Active Beauty
Prirodzená antikoncepcia: Aké alternatívne metódy v tomto smere existujú
čas čítania: min
Alternatívna antikoncepcia

Prirodzená antikoncepcia: Aké alternatívne metódy v tomto smere existujú

Prirodzená antikoncepcia znamená chrániť sa pred počatím bez použitia hormonálnej antikoncepcie, napríklad piluliek. Ženy sa takto naučia venovať pozornosť signálom svojho tela. Naučí ich to rozpoznať, kedy majú a nemajú plodné dni. Redakcia ACTIVE BEAUTY sa rozprávala s gynekologičkou Dr. Evou Lunzer-Mühl o tom, ako tieto metódy fungujú a o aké metódy vlastne ide.

Prirodzená antikoncepcia si vyžaduje čas a disciplínu, vysvetľuje Dr. Eva Lunzer-Mühl, gynekologička a pôrodníčka

Ako funguje prirodzená antikoncepcia?

Ženy sa môžu chrániť pred nechceným počatím aj prirodzenou cestou, tak, že budú dbať na signály svojho tela. To im umožní zistiť, kedy sú ich dni neplodné a kedy naopak plodné.

  • Najplodnejší moment je deň ovulácie približne v polovici cyklu. Ženy však môžu otehotnieť aj niekoľko dní pred týmto momentom a aj približne deň po ňom.
  • Neplodné dni začínajú deň po skončení ovulácie a trvajú až do konca nasledujúcej menštruácie. Počas tohto obdobia je otehotnenie pri pohlavnom styku vysoko nepravdepodobné.

Upozornenie: Prirodzené antikoncepčné metódy však nechránia pred pohlavne prenosnými chorobami. Pri pohlavnom styku sa vždy odporúča používať kondómy.

Aké sú prirodzené antikoncepčné metódy?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa pred nechceným počatím chrániť prirodzenou cestou. Metódy je ideálne konzultovať s gynekológom a následne sa rozhodnúť, ktorá metóda je pre vás tá najvhodnejšia. Stručný prehľad:

Prirodzená metóda meraním teploty

Telesná teplota ženy je v prvej polovici cyklu o niečo nižšia ako v druhej. Je to preto, že po ovulácii stúpne teplota o niekoľko desatín stupňa Celzia. Pri tejto metóde prirodzenej antikoncepcie si ženy merajú telesnú teplotu každý deň, hneď po prebudení. Ak je teplota tri dni po sebe vyššia ako v predchádzajúcich dňoch, znamená to, že nastala ovulácia a u ženy sa začala plodná fáza.


Tip: Aký teplomer je vhodný na meranie teploty pri tomto prirodzenom spôsobe chránenia sa pred nechceným otehotnením? Na meranie potrebujete teplomer, ktorý zobrazuje teplotu aspoň na dve desatinné miesta, prípadne digitálny teplomer .

Bilingsova (hlienová) metóda

Hlien krčka maternice, ktorý sa tvorí v maternici na krčku maternice, sa mení v závislosti od hormonálneho cyklu ženy. V rámci prirodzenej antikoncepcie môžu ženy pozorovať cervikálny hlien a odhadnúť, kedy majú ovuláciu. Na realizáciu tejto metódy môžete napríklad každý deň prechádzať kúskom toaletného papiera pozdĺž pošvového otvoru, na toaletný papier pri tom vždy priľne trochu hlienu z krčka maternice. Hlien potom odpozorujte, jeho množstvo, farbu, konzistenciu a tiež zápach. Čo sa štruktúry hlienu týka, v období pred ovuláciou sa hlien mení z lepkavého a zakaleného na tekutý a číry, čo je znamenie, že ovulácia sa blíži. Po skončení ovulácie sa hlien opäť stáva lepkavým a zakaleným. Vtedy sa začínajú neplodné dni.

Prirodzená ochrana prostredníctvom kalendárnej metódy

Pri tejto prirodzenej antikoncepčnej metóde si svoje plodné a neplodné dni vypočítate. Keďže u väčšiny žien menštruačný cyklus z mesiaca na mesiac kolíše, má význam, aby ženy používali kalendárnu metódu približne po dobu jedného roka. Cyklus sa zaznamenáva buď na papier alebo cez praktické aplikácie. Na základe zozbieraných údajov sa neplodné dni v rámci cyklu dajú vypočítať.

Pozorovanie krčka maternice ako prirodzená antikoncepčná metóda

Krčok maternice sa počas cyklu mení. Pri tejto prirodzenej metóde antikoncepcie sa krčok maternice prehmatáva každý deň. Môžete si napríklad kľaknúť a zaviesť do pošvy jeden alebo dva čisté prsty. V tejto polohe môžete nahmatať, aký pevný alebo mäkký je krčok maternice a či je uzavretý alebo otvorený. Počas ovulácie sa krčok otvára a ovulačný hlien je jasne viditeľný. Po skončení ovulácie až do konca ďalšej menštruácie je žena neplodná.

Ovulačná metóda

Takzvaný „ovulačný test" je prúžkový test. Meria hladinu luteinizačného hormónu (LH) v moči. Tento hormón spúšťa ovuláciu. Stúpa jeden až dva dni pred ovuláciou a dá sa detegovať testom. Po skončení ovulácie hormón opäť klesá a začína sa neplodná fáza. Aby bola prirodzená ochrana naozaj zaručená, odporúča sa ju kombinovať s inými prirodzenými metódami.

Symptotermálna metóda

Táto metóda je kombináciou najmenej dvoch metód prirodzenej antikoncepcie. Môžete si napríklad merať telesnú teplotu a zároveň si sledovať hlien krčka maternice a tiež krčok maternice. Vďaka kombinácii rôznych ukazovateľov ide o najbezpečnejšiu metódu prirodzenej antikoncepcie.

Ktoré aplikácie sú vhodné v rámci prirodzenej antikoncepcie?

V súčasnosti existuje v rámci prirodzenej antikoncepcie množstvo digitálnych pomôcok. Na analýzu telesných signálov, ako je teplota, dych alebo stav moču, sa používajú praktické kalkulačky plodných dní. Údaje sa do príslušnej aplikácie zadávajú manuálne alebo automaticky. Používateľky tak vedia, kedy nastávajú počas ich cyklu plodné a neplodné dni. Počítačom podporovaná prirodzená antikoncepcia je najspoľahlivejšia pre ženy s pomerne pravidelným cyklom.

Nakoľko bezpečné sú prirodzené antikoncepčné metódy?

Pre všetky metódy prirodzenej antikoncepcie všeobecne platí: aby boli bezpečné, musia byť vykonávané dlhodobo, musia byť správne a presné. Ak nedokážete s istotou interpretovať signály svojho tela, odporúča sa počas pohlavného styku používať kondóm. „Prirodzená antikoncepcia si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu. Pri pravidelnom cykle v každodennom živote je táto metóda veľmi bezpečná, samozrejme za predpokladu, že sa používa správne," potvrdzuje gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl. Ženy, ktoré pracujú na zmeny alebo sa im často mení denný režim, by však mali radšej používať iné, konvenčné antikoncepčné metódy.

Prirodzená antikoncepcia: Čo hovorí Pearlov index

Pearlov index udáva, nakoľko bezpečné sú rôzne antikoncepčné prostriedky. Je pomenovaný podľa amerického vedca Raymonda Pearla. Keďže nejde o štatisticky spoľahlivú hodnotu, slúži skôr pre orientáciu. Konkrétne index udáva, koľko zo 100 sexuálne aktívnych žien otehotnie, ak rok používajú určitú antikoncepčnú metódu. Čím je hodnota nižšia, tým je metóda bezpečnejšia. Hodnota päť znamená, že zo 100 žien otehotnie päť žien napriek používaniu antikoncepčnej metódy. Za najbezpečnejšiu prirodzenú antikoncepčnú metódu sa považuje symptotermálna metóda. Jej hodnota je 0,4 až 2,3.

Má prirodzená antikoncepcia zmysel počas dojčenia?

Po pôrode sa v tele hormonálna hladina opäť pomaly mení. Nie je možné presne predpovedať, kedy sa opäť naštartuje cyklus a teda aj plodné dni. Počas dojčenia sa preto neodporúča používať prirodzené antikoncepčné metódy. Platí to najmä pre ženy, ktoré s ňou nemajú žiadne skúsenosti. Avšak aj u skúsených žien platí, že ich telo môže počas dojčenia reagovať inak, napríklad preto, že nemajú dostatok spánku.

Mali by ženy používať prirodzenú antikoncepciu počas menopauzy?

Prirodzené antikoncepčné metódy fungujú dobre v prípade, že cyklus je pravidelný. Ten sa však počas menopauzy často mení (to je tiež jeden z príznakov menopauzy): Cyklus sa predlžuje a stáva sa nepravidelnejším - až do nástupu menopauzy, t. j. do času poslednej menštruácie. Z tohto dôvodu nie je prirodzená antikoncepcia veľmi bezpečná a pre ženy v menopauze je teda nevhodná.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.