PCOS: čo to je a ako sa lieči
Najdôležitejšie fakty o príznakoch PCOS
Dr. Dijana Pekic je gynekologička a pôrodníčka, je zakladateľkou a riaditeľkou Centra pre PCOS vo Viedni. V rámci centra poskytuje poradenstvo a lieči ženy a páry, ktoré bojujú s príznakmi PCOS. V tomto článku sa doktorka Dijana Pekic delí nielen o poznatky o PCOS, ale tiež radí ženám, aby pri podozrení na toto ochorenie čo najskôr vyhľadali lekársku pomoc.
1. Čo rozumieť pod syndrómom PCO a ako tento syndróm vzniká?
Syndróm polycystických vaječníkov je heterogénny klinický obraz, ktorého pôvod, vývoj a evolúcia sú stále do značnej miery nejasné. Jednými z predpokladaných príčin vzniku tohto ochorenia sú genetické, rovnako ako aj externé faktory vyplývajúce zo životného prostredia. Syndróm postihuje približne 5 až 15 % žien v plodnom veku, čím sa PCOS stáva najčastejšou poruchou funkcie vaječníkov. Typickým príznakom tohto ochorenia sú početné cysty, ktoré má väčšina pacientiek na vaječníkoch. Syndróm PCO sa zvyčajne prvýkrát prejaví už v období puberty, avšak u mnohých postihnutých žien sa syndróm naplno rozvinie až v neskoršom veku. Klinický obraz je veľmi rôznorodý, prípad od prípadu sa líši a sotva môžeme nájsť dve ženy, ktoré v prípade tohto ochorenia trpia rovnakými príznakmi.
2. Aké môžu byť príznaky PCOS?
Typické znaky tohto ochorenia sú nasledovné:
- poruchy menštruačného cyklu – nepravidelná alebo vynechávajúca menštruácia
- nadmerný rast ochlpenia na tvári alebo na tele
- príležitostné vypadávanie vlasov
- mastná pleť a akné
- obmedzená plodnosť
- depresívne nálady, sklon k úzkostným poruchám
- poruchy spánku
3. Mám podozrenie, že pravdepodobne trpím syndrómom PCO. Na koho sa obrátiť a ako stanoviť presnú diagnózu?
Prvým kontaktným miestom je zvyčajne lekár – gynekológ, u mladších žien je to pediater, respektíve obvodný lekár. Ak ani títo odborníci nedokážu zodpovedať všetky otázky týkajúce sa príznakov ochorenia, odporúča sa obrátiť na centrá, ktoré sú priamo špecializované na PCOS.
Napriek tomu, že syndróm polycystických vaječníkov bol už ako ochorenie popísané dávno a je to ochorenie známe a pomerne rozšírené, PCOS je stále zahalené akýmsi rúškom tajomstva: Pokiaľ ide o presnú definíciu, názory sa dosť značne líšia. Podľa väčšiny štúdií sa diagnostika PCOS stanovuje podľa tzv. Rotterdamských kritérií. PCOS teda definujú tri hlavné znaky, z ktorých na presné stanovenie diagnózy postačujú dva, samozrejme za podmienky, že sa vylúčia iné príčiny:
- klinické a/alebo biochemické príznaky hyperandrogenémie (= zvýšená hladina mužských hormónov v krvi a/alebo nadmerné ochlpenie)
- oligo-/anovulačné cykly (= vynechávajúca alebo nepravidelná menštruácia, neprítomnosť ovulácie)
- polycystické vaječníky, ktoré možno potvrdiť ultrazvukovým vyšetrením a/alebo zvýšenou hladinou AMH (Anti-Müllerovho hormónu) v krvi
Hoci približne 50 % postihnutých trpí obezitou a inzulínovou rezistenciou, tieto sprievodné ochorenia nie sú súčasťou diagnostiky PCOS.
4. Ako sa dá PCOS liečiť a ktoré lieky pomáhajú?
PCO syndróm má mnoho rôznych prejavov. Liečba musí byť preto nastavená individuálne, musí byť šitá na mieru pacientky. V liečbe syndrómu PCO existujú tri hlavné piliere:
- Liečba možnej neplodnosti
- Liečba kožných problémov
- Liečba a prevencia metabolických porúch plynúcich z PCO syndrómu
5. Znovu a znovu počúvame, že ženy s PCOS majú problém s otehotnením. Na čo treba myslieť pri potvrdenom PCOS a plánovaní tehotenstva?
30 percent žien so syndrómom PCO otehotnie bez akejkoľvek lekárskej pomoci. Zvyšných 70 % túto pomoc potrebuje. Liečba by mala byť vždy naplánovaná individuálne a má závisieť od ďalších faktorov. Dôležitá je napríklad aj priechodnosť vaječníkov a obraz spermiogramu partnera pacientky. Pre pacientky je veľmi praktické, ak sa všetky tieto vyšetrenia vykonajú na jednom mieste. V našom centre vykonávame ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov v kombinácii s endoskopickým vyšetrením dutiny maternice pomocou 3D ultrazvuku a hydrosonografie (SIS = Saline Infusion Sonography). Vyšetrenie spermiogramu sa v androcentre vykonáva podľa najlepších svetových štandardov. Pre páry rovnakého pohlavia však musí byť k dispozícii vhodný darca spermií. V našom inštitúte máme vlastnú spermobanku, ktorá uľahčí aj tento krok.
Ak sú oba vajíčkovody priechodné a výsledky spermiogramu úplne v poriadku, zameriame sa len na obnovenie ovulácie. V niektorých prípadoch sa ovulácia po užívaní piluliek nedostaví. Je možné čakať niekoľko mesiacov, obzvlášť u mladých žien. Ak ultrazvukovými kontrolami zistíme trvalú absenciu ovulácie, začíname s najjednoduchšími opatreniami: Vhodná je stimulácia činnosti vaječníkov prostredníctvom inhibítora aromatázy alebo klomiféncitrátu alebo prostredníctvom injekcií FSH. U pacientiek môže byť prospešná aj liečba myo-inozitolom alebo metformínom, liekom, ktorý pôsobí proti inzulínovej rezistencii. V prípade, že nedôjde k otehotneniu ani po niekoľkých mesiacoch, je možné vykonať počas dvoch až troch mesiacov intrauterinnú insemináciu. U lesbických párov s PCOS, no priechodnými vajíčkovodmi je vhodnou liečbou heterológna inseminácia (inseminácia spermiami darcu).
Čas od času sa umelému oplodneniu jednoducho nie je možné vyhnúť. Najmä u žien starších ako 35 rokov, v prípade, že sa snažia neúspešne otehotnieť viac ako dva roky, v prípade nepriechodných vajíčkovodov a/alebo v prípade obmedzeného výsledku spermiogramu partnera. Oplodnenie in vitro liečbou je tu najväčšou šancou na úspech.
6. Čo by ešte radi poradili pacientkam s príznakmi PCOS? Máte pre ne možno nejaké rady?
Čím skôr sa pacientka s PCOS dostane k odborným informáciám a k liečbe, tým má lepšie šance na šťastný život so syndrómom PCO. Mnoho žien postihnutých PCOS trpí bez toho, aby vôbec vedeli, že za ich problémami sa skrýva choroba. Problémy sa často objavujú už v období puberty – vo fáze života, kedy žena nadobúda svoju dospelú „podobu“, po fyzickej a tiež psychickej stránke. Toto obdobie v živote je dôležité v tom, že každá z nás si môže buď výrazne vybudovať sebavedomie alebo ho nadobro stratiť. Kozmetické problémy to dievčatám v tomto veku neuľahčujú, skôr naopak: Akné, nadmerné zarastanie na rôznych miestach, priberanie na miestach, kde ženy túžia byť štíhle. Roky potom plynú a syndróm PCO postupuje, začne vynechávať menštruácia, žena priberá a vytúžené tehotenstvo sa zvyčajne nedostavuje. A popri tom celom nás neustále bombardujú z filmov a sociálnych médií dokonalé fotky žiarivých filmových hviezd s deťmi. Sme nútení veriť v ideál krásy, ktorý sa nám javí ako niečo nedosiahnuteľné. Nuž a potom niet divu, že mnohé ženy sa cítia pod obrovským tlakom!
Nezabúdajte však, že príznakmi PCOS trpí 5 až 15% žien v plodnom veku. Nie ste v tom samy! V závislosti od stupňa závažnosti sú príznaky veľmi odlišné. V mnohých prípadoch ženy postihuje len mierny variant syndrómu PCO, ktorý život ženy neobmedzuje.
Dôležité je však odhaliť tento stav včas a predísť tak vzniku závažných prejavov PCOS a to vedením zdravého životného štýlu. Normalizácii menštruačného cyklu môže napríklad napomôcť zníženie váhy, konkrétne o päť percent. Do mojej ordinácie často prichádzajú mladé ženy so svojimi matkami, chcú potlačiť prvé príznaky PCOS. Podľa môjho názoru je to správny prístup. Ak žena predíde priberaniu počas puberty, urobí v rámci budúceho života s PCOS obrovský kus práce. Nadváha a obezita v kombinácii so syndrómom PCO vedú už v mladšom veku často k vzniku cukrovky a metabolického syndrómu. U žien s diagnostikovaným PCOS a vynechávajúcou menštruáciou je trikrát vyššie riziko výskytu endometriálneho karcinómu ako u žien bez PCOS. A aj preto je potrebné včas ochorenie diagnostikovať a predísť tak vzniku iných s ním spojených ochorení!
Mnohé mladé pacientky s PCOS sa ku mne dostanú vo veku 20 rokov, pretože sa chcú optimálne pripraviť na obdobie, kedy by si radi založili rodinu. Vopred ich upozorním, že celá téma nemusí byť jednoduchá a že téme otehotnenia je potrebné venovať patričnú pozornosť. V tomto prípade majú tieto pacientky s PCOS veľkú výhodu oproti ostatným pacientkam, ktoré sa držia predpokladu, že túžba mať deti sa jednoducho zrealizuje ihneď po stlačení tlačidla, aj keď na to vo svojich 38 a 40 rokoch nie sú pripravené. Okrem toho niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že práve ženy s PCOS vo veku 42 rokov vykazujú podobnú mieru plodnosti ako vo veku 22 rokov. Na strane druhej, u žien bez symptómu polycystických vaječníkov tikajú biologické hodiny veľmi rýchlo a počet vajíčok je často úplne vyčerpaný už v ich 37. roku života. Preto by som žiadnej žene neodporúčala, ak je to možné, odkladať tehotenstvo po 35. roku života, pretože tu už nejde len o počet vajíčok, ale aj o ich kvalitu. Bohužiaľ, kvalita vajíčok sa znižuje s vekom a to u nás všetkých. To znamená, že so zvyšujúcim sa vekom sa prudko zvyšuje aj riziko potratu.
Celkovo možno povedať, že ženy s PCOS majú pomerne dobré šance otehotnieť. Niektoré štúdie dokonca hovoria o evolučnej výhode, ktorá sa prejavovala tak v dobe kamennej, ako aj teraz, v dobe modernej. Koniec koncov, mnohé pacientky trpiacich syndrómom PCO sú vlastne „superbaby“, ktoré sa narodili s nadpriemerným počtom vajíčok. V dnešných časoch, kedy sú kariérne šance žien rovnaké ako tie mužské a ženy preto odkladajú otehotnenie na neskorší vek a matkami sa chcú stať až po 38. roku života, je z môjho pohľadu nadbytok vajíčok rozhodne výhodou!