Spikeball: Zábavný trendy šport pre fit telo
Spikeball alebo roundnet – ako sa tento šport volá?
Rôzne pomenovania tohto športu sú niekedy mätúce. Roundnet je názov samotného športu, zatiaľ čo výraz spikeball sa vzťahuje na značku výrobku, s ktorým sa hrá táto hra. Pojem spikeball sa za posledných niekoľko rokov vo svete udomácnil, preto sa pri tejto hre často hovorí ako o spikeballe, nie o roundnete.Odkiaľ tento šport pochádza a ako sa hrá?
Športová hra je už na scéne niekoľko rokov: Koncom 80. rokov, konkrétne v roku 1989, vymyslel Američan Jeff Knurek hru so sieťou – nová hra nebola náhodou, pán Knurek totiž v tom čase pôsobil ako vývojár hier. Jeho zámerom bolo vymyslieť druh tímového športu, ktorý by mal jednoduché pravidlá, dal by sa hrať kdekoľvek a kedykoľvek. Kým však tento šport skutočne zabodoval a spravil si dobré meno, muselo prejsť takmer dvadsať rokov. V roku 2015 konečne prišiel jeho čas: Knurekov vynález sa dostal na výslnie vďaka americkej televíznej investično-zábavnej relácii Shark Tank.Takáto je príprava na hru
Keďže spikeball sa dá skutočne dobre zahrať len vtedy, ak je sieť dostatočne napnutá, mali by ste pri príprave na ňu myslieť vždy na nasledovné:
- najprv zložte konštrukciu,
- potom umiestnite do konštrukcie sieť a k malým háčikom ju pripevnite po stranách tak, aby tvorila štvorec,
- teraz natiahnite na konštrukciu sieť, háčik po háčiku, hotovo.
Dôležité je aj to, aby bola na správny tlak dohustená aj lopta. Malá žltá lopta má zvyčajne priemer 9,5 cm a nafúkaná má byť približne na 85 %. Ak chcete otestovať, či má lopta ten správny tlak, pusťte ju raz na zem, asi z výšky bokov. Odraziť by sa mala približne do polovičnej výšky (v každom prípade asi tak do výšky 40 centimetrov) – až vtedy je dostatočne nafúknutá na to, aby ste si mohli správne užiť. Ak k setu na spikeball nie je priložená pumpa, pokojne ju možno dofúkať bežnou pumpou alebo ihlou na hustenie lopty.
A ako je to aj pri každej inej fyzickej aktivite, aj pred touto hrou je dobré sa zahriať. Dajte si najprv zopár zahrievacích kôl, 2-3 minúty si poskáčte a potom si krúžením rozcvičte ramená a zápästia – na oboch stranách aspoň v trvaní 30 sekúnd. Tak a ide sa hrať.
Pravidlá hry
Roundnet, respektíve spikeball má toho veľa spoločného s volejbalom, odlišnosti sú len minimálne.
- Proti sebe súťažia dva tímy, pričom jeden tím tvoria dvaja ľudia, avšak hru si môžu zahrať aj šiesti hráči, jeden tím si dá po každom kole vždy prestávku.
- Kým lopta putuje k tímu súpera, lopty sa v rámci tímu môžu hráči dotknúť len trikrát. Ak sa hráči jedného tímu dotknú lopty viackrát alebo im lopta spadne na zem, bod získava súper.
- Namiesto toho, aby lopta preletela ponad sieť, hráč ju prehodí vysokou rýchlosťou do siete podobnej trampolíne, odkiaľ sa odrazí a je na rade je ďalší hráčsky hod.
- V hre neexistuje žiadna fixne pripevnená sieť a neexistujú v nej ani čiary – hracia plocha je teda úplne neobmedzená, čo umožňuje hráčom sledovať súpera z každého možného uhla.
Čomu šport pomáha a na čo dať pozor
Spikeball je šport, ktorý si môže zahrať každý – za predpokladu, že sa chce človek zabaviť a má akú-takú kondičku. Tá druhá podmienka sa dá, našťastie, natrénovať. Vzhľadom na to, že hracia plocha nie je priestorovo ohraničená a lopta lieta rýchlo sem a tam, človek je v neustálom pohybe. K tomu si človek aj poriadne zaskáče, žltú loptičku totiž treba vždy chytiť skôr, ako spadne na zem, inak človek stratí bod. Celkovo sa tento šport dokáže postarať nielen o dobrú kondičku, ale má aj pozitívny vplyv aj na trávenie voľného času.
Spikeball nie je vhodný pre ľudí, ktorých akýmkoľvek spôsobom trápia kolená. Mnohé rýchle, spontánne pohyby a skoky by totiž mohli už aj tak namáhané kĺby nepríjemne zaťažiť.