Spirulina: Aké má skutočné účinky?
Spirulina je riasa, o ktorej sa hovorí, že pozitívne vplýva na zdravie človeka. S odborníčkou na výživu sme si ujasnili, či sú mýty o tejto „zázračnej riase" naozaj pravdivé.
Superpotravín je na trhu pomerne veľa - od lokálnych superpotravín, od bobuľovitého ovocia, ľanových semienok a vlašských orechov až po šípky a rakytník. A teraz prichádza na scénu aj spirulina. Hovorí sa, že spirulina posilňuje imunitný systém, je to naozaj pravda?
Čo je spirulina?
Riasa spirulina je jedným z najstarších živých organizmov na Zemi. Patrí do rodu cyanobaktérií (predtým: modrozelené riasy) a hovorovo sa nazýva aj „mikroriasa" alebo „sladkovodná riasa". Dnes túto údajnú superpotravinu poznáme najmä ako prísadu do zelených smoothies alebo v sušenej forme ako výživový doplnok, v prášku a tabletách.
Účinky spiruliny: Tie najdôležitejšie odpovede
1. Je spirulina dobrým zdrojom vitamínu B12?Ak sa človek rozhodne stať sa vegánom, musí niektoré živiny v strave nahrádzať, napríklad B12. Často počúvame, že spirulina je dobrým zdrojom B12. Bohužiaľ, nie je to zelená prax, len šedá teória. Spirulina skutočne obsahuje B12, ale ľudia ho žiaľ dokážu spracovávať len v malých množstvách. Spirulina teda ako náhrada mäsa pre vegánov bohužiaľ nie je tou správnou cestou.
2. Čo treba vedieť o železe a spiruline?
Spirulina síce obsahuje železo, avšak treba tu byť opatrný. Konzumácia spiruliny totiž môže viesť až k nedostatku železa! O spiruline sa koluje nielen to, že v tele viaže toxické ťažké kovy (preto sa často hovorí, že riasa má detoxikačné vlastnosti), ale aj železo. Pozor si treba dávať aj v prípade, keď človek užíva lieky – môžu tam totiž nastať možné interakcie.
3. Čím sa spirulina líši od chlorelly?Obe, aj spirulina aj chlorella sú riasy, ktoré sú považované za superpotraviny. Je medzi nimi však jeden zásadný rozdiel: chlorella obsahuje viac chlorofylu ako spirulina, od toho je odvodený aj jej latinský názov, v preklade niečo ako „malá zelená". Tvrdenie, že spirulina obsahuje viac bielkovín ako chlorella, je správny. Pri odporúčanej dennej dávke 2 g spiruliny to však neplatí, spirulina žiaľ nijako neprispieva k obohateniu organizmu bielkovinami.
4. Môže byť užívanie spiruliny nápomocné pri chorobách?
Nie. Opakovane sa šíria mýty o tom, že spirulina pôsobí na organizmus blahodarne pri ochoreniach, ako sú alergie alebo pri chudnutí, avšak tieto teórie nepodporujú žiadne štúdie. Niektorí ľudia môžu na spirulinu dokonca reagovať alergicky. Spirulina definitívne nie je ani akýmsi imunoboostrom - naopak, ak vyvoláva nedostatok železa, v skutočnosti spôsobuje v organizme opak. Spirulina teda rozhodne posilniť imunitu nemôže. Ani množstvo živín obsiahnutých v dávke 2 g nemá žiadnu pridanú zdravotnú hodnotu.