Prostata: čo by o nej mali muži vedieť
Zväčšená prostata trápi viac ako 40 % mužov starších ako 60 rokov. Čo za žľazu v mužskom tele je prostata, s tým by sa mali však oboznámiť aj mladí muži vo veku nad 40 rokov. Čo riadi prostata? Prečo je prostata taká dôležitá pre zdravie mužov? A ako si zdravie prostaty udržať? Pri príležitosti mesiaca zdravia mužov počas mesiaca novembra sme sa na fakty ohľadom tohto mužského orgánu opýtali odborníka.
Dr. Andrea Gnad je špecialistka na urológiu, andrológiu a sexuálnu medicínu. V rozhovore pre ACTIVE BEAUTY hovorí všetko o prostate a správnej prevencii vzniku problémov s prostatou.
Ako vyzerá prostata a kde sa nachádza?
„Prostata sa nachádza hlboko v mužskej panve, pod močovým mechúrom a pred konečníkom,“ vysvetľuje doktorka Andrea Gnad, odborníčka na urológiu, andrológiu a sexuálnu medicínu. „Stredom prostaty prechádza močová rúra a do tejto časti močovej rúry ústia semenné mechúriky a semenovody.“ U mladých mužov má žľaza „asi veľkosť gaštanu“, hovorí doktorka Gnad. Avšak táto veľkosť nie je stála, vekom sa mení a v priebehu života muža môže „narásť do veľkosti mandarínky alebo dokonca grapefruitu“. „V priebehu rokov dôjde u každého muža k miernemu až výraznému zväčšovaniu prostaty, aj keď nezhubnému. To môže spôsobovať nepríjemné pocity pri močení.“ V mnohých prípadoch je zväčšenie prostaty nezhubné, ale napriek tomu spôsobuje mužom problémy. Prostatu možno chirurgicky zmenšiť len v prípade prítomnosti bolestivých symptómov alebo zjavných ťažkostí. „To zahŕňa odstránenie časti prostaty cez močovú trubicu (transuretálna resekcia prostaty).“ Zákrok sa vykonáva najmä vtedy, ak prostata extrémne tlačí na močovú trubicu, čo sťažuje močenie a spôsobuje opakované zápaly. „Zmenšenie prostaty medikamentóznou cestou je možné tiež, avšak toto sa spája s nástupom vedľajších účinkov, pretože účinkom liečby je blokácia tvorby testosterónu. Medikamentózna liečba sa zväčša nasadzuje u starších mužov.“
Akú úlohu zohráva v tele prostata?
„Prostata slúži ako reprodukčný orgán,“ vysvetľuje urológ. „Enzýmy v sekréte, ktorý produkuje, umožňujú spermiám plávať a poskytujú energiu potrebnú na oplodnenie. Mužský ejakulát obsahuje spermie zo semenníkov, prostatický sekrét a semennú plazmu.“ Prostata má však aj dôležitú udržiavaciu funkciu - jeden z dôvodov, prečo sa pacienti s rakovinou, ktorým bola prostata plne odstránená, často sťažujú na inkontinenciu. „U žien sa o to, aby nedochádzalo k inkontinencii, stará svalstvo panvového dna. Muži majú prostatu a panvové dno, ale nie sú zvyknutí panvové dno používať. Po operácii môžu muži znovunadobudnúť kontinenciu prostredníctvom cieleného precvičovania panvového dna,“ hovorí doktorka Gnad.
S akými príznakmi je už dobré navštíviť lekára?
Existujú príznaky, ktoré vyslovene poukazujú na ochorenie prostaty a rozhodne by ich mal odborne zhodnotiť lekár. Patria medzi ne:- zvýšené nutkanie na močenie s malým množstvom moču
- bolesť počas močenia alebo erekcie/erektilná dysfunkcia
- zmenený ejakulát (napr. krv v ejakuláte)
- bolestivá prostata alebo bolesť v dolnej časti chrbta
- náhla nedobrovoľná strata hmotnosti. Tak ako ženy by si mali naplánovať návštevu gynekológa najneskôr so začiatkom menštruácie, muži by mali od 45. roku života absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Podľa doktorky Gnad je dôležité sledovať najmä nasledovné: opuchnuté, bolestivé lymfatické uzliny
- samozrejme, všetky tieto príznaky môžu mať rôzne príčiny a nemusia nevyhnutne súvisieť so závažným ochorením. Problémy je však vždy vhodné konzultovať s lekárom.
Aký je najlepší spôsob prevencie problémov s prostatou u mužov?
Rovnako ako ženy by si mali naplánovať návštevu gynekológa najneskôr po prvej menštruácii, aj muži by mali po dosiahnutí 45. roku života absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Podľa doktorky Gnad sú dôležité najmä nasledujúce body: 1. Pravidelné preventívne prehliadky: „V prípade dedičnej predispozície by mali muži absolvovať každoročné vyšetrenie prostaty po dosiahnutí 40. roku života, bežne je táto veková hranica 45 rokov. Interval vykonávania preventívnych prehliadok však môže lekár určiť individuálne v závislosti od hodnoty PSA. Táto hodnota meria prostatický špecifický antigén (PSA), biomarker v krvi. Ten produkuje prostata a jeho hodnota by nemala prekročiť určité hranice. Ak je hodnota nižšia ako 4, je zvyčajne všetko v poriadku. Ak je hodnota PSA veľmi nízka, testy stačí vykonávať každé 2 - 3 roky.“ Podľa lekárky je testovanie hodnoty PSA stále najmodernejšou existujúcou metódou: „Hodnota sa určuje odberom vzorky krvi v laboratóriu. Hodnota je jedným zo základných kameňov skríningu,“ vysvetľuje doktorka Gnad.
2. Pozorovanie a dokumentácia: podľa lekárky nie je dôležitá len absolútna hodnota PSA, ale aj priebeh hodnôt: „Meranie hodnoty PSA je snímka. Len kontinuálne pozorovanie krivky PSA, t. j. priebehu hodnôt, poskytuje dlhodobé informácie o zdraví. Úlohou lekára je tento priebeh sledovať. Ak zmeníte lekára, požiadajte toho starého o oboznámenie nového s dokumentáciou vrátane PSA záznamu alebo si tieto hodnoty jednoducho zaznamenávajte sami.“
3. Palpačné vyšetrenie: súčasťou návštevy urológa je aj krátke rektálne vyšetrenie. Na niekoľko sekúnd tu lekár za účelom nahmatania veľkosti prostaty vloží prst do konečníka. Doktorka Gnad: „Mnoho mužov považuje tento typ vyšetrenia za trápny a nepríjemný, ale môžem vás ubezpečiť, že takéto vyšetrenie nie je bolestivé a výsledok tohto vyšetrenia je stále dôležitým momentom skríningu rakoviny. Nie všetky typy rakoviny sa dajú rozpoznať podľa hodnoty PSA - niektoré sa dajú iba nahmatať. Preto odporúčam, aby všetci pacienti absolvovali aj palpačné vyšetrenie.“
Lifestyle-rady pre zdravú prostatu
Zdraviu (prostaty) za každých okolností poslúžia vyvážená strava a pravidelný pohyb. Konzumovať sa odporúča všetky potraviny, ktoré pozitívne vplývajú na hormonálnu hladinu a tým aj na zväčšovanie prostaty. Medzi ne patria:- Zdravé tuky: zvýšená konzumácia tukov má negatívny vplyv na ochorenia prostaty. Rozhodujúce však je, aký typ tuku človek konzumuje. Nasýtené živočíšne tuky zvyšujú riziko rakoviny, avšak nenasýtené tuky rastlinného pôvodu toto riziko znižujú. Mäso, obilniny a zemiaky sú najčastejším zdrojom nenasýtených mastných kyselín. Množstvo tých zdravých tukov však obsahujú aj ryby, rastlinné oleje, orechy a avokádo.
- Vláknina: potraviny bohaté na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina a celozrnné obilniny, znižujú riziko ochorenia prostaty.
- Lykopén: je rastlinný pigment, ktorý obsahujú paradajky (a tiež niektoré červené plody). Je to účinný antioxidant, bojovník proti voľným radikálom. Na zníženie rizika rakoviny prostaty sa odporúča konzumácia približne 10 stredne veľkých zrelých paradajok týždenne
- Fytoestrogény: tieto rastlinné látky brzdia účinky estrogénov, ktoré produkuje organizmus. Spomaľujú rast prostaty. Ide o flavonoidy (napr. v cíceri, sóji a čaji) a lignany (napr. v obilných výrobkoch a ľanových semienkach).
- Liečivé byliny: na zmiernenie príznakov problémov s už zväčšenou prostatou sa používa osvedčená liečivá vŕbovka malokvetej: Vrchovatú čajovú lyžičku tejto bylinky stačí zaliať štvrť litrom vriacej vody, potom nechať päť minút lúhovať a následne si ráno a večer dopriať za šálku. Ďalšími užitočným bojovníkom z dielne prírody samotnej je serenoa plazivá alebo koreň žihľavy. Zdraviu prostaty údajne prospieva aj snacková pochúťka vo forme tekvicových semienok.
#Movember – mesiac akcie pre zdravie mužov
Nielen počas tohto mesiaca, ale počas celého roka sa v rámci podpory zdravia mužov koná mnoho kampaní, ktoré vyzývajú mužov, aby o seba patrične dbali.
#movember je každoročná novembrová kampaň, v rámci ktorej si muži na celom svete nechávajú narásť fúzy a bradu, aby tak zvýšili povedomie o dôležitých otázkach týkajúcich sa zdravia mužov. V spojení s novembrom sa fúzy a brady - alebo v angličtine „mustache“ - stávajú slovnou hračkou v podobe výrazu „Movember“ a ponúkajú hravý podnet, ako prehovoriť. Pretože fakt, že sa bude hovoriť nahlas, bude chrániť a zachraňovať životy. Tri štvrtiny všetkých samovrážd totiž spáchajú muži, problémy s duševným zdravím sú pre nich tabu a rakovina prostaty zostáva často diagnózou, ktorá nie je diagnostikovaná. Hnutie, ktoré vzniklo v austrálskom Adelaide, prináša osvetu a zbiera finančné príspevky na projekty týkajúce sa zdravia a prevencie predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí.