Active Beauty
PMS alebo tehotenstvo? Gynekologička vysvetľuje, že oba stavy majú podobné príznaky
čas čítania: min

Podobné príznaky

PMS alebo tehotenstvo? Gynekologička vysvetľuje, že oba stavy majú podobné príznaky

Je to PMS alebo som tehotná? Predmenštruačný syndróm (PMS) a počiatočné stavy v tehotenstve majú často podobné príznaky. Gynekologička v článku vysvetľuje, ako tieto príznaky rozlíšiť a ako sa dá PMS liečiť.

Dr. Eva Lunzer-Mühl je špecialistka v odbore gynekológia a pôrodníctvo, prax vykonáva v Salzburgu. Veľký význam pripisuje práve dôvernému vzťahu medzi ňou a jej pacientkami. Zvlášť dôležitým poslaním je podľa nej „podpora mladých žien, najmä v otázkach týkajúcich sa prvej lásky“. Odpovede na túto a mnohé ďalšie témy, ako sú antikoncepcia, tehotenstvo a sexualita, poskytuje na activebeauty.at. V tomto článku pre ACTIVE BEAUTY vysvetľuje, ako odlíšiť PMS od tehotenstva.

Mám PMS alebo som tehotná? Keď hovoríme o skratke PMS, hovoríme o predmenštruačnom syndróme. Táto opakujúca sa hormonálna nerovnováha so sebou nesie rôzne príznaky, ako sú podráždenosť alebo citlivosť prsníkov. „Príznaky nastupujú zvyčajne niekoľko dní po ovulácii a keď sa začne menštruácia, zväčša aj ustúpia,“ vysvetľuje gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl. Fyzické a psychické príznaky na začiatku tehotenstva sú s príznakmi PMS často veľmi podobné. Pre ženy preto nie je jednoduché zistiť, či majú PMS alebo zažívajú prvé štádiá tehotenstva. To zase môže byť znepokojujúce a emocionálne stresujúce.

Ktoré príznaky sú pri PMS a tehotenstve podobné?

Medzi možné fyzické príznaky, ktoré postihujú ženy rovnako pri PMS, ako aj v prvých štádiách tehotenstva, patria:

  • Výkyvy nálad: Pri PMS aj počas tehotenstva môžu ženy trpieť výkyvmi nálad, ktoré sú vyslovene podmienené hormonálnou nerovnováhou.
  • Únava: PMS alebo tehotenstvo? Túto otázku si často kladú ženy, ktoré trápi únava a vyčerpanosť oveľa viac ako je bežné.
  • Depresia: S nástupom tehotenstva sa u žien môže vyskytnúť depresívna nálada. Ženy sa vtedy cítia bez nálady, apatické a depresívne. Tento emocionálny stav však môže byť tiež možným príznakom PMS.
  • Chuť do jedla: Neustály pocit hladu alebo nadmernej chute do jedla môže sprevádzať ženy pred menštruáciou. Svoje však o tom vedia aj tehotné ženy.
  • Podráždenosť: PMS alebo tehotenstvo? Podráždená agresívna nálada sa tiež môže vyskytovať pri oboch stavoch, PMS aj tehotenstve.
  • Citlivosť prsníkov: Napätie a citlivosť v podbrušku a tiež v prsníkoch popisujú ženy tak v tehotenstve, ako aj počas PMS.
  • Nevoľnosť: Ženy, ktoré majú PMS alebo sú tehotné, často pociťujú nevoľnosti. Stav sa im mení pomerne rýchlo, odrazu sa cítia zle alebo dokonca trpia silnou nevoľnosťou. Pridruženým symptómom je aj nadúvanie a tráviace problémy. Nevoľnosť počas tehotenstva sa však dá zmierniť alebo dokonca odstrániť vhodným stravovaním.
  • Bolesti hlavy: Od bežných bolestí hlavy až po migrény - oboje sú typickými príznakmi PMS. Môžu sa však vyskytnúť aj počas tehotenstva.
  • Poruchy spánku: Poruchy spánku sú klasickým príznakom PMS. Tehotné ženy však často trápia poruchy spánku, majú problémy so zaspávaním, resp. ich trápi prerušovaný spánok.
  • Nečistá pleť: Pri PMS aj počas tehotenstva môže byť pleť nečistá a môžu sa na nej tvoriť vyrážky.

Tehotenstvo alebo PMS: Ako rozpoznať PMS?

Ak máte príznaky typické pre PMS, vynechala vám menštruácia a nemôžete vylúčiť tehotenstvo, mali by ste si pre istotu urobiť tehotenský test. Ak je test pozitívny, objednajte sa do ordinácie svojho gynekológa.

Svoje telo nestačí len dobre poznať, stále ho treba aj ďalej spoznávať. Všetky svoje príznaky môžete priebežne zadávať do menštruačnej aplikácie. Zistite všetko o svojom cykle a zistite aj to, ako si môžete vypočítať svoj cyklus pomocou menštruačnej aplikácie. Po niekoľkých mesiacoch tak uvidíte, ktoré príznaky u vás nastupujú zvyčajne krátko pred menštruáciou. V prípade neistoty tak budete schopné rýchlejšie posúdiť, či sú vaše príznaky spôsobené PMS alebo prípadne prvými príznakmi tehotnosti.

Tip: Život v harmónii so štyrmi fázami cyklu prostredníctvom mapovania menštruácie.

Trvanie príznakov

Osobitnú pozornosť upriamte najmä na fakt, ako dlho konkrétne príznaky pretrvávajú. Pri PMS sú príznaky zvyčajne obmedzené na niekoľko dní, pokým sa nedostaví menštruácia. Spoliehať sa však na to nestačí, pretože cyklus môže byť nepravidelný a menštruovať môžu aj tehotné ženy. Viac informácií na túto tému nájdete v článku Je v poriadku menštruovať pri tehotenstve?. Počas tehotenstva príznaky ako únava a vyčerpanie často pretrvávajú až do pôrodu.

Intenzita príznakov

Rozdiel medzi PMS a tehotenstvom dokážete rozpoznať aj podľa intenzity príznakov. U tehotných žien sú príznaky ako nevoľnosť alebo bolesti hlavy výraznejšie. Ak výraznejšie príznaky pretrvávajú dlhší čas, je vhodné urobiť si tehotenský test. Ak však trpíte aj mimoriadne intenzívnymi príznakmi PMS, určite sa obráťte na svojho gynekológa a to aj v prípade, že môžete vylúčiť tehotenstvo.

Ako sa dá liečiť PMS?

Príznaky PMS sa dajú v mnohých prípadoch zvládať pomerne dobre. „Liečba závisí od ich závažnosti a subjektívneho posúdenia bolesti. Často pomáha dbať na zdravý vyvážený životný štýl,“ vysvetľuje gynekologička.

Pokúste sa preto v dňoch predchádzajúcich menštruácii spomaliť svoj každodenný život, napríklad aj takto:

  • Robte si prestávky, doprajte si šálku čaju.
  • Praktizujte relaxačné cvičenia.
  • Zabezpečte si dostatok pohybu v súlade s vaším menštruačným cyklom.
  • Dbajte na dostatok spánku.
  • Jedzte vyváženú stravu obsahujúcu najmä rastlinné tuky a strukoviny, ako sú šošovica alebo fazuľa.
  • Čo možno najviac sa vyhýbajte káve, alkoholu a fajčeniu.

Zmierniť príznaky PMS môžu aj bylinné prípravky a doplnky stravy, napríklad mníšske korenie vo forme čaju alebo kapsúl. Ak však ani tieto voľnopredajné pomôcky nefungujú ako by mali, najlepšie je poradiť sa so svojím gynekológom, či by nebolo namieste užívať hormonálne preparáty.