Šport počas menštruácie: Na čo myslieť
Cvičiť počas menštruácie – áno či nie?
Dobrou správou je, že pre mnoho žien je cvičenie uvoľňujúce, pôsobí ako prostriedok na zmiernenie kŕčov. A presne preto sa treba len odhodlať – aj keď to nie je vždy najľahšie. Zo zdravotného hľadiska je cvičenie počas menštruácie úplne v poriadku. Ak však trpíte počas menštruácie výraznými bolesťami alebo akýmikoľvek ťažkosťami, určite sa poraďte s gynekologičkou, môže vám odporučiť aktivity, ktoré budú zodpovedať vašim osobným potrebám. Veľmi užitočné je tiež poznať svoj vlastný menštruačný cyklus. Čím viac o ňom žena vie, tým lepšie môže svoje fázy cyklu využiť na tréning a regeneráciu.
1. Trik je v zvolení správneho športu
Menštruačná fáza cyklu nie je tá najideálnejšia doba na to, aby ste na seba vyvíjali extra tlak alebo tvrdo išli po nových športových rekordoch. Namiesto silového cvičenia alebo fyzicky namáhavých šprintových behov je teraz lepšie užiť si prechádzku, nenáročný beh alebo bicyklovanie, strečing či jogu. Ak máte pri menštruácii akési ťažkosti, ako balzam na telo padnú uvoľňujúce jogové pozície, napríklad pozícia dieťaťa, mačky či savasana.
2. Berte signály svojho tela vážne
Ak si chcete zacvičiť aj počas menštruácie, je dôležité počúvať svoje telo a dať mu to, čo si vyžaduje. Každá žena je jedinečná a preto si každá žena musí na sebe vyskúšať a uvedomiť si, čo je vhodné pre jej telo a prispôsobiť tomu tréning, cieľom je cítiť sa dobre, emocionálne a fyzicky.
3. Dôležité je opäť myslieť aj na stravu
V prvých dňoch sú telo a imunitný systém viac náchylné na infekcie. Preto sa v tomto období oplatí venovať mimoriadnu pozornosť vyváženej strave. Potraviny bohaté na vitamíny a najmä horčík majú pozitívny vplyv nielen na športový výkon, ale na celkovú psychickú a fyzickú pohodu počas menštruácie.
Keďže telo počas menštruácie stráca veľa železa, ženy majú v tomto období automaticky vyššiu potrebu príjmu železa ako muži. My ženy strácame železo okrem toho aj pri potení. Ak sa teda potom strata železa pri menštruácií spojí so stratou v dôsledku potenia pri vytrvalostných športoch, zvyšuje sa v organizme hrozba nedostatku železa. Aby sme tomu predišli, odporúča sa konzumovať najmä červené mäso, strukoviny, pšeno, mandle a zelenú listovú zeleninu. Z času na čas tiež nie je na škodu dať si skontrolovať hladinu železa v krvi. Ak je ho v krvi aj napriek výdatnej strave nedostatok, železo sa dá dopĺňať aj v tabletkovej forme.