď negatívne – návyky na pozitívne, to chce veru disciplínu. Avšak oplatí sa: zdravý životný štýl zodpovedajúci vlastnému hodnotovému nastaveniu a sebaobrazu dokáže urobiť človeka dlhodobo šťastným.
Rozvíjanie zdravých návykov: skutky namiesto slov
Poznáme to všetci: Okamžite, ako vstúpime do nového roka, hneď začneme zapĺňať svoj osobný zoznam predsavzatí, je odrazu plný vecí, ktoré by sme mali od tohto momentu robiť inak a lepšie. Konečne sa pozbierať z gauča a viac sa hýbať na čerstvom vzduchu, konečne skoncovať s fajčením, konečne sa menej pchať pizzou a namiesto toho si nabrať zakaždým na tanier viac šalátu. S naším telom to myslíme dobre, avšak premeniť predsavzatia aj na realitu nie je vždy najľahšie. Prečo je to tak?Bremeno (zlých) návykov
Až do 50 % všetkých našich denných činností sa deje zo zvyku, ide teda o konanie, ktoré je plne zautomatizované neustálym opakovaním počas dlhšieho časového obdobia. Pomáha to: Ak nastane vždy rovnaká situácia, v závislosti od nej následne vždy vykonáme automaticky určitú činnosť – či už je to umývanie zubov, keď sa ráno zobudíme alebo si uchmatneme čokoládu, ak nás prepadne stres alebo sa vydáme na ranný beh ešte v polospánku. Návyky nášmu mozgu dokážu ušetriť niekoľko neurologických a kognitívnych zdrojov. Ten beží v akomsi úspornom režime. Zvyky sú v mozgu zakorenené tak pevne, že s nimi nemožno bojovať len silou vôle. Namiesto toho je nutné mozog špeciálne preprogramovať. A to chce čas, výdrž a poriadnu dávku disciplíny.Takto si osvojíte zdravé návyky
Dobré predsavzatia často upadnú do zabudnutia alebo stroskotajú, pretože ľudia na seba často kladú príliš vysoké nároky, respektíve si stanovujú nereálne ciele. Oveľa lepšie je: postupovať len po malých stabilných krôčikoch a dlhodobo tak integrovať zdravé návyky do svojho každodenného života. Tu je návod, ako na to:
- Vyberte si jeden alebo maximálne dva zdravé návyky, ktoré by ste v sebe chceli rozvíjať a po dobu troch mesiacov sa na ne poriadne sústreďte.
- Jasne formulujte, čo chcete. Napokon práve reč dáva myšlienkam formu. Nie napríklad – budem sa odteraz snažiť piť viac vody. Ale – odteraz pijem viac vody.
- Odmeňte sa. Návyk vznikne, ak sa spoja tri veci: Situácia, činnosť a odmena. Ak si teda chcete vytvoriť určitý zdravý návyk, musíte sa za činnosť, ktorá sa má stať návykom, aj patrične odmeniť – napríklad po desiatich dňoch pitia vody si dopriať obľúbený tonik.
- Držte sa svojho a verte si! Kým sa nová činnosť premení na rutinu a tým aj na zvyk, netrvá to dlho (v priemere 66 dní!). Jedno je isté: Stojí to za to!
Top 7 návykov pre zdravší rok
1. Clean eatingRozlúčte sa s fast foodom a uvítajte vo svojom živote vyváženú stravu bez umelých prísad a zvýrazňovačov chuti. Stavte na vyvážené a čerstvé potraviny.
2. Pite veľa vody, nesýtenej, kohútikovej
Množstvo vody, ktoré je potrebné vypiť denne závisí od viacerých faktorov vrátane stavby tela, úrovne osobnej aktivity či prevládajúcej vonkajšej teploty. Dobrým orientačným množstvom sú približne dva litre neperlivej vody denne.
3. Hýbte sa aspoň 30 minút denne
Áno, fakt, že WHO odporúča aspoň 30 minút aktívneho pohybu päťkrát za týždeň, to už vieme. Upokojí vás však: Pre zlepšenie pohody a celkového stavu úplne postačuje ľahké cvičenie – napríklad chôdza alebo bicyklovanie. Dodatočný zdravotný efekt sa dá docieliť pravidelným precvičovaním svalov.
4. Dobre sa vyspite
Blahodarný spánok je základom nášho zdravia. Pozitívne pôsobí na dobrý imunitný systém, duševnú rovnováhu a lepšiu funkciu orgánov a metabolizmu. Dospelý človek potrebuje v priemere sedem až deväť hodín spánku.
5. Myslite pozitívne
A preto sa rozhodnite, že budete jednoducho každý deň šťastní. Do nového dňa vždy vstúpte s pozitívnymi myšlienkami a buďte vďační za to, čo máte.
6. Doprajte si momenty oddychu aj v bežný deň
Dbajte na to, aby ste si každý deň vyhradili vedome pár minút len a len pre seba – či už si prečítate časopis, dáte si 20 hlbokých nádychov alebo si jednoducho nachvíľku cez deň zdriemnete, nabudí vás to.
7. Majte svoj offline čas
Na pár minút denne odložiť mobil, zaklapnúť notebook a vypnúť telku – nenechať sa bombardovať zvukmi je čistý balzam na dušu. Čas, kedy budete offline vás navráti späť do prítomnosti a daruje vám čas naviac. Čas, ktorý si pokojne môžete vychutnať ničnerobením.