Active Beauty
Samovyšetrenie prsníkov: Takto na to
čas čítania: min

Majte zdravie v rukách

Samovyšetrenie prsníkov: Takto na to

Chceli by ste si prsníky vyšetriť samy, avšak neviete ako na to? Pýtate sa, kde sa vlastne pri rakovine prsníka nachádzajú hrčky? Máme pre vás návod na samovyšetrenie prsníkov a tiež vám ukážeme, prečo je samovyšetrenie prsníkov také dôležité alebo čo robiť, ak nahmatáte nejakú abnormalitu.

Prečo si vyhradiť čas na samovyšetrenie prsníkov?

Ženy si časti objavia príznaky rakoviny prsníka samy a po zistení tak môžu rýchlo začať s liečbou. Hrčky si obvykle všimnú v sprche, kde je pri sprchovaní prsník mäkší alebo si ich nahmatajú v rámci samovyšetrenia. V závislosti od veku a rodinných predispozícií gynekológ vykoná vyšetrenie prsníkov len raz ročne. Toto obdobie je žiaľ príliš dlhá doba na včasné odhalenie zhubných nádorov prsníkov, preto sa ženám odporúča, aby samovyšetrenie prsníkov realizovali samy, ideálne raz za mesiac.

Kritici sú názoru, že tumory, ktoré ženy pri palpácii prsníkov odhalia, sú už väčšie a preto šance na vyliečenie nie sú rozhodne vyššie. Samovyšetrením je možné nájsť tumory, ktoré už sú síce väčšie, ale ich skorým objavením sa dá minimálne predísť vzniku metastáz.

Palpácia by preto mala byť neoddeliteľnou súčasťou skríningu rakoviny prsníka. Samovyšetrenia prsníkov aj na mesačnej báze však nenahrádzajú pravidelné prehliadky u lekára, mali by ich len dopĺňať.

Kedy je správny čas na vyšetrenie sa?

Dôsledné samovyšetrenie prsníkov raz do mesiaca môže pomôcť odhaliť rakovinu prsníka čo možno v najskoršom štádiu. Dôležité je, aby ste vyšetrenie vykonávali vždy v rovnakom čase cyklu, pretože prsia sa vám počas vždy menia. Opakovaným samovyšetrením v rovnakom čase hmatom rozpoznáte, aký je normálny stav prsníkov, resp. ako sa vyvíja.

Ide sa na to: ako si prsia skontrolovať doma pred zrkadlom?

Uistite sa, že pred samovyšetrením máte dobré svetelné podmienky a na palpáciu prsníkov si vyhraďte dostatok času. Pomocou týchto pokynov, krok po kroku, si prsníky môžete jednoduchým spôsobom vyšetriť aj sami.





1. Pozerajte sa pozorne: Postavte sa bez spodného prádla pred zrkadlo, ktoré je dostatočne veľké, musíte si vidieť celé prsia. Teraz si pozorne prezrite prsia a venujte pozornosť zmenám veľkosti, tvaru, pokožky a bradaviek.




2. Zdvihnite ruky: Teraz zdvihnite ruky vysoko nad hlavu a sledujte pri tom svoje prsia. Mali by nasledovať pohyb rúk a bradavky by sa pritom mali dvíhať rovnako. Postup zopakujte aj zdvihnutím rúk smerom doprava a doľava. Teraz si položte ruky na boky a opäť sa pozrite na prsia.




3. Bradavky: Uchopte bradavku prstami a ohmatajte ju a potom ju aj zatlačte smerom dovnútra prsníka. Rovnako vyšetrite aj druhú bradavku.




4. Podpazušie: Rukou si siahnite do oblasti podpazušia a pomalým hmataním si skontrolujte lymfatické uzliny. To isté zopakujte druhou rukou aj v druhom podpazuší.




5. Prsia: Nakloňte hornú časť tela trošku dopredu a na stranu prsníka, ktorý sa chystáte prehmatať. Rukou na strane prsníka siahnite pod prsník a prstami druhej ruky prsník nahmatajte. Potom krúživým pohybom hmatajte prsník smerom dovnútra, pričom ruky smerujú proti sebe.




6. Poležiačky: Teraz si ľahnite na chrbát na vankúš a prehnite sa smerom dohora. Ruku na strane, ktorú chcete vyšetriť položte dozadu a prstami druhej ruky vyšetrite prsník.
Ak potrebujete pomoc so samovyšetrením prsníka, vždy sa môžete obrátiť na gynekologičku či gynekológa.

Aké abnormality si všímať počas samovyšetrenia prsníkov?

V zásade by ste mali brať vážne všetky zmeny, ktoré spozorujete a následne sa nechať vyšetriť lekárom. Počas vyšetrenia venujte osobitnú pozornosť najmä týmto abnormalitám:

  • zmena veľkosti a tvaru prsníka,
  • zmena farby (napr. začervenanie dvorcov),
  • vrásky, jamky, zhrubnutie pokožky, vypuklosť, stiahnutá pokožka,
  • únik tekutín z bradavky,
  • bolesti.

Ak však spozorujete akékoľvek iné abnormality, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc!

Objavila som hrčky pri samovyšetrení prsníkov - čo teraz?

Ak ste pri palpácii prsníkov niečo spozorovali, okamžite sa obráťte na svoju gynekologičku alebo gynekológa alebo certifikované špecializované centrum, ktoré sa zaoberá vyšetrením prsníkov. Lekárka alebo lekár vám prehmatá prsníky a ak spozoruje akékoľvek zmeny alebo hrčky, vykoná vám mamografické alebo sonografické vyšetrenie prsníkov. Ak sa aj pri týchto vyšetreniach zistia abnormality, odoberie sa z postihnutého miesta vzorka tkaniva (biopsia). Výsledok vyšetrenia je obvykle dostupný do dvoch až troch dní.

Znamenajú hrčky v prsníku hneď rakovinu?

Aj keď akékoľvek zmeny na prsníkoch musí posúdiť odborne lekár alebo lekárka, štyri z piatich hrčiek sú nezhubné, čo znamená, že v štyroch z piatich prípadov rakovinu nemáte. Napríklad zhrubnuté tkanivo v prsníku môže byť spôsobené hormonálnymi cystami alebo zápalom prsníka. Ťažkosti sa často zlepšia s nástupom menštruácie. Zostaňte teda pokiaľ možno v kľude, pretože väčšina zmien na prsníkoch je nezhubného pôvodu.


Trpia rakovinou prsníkov len ženy?

Rakovina prsníka sa považuje za typicky ženské ochorenie a je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaná rakovina prsníkov približne u 3000 žien. Rakovina prsníkov trápi ale aj mužov, pre porovnanie, pomer vzniku tohto ochorenia u žien a mužov je sto ku jednej. Práve z tohto dôvodu trvá stanovenie diagnózy u mužov oveľa dlhšie ako u žien. Vyšetrenie prsníkov hmatom by preto pravidelne mali vykonávať aj muži. Môžu tak robiť rovnakým spôsobom ako ženy.


Aké sú šance na vyliečenie rakoviny prsníka?

Dobrá správa, ak vám bol diagnostikovaný zhubný nádor v prsníku: Pri včasnom odhalení a vhodne nasadenej liečbe sa dá väčšina prípadov rakoviny prsníka vyliečiť. Najväčšie šance na vyliečenie sú vtedy, ak rakovina ešte nemetastázovala. Ak je tumor ohraničený, šanca na vyliečenie je približne 90 %. Z tohto dôvodu by v súčasnosti každá žena a aj každý muž mali pravidelne absolvovať vyšetrenie prsníkov a v prípade potreby čo najskôr začať liečbu.