Active Beauty
Reformer pilates: Comeback 100 rokov starého športu
čas čítania: min
Pohyblivosť & sila

Reformer pilates: Comeback 100 rokov starého športu

Joseph Hubertus Pilates si v roku 1922 po prvýkrát nechal patentovať svoj tréningový stroj „reformer“. O viac ako sto rokov neskôr slávi toto cvičenie, vďaka ktorému sa dostane do formy celé telo, comeback vďaka celebritám, ako sú Lady Gaga, Adele či hviezda NBA LeBron James, a samozrejme aj vďaka platformám v sociálnych médiách. Poďme sa tomuto historickému, ale zároveň aj novému trendovému športu pozrieť bližšie na zúbok.

Reformer pilates: Nemecký vynález

Ako sa z pivovarníka stal športový guru: Joseph Hubertus Pilates, ktorý sa narodil a vyrastal v Mönchengladbachu, pôvodne pracoval ako pomocník pivovarníka. Jeho veľkou vášňou bol však vždy šport. Bol to majster, ktorý chcel zosúladiť pohyb, pohodu a rehabilitáciu. V roku 1922 si po prvýkrát patentoval svoj cvičebný stroj „reformer“, ktorý navrhol. Dva roky na to si podal aj druhú patentovú prihlášku.

Po tom, čo emigroval do USA, v roku 1926 založil štúdio, ktoré kombinovalo klasickú gymnastiku s kulturistikou za použitia Pilatesovho reformátora. Medzi jeho prvých klientov patrili tanečníčky a boxeri, neskôr sa k nim pridali aj hudobníci, herečky a skladatelia. Cieľom tréningu bolo dosiahnuť výrazne väčšiu flexibilitu a celkovú pohodu a posilniť hlboké svalstvo. Zároveň mal tiež pomôcť rýchlejšie sa zotaviť zo zranení - bez zákrokov lekárov či operácie. A tak sa zrodil pilates na reformeri.

Skúšali ste niekedy zlepšiť svoj celkový fyzický aj psychický stav technikou breathwork?

Čím sa reformný pilates líši od klasického pilatesu?

Na rozdiel od tradičného pilatesu, ktorý sa cvičí prevažne na podložke, sa pilates na reformeri precvičuje so špeciálnym zariadením, tzv. „reformerom“. Ide o konštrukciu z pružinových tyčí a pohyblivého vozíka, na ktorom sa buď sedí, stojí, kľačí alebo leží. Pohyb sa vykonáva silou rúk a nôh alebo ťahaním lana, pričom pružiny slúžia ako závažia. Vďaka kontrolovaným a pomalým pohybom sa reformer pilates považuje za mierny silový šport, ktorý nenamáha kĺby.

Ako teda prebieha cvičenie reformer pilatesu?

Mnohé športové štúdiá majú v ponuke hodiny, kde sa možno s pilates reformerom naučiť pracovať, ponúkajú úvodné hodiny alebo tréningy, na ktorých odborník najprv vysvetlí, ako stroj funguje a ako sa s týmto športovým náradím manipuluje.

Potom trénerka alebo tréner záujemcom predvedie jednotlivé cvičenia a následne skontroluje, či ho záujemci vykonávajú správne – hodiny reformer pilatesu sa z týchto dôvodov precvičujú buď individuálne, prípadne v malých skupinách.


Aké zdravotné výhody prináša reformer pilates?

Reformer pilates je skvelý na precvičenie celého tela, podporuje silu, flexibilitu a aj celkovú pohodu. Prináša však aj niekoľko ďalších výhod:
  • Človek si vyvetrá hlavu a nájde vnútornú rovnováhu: Pomocou pomalých, kontrolovaných pohybov je pri reformer pilatese v tréningovom režime aj myseľ. Takto sa dá na chvíľu zabudnúť na starosti a stres a po tréningu sa dá lepšie zamerať na jasnejšie myšlienky – a v ideálnom prípade prísť na nové riešenia pre už existujúce problémy.
  • Cvičiaci lepšie vníma vlastné telo: Vedomé dýchanie, starostlivé pohyby a rôzne koordinačné úlohy pomáhajú lepšie vnímať vlastné telo, pochopiť a vykonávať vlastné pohyby.
  • Cvičenie je šetrné ku kĺbom a dobré pre lepšie držanie tela: Plynulé, ku kĺbom šetrné pohyby zabezpečujú, že sú rovnomerne zaťažené a posilnené obe strany tela. Takto sa dá predchádzať dysbalanciám a stabilizovať stred tela – čo celkovo vedie k lepšiemu držania tela.

Reformer pilates: Čo je dobré o ňom vedieť

Keďže pilates na reformeri si vyžaduje určité množstvo energie, odporúča sa telu dodať trochu energie ešte pred samotným cvičením, napríklad vo forme banánov, ryžových chlebíčkov alebo zopár orechov (mandlí).

Športové oblečenie by malo byť priliehavé a elastické, človek sa v ňom musí vedieť voľne hýbať. Pri cvičení sa osvedčili aj protišmykové ponožky.

Pilates na reformeri sa môže cvičiť aj počas tehotenstva. Dôležité pri tom však je, že jednotlivé pohyby sa musia vykonávať o niečo premyslenejšie a pomalšie – a intenzita tréningu by samozrejme mala nabrať rozumné medze. Okrem toho by sa tehotné ženy po druhom a treťom trimestri mali vyhýbať takým cvičeniam, pri ktorých je nevyhnutné ležať dlhšie na chrbte. Cvičenie by v opačnom prípade mohlo ovplyvniť prietok krvi do maternice.


Budúcim mamičkám sa jednoznačne odporúča konzultovať plánované športové aktivity s lekárom ešte pred samotným cvičením – veď predsa istota je istota!
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.