Pitný režim: 5 tipov, ako ho konečne dodržiavať
Je čas obeda a vy ste si práve uvedomili, že ste od rána nič nepili. Znie vám to povedome? Tak si potom prečítajte našich päť tipov, ako cez deň dodržiavať dostatočný pitný režim.
Koľko toho musí človek vypiť?
Základné pravidlo hovorí, že zdravý mladistvý a dospelý človek by mal vypiť 30 až 40 mililitrov vody na kilogram telesnej hmotnosti. Potreba prijímania tekutín je však individuálna a závisí od mnohých faktorov: napríklad od množstva pohybovej aktivity, (extrémnych) vonkajšich teplôt, obsahu soli v konzumovaných potraviných, užívaných liekov a mnohých iných faktorov. Potreba príjmu vody sa zvyšuje aj počas tehotenstva a dojčenia. Nedostatok tekutín postihuje najmä starších ľudí, nakoľko títo zvyknú mať znížený pocit smädu. Okrem toho, močový mechúr človeka vo vyššom veku vylučuje viac tekutín, pretože obličky už nedokážu tak dobre koncentrovať moč.Opačný problém však môže nastať aj vtedy, ak človek prijíma príliš veľa tekutín. Veľké množstvo prijatej vody zaťažuje obličky, čím môže dôjsť až k intoxikácii vodou. Možným následkom je edém mozgu. Zdravý človek by však musel vypiť veľmi veľké množstvo vody za veľmi krátky čas, aby ho tento nepriaznivý zdravotný stav zasiahol. V tomto kontexte sú ohrozené hlavne dojčatá a malé deti, nakoľko kritické množstvo vody dosahujú omnoho rýchlejšie.
Pitný režim - Kalkulačka Koľko vody za deň treba vypiť? od Zdravoteka.sk - zobraziť vysvetlivky a podrobnosti
Ako sa prejavuje nedostatok tekutín v organizme?
Nedostatok tekutín, v závislosti od napáchaných škôd, sa môže prejavovať suchom v ústach, zníženou tvorbou slín, bolesťami hlavy, ťažkosťami pri sústredení sa, zápchou alebo svalovými kŕčmi – až po úbytok hmotnosti, zmätenosť a obehové zlyhanie. Na nedostatok tekutín v organizme môže poukazovať aj farba moču: čím viac pijeme, tým je moč svetlejší.Všeobecne rozšírený názor, že smäd je znakom nedostatku tekutín v organizme, neplatí automaticky. Austrálski vedci z Inštitútu Monashovej univerzity zistili, že mladí zdraví ľudia nemusia piť, ak vyslovene nepociťujú smäd. Na druhej strane, sú však aj ľudia, ktorí by sa na svoj pocit smädu nemali veľmi spoliehať: ide najmä o starších ľudí alebo ľudí trpiacich ochorením obličiek či na diabetes. V ich prípade je potrebné dopĺňať tekutiny priebežne a nečakať na pocit smädu.
Päť tipov, ako nezabúdať na dostatočný pitný režim
1. Rozmanitosť tekutín v rámci pitného režimu
Ak sa vám zdá voda príliš nudná, môžete vyskúšať napríklad farebné poháre alebo striedanie vlažnej, ľadovej a teplejšej vody. Perlivá minerálna voda stimuluje tok slín a sliznica úst sa vďaka nej lepšie prekrví. Avšak jej pitím sa do žalúdka dostáva aj veľa vzduchu – takže v prípade, že máte sklony k plynatosti, nadúvaniu a grganiu, bude pre vás lepšou voľbou neperlivá voda.K dodržiavaniu dostatočného pitného režimu môže napomôcť aj podomácky pripravená ochutená voda. Chuť vody sa hneď zmení, ak do nej pridáte mätu, kúsky limetky či olúpaného zázvoru. Dobrou alternatívou k čistej vode sú aj nesladené ovocné a bylinkové čaje. Šťavy by mali byť pre svoj obsah cukru skôr výnimkou.
Dobrá správa pre kávičkárky: napriek tomu, že sa to o káve dlhodobo tvrdí, nie, káva nemá dehydratačné účinky. A práve preto je možné do denného pitného režimu zahrnúť aj šálku (či dve) kávy. Na uhasenie smädu však káva vhodná rozhodne nie je, priveľké množstvo kofeínu sa totiž môže postarať o zvýšenie krvného tlaku.
Mimochodom: vodu neobsahujú len tekutiny, ale aj potraviny. K pozitívnemu pitnému režimu určite prispeje aj konzumácia ovocia a zeleniny, ako napríklad šalátu, uhoriek, melónu, pomarančov a paradajok.