Neurológ vysvetľuje: Ako rozpoznať migrénu a ako ju liečiť
Čo treba vedieť o migréne
Dr. Christian Wöber je odborný lekár neurológ a psychiater. Svoju prax má vo Viedni a stará sa tam, okrem iného, o svoje pacientky a pacientov s migrénou. V tomto rozhovore sa s nami podelí o svoje fundované vedomosti a objasní nám pojem „migréna“.
1. Ktoré symptómy sú typické pre migrénu?
Migréna je vždy viac než „len“ bolesť hlavy, často sa prejaví ešte pred samotným nástupom bolesti hlavy a dáva o sebe vedieť sprievodnými javmi, ako je zívanie, únava, bolesť v oblasti šije, precitlivenosť na svetlo, zvuky alebo pachy, vlčí hlad alebo zmeny nálady.
Takzvaná migréna s aurou sa vyskytuje zhruba u 15 % postihnutých. Najčastejšími príznakmi tohto typu migrény sú poruchy zraku, zriedkavejšie zmyslové poruchy a poruchy reči, ktoré môžu trvať až do hodiny. Nástup bolestí hlavy je zväčša (ale nie vždy) jednostranný, pulzujúci, stredne silný až silný a stupňuje sa pri pohybe. Niekedy sa signály objavia aj ako potreba oddýchnuť si. Sprievodné javy ako nevoľnosť, zvracanie, citlivosť na svetlo alebo hluk sa vyskytujú vždy. Po odznení bolestí hlavy sa mnohí postihnutí cítia unavení a vyčerpaní. Záchvaty migrény môžu výrazne vplývať na výkon každodenných činností, resp. ich výkon môžu úplne znemožniť.
2. Čím sa líši migréna od bežnej bolesti hlavy?
„Normálne“ bolesti hlavy, pre ktoré sa používa medicínsky termín tenzné bolesti hlavy, nie sú tak silné, len zriedkavo ich sprevádzajú sprievodné príznaky a sú omnoho menej obmedzujúce ako migréna.
3. Ako sa diagnostikuje migréna? Na akú odborníčku či odborníka sa pri podozrení na migrénu obrátiť?
Diagnóza sa stanovuje po rozhovore s postihnutou osobou na základe popísaných príznakov. Na „dokázanie“ diagnózy neexistuje žiadny laboratórny test či CT alebo MR nález. V prípade, že sa majú vylúčiť príčiny migrény, môžu byť niekedy potrebné ďalšie vyšetrenia, napríklad magnetická rezonancia. Pri bolestiach hlavy by sa mal človek najprv obrátiť na svoju obvodnú lekárku či lekára. Odbor, ktorý sa na bolesti hlavy špecializuje priamo, je neurológia. Vo veľmi zriedkavých prípadoch, napríklad ak sa bolesť hlavy nikdy predtým nevyskytla, môže byť riešením okamžité vyšetrenie na pohotovosti.
4. Čo môže spúšťať migrénu?
Spúšťače migrény sa prípad od prípadu veľmi líšia. Možno ich rozpoznať pozorovaním v každodennom živote, môžu byť nimi napríklad menštruácia, zlý spánok, stres, nepravidelné stravovanie či nedostatočný príjem tekutín. Pri mnohých záchvatoch však spúšťač zostáva neznámy. Za atakmi niekedy stojí počasie, ale aj v tomto prípade je to prípad od prípadu veľmi individuálne. Okrem toho, na rozdiel od iných spúšťačov, sa vplyvy počasia ovplyvniť nedajú. Bolesti hlavy napríklad môže spôsobiť aj príliš natesno upravený účes, avšak to sa dá napraviť ľahko.
5. Migréna: Čo teda naozaj pomáha? Aké babské recepty sú účinné a dá sa migréna vyliečiť úplne?
Liečba migrény je na jednej strane zameraná proti výskytu akútnych záchvatov a na strane druhej – v prípade jej častého výskytu – sa liečba zameriava na prevenciu záchvatov. V prevažnej väčšine prípadov si akútny záchvat vyžaduje nasadenie liekov, analgetík alebo špeciálnych liekov proti migréne. Sú to napríklad triptány a najnovšie aj gepanty a ditány. Dôležité je, aby boli lieky v takomto prípade užité v dostatočne vysokej dávke a nasadené v dostatočne skorom štádiu nástupu záchvatov. Cieľom je, aby záchvat ustúpil do dvoch hodín, aby lieky účinkovali spoľahlivo a aby boli pacientom dobre znášané. Stiahnutie sa do tmavej tichej miestnosti je často nápomocné, niekedy dokonca nevyhnutné. Uľaviť od príznakov môžu niekedy aj domáce recepty, ako napríklad studené obklady alebo káva, avšak akési spoľahlivé účinky od ich očakávať nemožno. V prípade, že sa migrenózne stavy dostavia štyri- či viackrát do mesiaca, je vhodné nasadiť preventívne opatrenia, od vykonávania vytrvalostných športov, relaxačných cvičení a akupunktúry, cez výživové doplnky (ako napríklad horčík, vitamín B2 a koenzým Q10) a bylinky typu rimbaba obyčajná až po určité lieky, ktoré sa užívajú na dennej báze. Pre pacientov, ktorým táto liečba nepomáha, sú už niekoľko rokov na trhu injekcie proti migréne (respektíve najnovšie infúzna terapia), ktoré sa pacientovi podávajú raz za mesiac alebo každé tri mesiace. Pre tých, ktorých migréna postihuje vážne a intenzívne sa v liečbe nasadzuje botulotoxín. Účinných možností liečby je teda niekoľko, avšak terapia, ktorá by pacientov zbavila migrény raz a navždy, žiaľ neexistuje.
6. Môže mať na stav pacientov s migrénou pozitívne účinky aj správna strava a môže sa prípadne vďaka nej znížiť počet migrenóznych záchvatov?
Pacientom postihnutým migrénou sa odporúča pravidelne sa stravovať a prijímať dostatok tekutín. Do úvahy by sa mali brať aj rôzne potravinové intolerancie (tie sa zvyčajne neprejavujú len migrénou). Pri ťažkostiach s migrénou neexistuje žiadna špeciálna diéta. Diéty nie je možné držať dlhodobo a môžu mať dokonca negatívny vplyv na kvalitu života.
7. Čo by ste ešte poradili ľuďom trpiacim migrénou? Máte nejaké špeciálne rady či triky?
Ak bolesti zasahujú do každodenného života, neodznievajú do dvoch hodín napriek užitiu liekov alebo sa tieto bolesti opakujú, človek by mal určite vyhľadať lekársku pomoc. Možností liečby migrény je mnoho a väčšine pacientov sa môže vďaka účinnej liečbe výrazne zlepšiť kvalita života.