Šport v horúčavách: 5 rád, ako to zvládnuť
Päť pravidiel, ako športovať v horúčavách
1. Miesto a čas sú dôležité
Na vrchole leta by sa z nadšených amatérskych športovcov mali stať ranné vtáčatá: Dopoludnia sú teploty zväčša mierne a úroveň ozónu je na najnižších hodnotách. Koncentrácie ozónu sa však s pribúdajúcimi hodinami zvyšujú, najvyššie hodnoty dosahujú medzi jedenástou a siedmou hodinou. Ak dosiahne koncentrácia ozónu hodnoty hraničné (od 180 mg na meter kubický), mali by sa tomu prispôsobiť aj športové výkony, ich náročnosť, intenzita, prípadne by sa mal tréning aj prerušiť.
2. Nikdy nezabúdať na SPF
Šup sa poriadne ponatierať. Outdooroví športovci by sa mali pred aktivitou natrieť opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom. Platí to aj pre vodné športy a športy v horách. Ideálne je používať opaľovací krém, ktorý nie je príliš mastný, ale je vodoodolný. Mastná konzistencia totiž upcháva póry a bráni poteniu a krémy, ktoré nie sú vodoodolné (teda sú rozpustné vo vode) sa potom príliš rýchlo "zmyjú".
3. Zmierniť potenie: nosiť funkčné oblečenie
Funkčné oblečenie umožňuje pokožke dýchať a odparovať pot. Pri vykonávaní športov to telu umožňuje sa počas horúčav ochladzovať. Okrem toho by ste v horúčavách mali vždy nosiť čiapku a športové slnečné okuliare. Koniec koncov, hlava, oči a krk sú citlivé miesta na tele, ktoré by mali byť dostatočne chránené.
4. Dodržiavať pitný režim
Fyzickú námahu by ste mali telu vynahradiť tak, že vypijete 3- až 4-násobok bežného množstva vody. Potrebujete doplniť stratené tekutiny: pri športe je to až 0,5 až 1,5 litra za hodinu. Dehydratácia nielen znižuje výkonnosť, ale aj ohrozuje zdravie.
5. Prispôsobiť si trasu
Je vaša obvyklá bežecká trasa na priamom prudkom slnku? Prispôsobte svoje bežecké trasy a tiež outdoorové miesta počasiu a zameňte ich za miesta v tieni – vaša pokožka, rovnako aj krvný obeh vám určite poďakujú.