Active Beauty
Lekárka vysvetľuje, aké sú štyri fázy klimaktéria a aké príznaky ich sprevádzajú
čas čítania: min

Time for change

Lekárka vysvetľuje, aké sú štyri fázy klimaktéria a aké príznaky ich sprevádzajú

Pojem „menopauza“ označuje poslednú menštruáciu, počas ktorej sa u ženy mení hormonálny profil pred a po nej. Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl nám pre ACTIVE BEAUTY vysvetlila, aké štyri fázy klimaktéria - tzv. prechodu - poznáme, aké príznaky ich sprevádzajú a čo konkrétne môžu ženy počas tohto obdobia urobiť pre zlepšenie svojej pohody.

Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl vysvetľuje, na ktoré štyri fázy klimaktéria by sa mali ženy pripraviť a prispieť k tomu, aby sa cítili počas tohto obdobia lepšie.

Klimaktérium sa delí na štyri fázy a celkovo trvá približne 10 až 15 rokov. Približne tretina žien nemá počas klimaktéria žiadne príznaky ani ťažkosti. Približne tretina si počas klimaktéria prechádza miernymi až stredne závažnými príznakmi. U ďalšej tretiny žien sa vyskytujú symptómy stredne závažné až závažné. Po tomto dlhšom období prebiehajúcich hormonálnych zmien je rovnováha ženských hormónov opäť stabilná, avšak na inej úrovni ako predtým.

Prvá fáza klimaktéria: premenopauza

Premenopauza je prvou zo štyroch fáz klimaktéria. Latinské „pre“ znamená „pred“ a „menopauza“ znamená poslednú menštruáciu. Premenopauza je teda fáza pred poslednou menštruáciou. Od tohto momentu začínajú vaječníky pracovať pomalšie. Produkujú menej ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénu a progesterónu. Plodnosť sa znižuje, pretože vo vaječníkoch sa ukladá menej vajíčok.
Predmenopauza sa u väčšiny žien začína po 40. roku života, ale môže sa začať aj skôr alebo neskôr. Trvá približne šesť až sedem rokov.

Príznaky v premenopauze

  • Zmenený cyklus: menštruácia môže byť nepravidelná, príliš silná alebo trvá nadmerne dlho. Dôvodom sú cykly bez ovulácie, ktoré od tohto obdobia nastupujú častejšie.
  • Bolesti hlavy: ženy počas tejto fázy menopauzy trpia vo zvýšenej miere bolesťami hlavy alebo migrénami.
  • Citlivosť prsníkov: pretože u žien sa v tomto období mení hormonálny profil a rovnováha sa začína narúšať, ženy môžu pociťovať bolesť prsníkov, prsníky sú mimoriadne citlivé najmä v druhej polovici cyklu.
  • Zadržiavanie vody: klesá hladina hormónu progesterónu a začína prevládať estrogén. V dôsledku toho tkanivo zadržiava viac vody, čo môže niekedy viesť až k opuchu prsníkov.
  • Bolesť kĺbov: bolesť kĺbov je v tejto fáze ešte pomerne zriedkavá a vo všeobecnosti sa nepovažuje za typický príznak klimaktéria. Napriek tomu mnohé ženy trpia bolesťami alebo stuhnutosťou - najmä tzv. malých kĺbov, ako sú palce a prsty.
  • Nálada: ženy sú v tejto fáze často podráždenejšie a trpia výkyvmi nálad.
  • Poruchy spánku: počas tejto fázy sú veľmi časté problémy so zaspávaním alebo so spánkom počas noci, najmä v druhej polovici cyklu. Vo väčšine prípadov tieto príznaky nie sú primárne spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Čo môžu ženy urobiť, aby sa cítili lepšie?

Tu je namieste pouvažovať nad bylinkami, prírodnými pomocníkmi s jemne vyrovnávacími účinkami. Začínajúce hormonálne výkyvy možno regulovať aj zdravým životným štýlom. Patrí sem predovšetkým vyvážená strava, pohyb, dostatok spánku a vyhýbanie sa alkoholu. Zdravý životný štýl by mal zahŕňať aj správnu rovnováhu medzi stresom a oddychom. V niektorých prípadoch pomáha, ak sa v druhej polovici cyklu cielene zníži aktuálne klesajúci hormón progesterón. Vhodnú terapiu určí po odbornej konzultácii lekár.

Druhá fáza klimaktéria: perimenopauza

Perimenopauza zahŕňa roky bezprostredne pred a rok po poslednej menštruácii. Počas tejto fázy dozrieva čoraz menej vajíčok schopných oplodnenia a ovulácia nastupuje už zriedkavejšie. Vaječníky produkujú ešte menej pohlavných hormónov. Menštruačný cyklus postupne zaniká. Perimenopauza sa považuje za vrchol klimaktéria, príznaky sú v tomto období najvýraznejšie.
Perimenopauza začína v priemere vo veku 47 rokov a trvá štyri až päť rokov.

Príznaky počas perimenopauzy

  • Zmena cyklu: menštruácia prichádza zriedkavejšie. Nie je nezvyčajné, že menštruácia na niekoľko mesiacov vynechá.
  • Návaly horúčavy a potenie: pokles hladiny estrogénu má za následok zmeny v termoregulačnom centre v mozgu. Periférne cievy sa rozširujú a cez cievy občas prúdi viac krvi. To spôsobuje „náhle“ návaly horúčavy a návaly potenia.
  • Poruchy spánku: na začiatku hormonálnej zmeny je nižšia hladina progesterónu zvyčajne zodpovedná za poruchy spánku. S poklesom hladiny estrogénu sa však znižuje aj produkcia hormónu melatonínu, ktorý reguluje cyklus spánok-bdenie.
  • Únava: kvalita spánku sa znižuje a fázy hlbokého spánku sa krátia. Nočné návaly tepla často prerušujú spánok. Dôsledkom je únava a vyčerpanie.
  • Závraty: závraty nie sú klasickým príznakom. Môžu však byť vedľajším účinkom únavy alebo vyčerpania. Závraty niekedy poukazujú na zvýšený krvný tlak, ktorý v tejto fáze života nie je ničím zriedkavým.
  • Psychické problémy: ženy počas tejto fázy trpia viac depresívnymi náladami a apatiou.

Čo môžu ženy urobiť pre zlepšenie svojej celkovej pohody?

Ak sa vyskytujú v tejto fáze u ženy len mierne príznaky, pomôžu aj bylinky: valeriána, medovka alebo chmeľ uľahčia spanie. Fytoterapiu je ideálne skombinovať aj s vyváženým životným štýlom. Ten zahŕňa pravidelný denný režim, šport a pohyb, ako aj pestrú stravu. Alkoholu je lepšie sa vyhýbať. Pri nočných návaloch tepla pomáhajú aj striedavá sprcha a pravidelné cvičenie. Ak sú príznaky počas tejto fázy závažné a stresujúce, odporúča sa nasadenie hormonálnej substitučnej liečby. Tá spočíva v nahradení chýbajúcich hormónov bioidentickými hormónmi vo forme krémov alebo tabliet, vždy ale zásadne pod lekárskym dohľadom. Nasadeniu musí predchádzať odborné vyšetrenie a podrobná konzultácia s lekárom.

Tretia fáza klimaktéria: menopauza

Príznaky počas menopauzy

O menopauze sa bežne hovorí ako o samostatnej fáze klimaktéria. Prísne vzaté však nejde o fázu, ale o presne vymedzený časový bod, a to poslednú menštruáciu v živote ženy. Menopauza nastáva vtedy, keď sa menštruácia neobjaví dlhšie ako jeden rok. Po menopauze ženy viac nie sú plodné a až na niekoľko výnimiek už nemôžu otehotnieť. Menopauza predstavuje prechod z perimenopauzy do postmenopauzy. K tomu zvyčajne dochádza okolo začiatku päťdesiatky. Príznaky menopauzy sú rovnaké ako v predmenopauzálnej a postmenopauzálnej fáze.

Čo môžu ženy urobiť, aby sa cítili dobre?

Mnohé ženy, ktoré trpeli menštruačnými bolesťami alebo silným krvácaním (ktoré môže viesť počas menštruácie až k nedostatku železa), sa tešia, že prestali menštruovať. Ženám sa tiež často uľaví, že sa už nemusia starať o antikoncepciu. Prijatie faktu, že žena starne, môže byť emocionálne náročné. „V čase posadnutosti telom, mladosťou a krásou je pre mnohé ženy ťažké prijať prebiehajúce fyzické zmeny,“ hovorí gynekologička.

Štvrtá fáza klimaktéria: postmenopauza

Štvrtá a posledná fáza sa nazýva postmenopauza. Latinské „post“ ako „po“ alebo „po tom“. Menopauza sa skončila a hormonálny profil je opäť stabilizovaný. Hladina estrogénu však zostáva znížená, zatiaľ čo mužský pohlavný hormón testosterón je takmer nezmenený na vysokej úrovni. To vedie k hormonálnej nerovnováhe. V dôsledku toho mnohé ženy trpia nepríjemnými príznakmi.
Postmenopauza začína približne rok po poslednej menštruácii, približne od 52. roku života. Trvá približne desať až 15 rokov.

Príznaky v postmenopauze

  • Kosti: kostná hmota sa stráca rýchlejšie, ako ju telo dokáže nahradiť. Znížená pevnosť kostí zvyšuje náchylnosť kostry na zlomeniny. Ženy majú v tejto fáze tendenciu trpieť osteoporózou (úbytkom kostnej hmoty).
  • Suchá pokožka: produkcia kolagénu sa znižuje, takže pokožka tváre je tenšia, suchšia a viac vráskavá.
  • Suchosť pošvy: v dôsledku nedostatku hormónov vysychá aj sliznica v pošve. To môže viesť k bolesti počas pohlavného styku.
  • Bolesť chrbta a kĺbov: počas tejto fázy klesá svalová hmota a ustupuje chrupavka kĺbov. To môže spôsobovať bolesti.
  • Rast ochlpenia na tvári: od jednotlivých chĺpkov až po rozsiahlejšie ochlpenie. Dôvodom je nadbytok mužských pohlavných hormónov.
  • Nálada: psychické príznaky siahajú od výkyvov nálad (je to tiež jeden z príznakov PMS) až po podráždenosť, úzkosť a depresiu.

Čo môžu ženy urobiť, aby sa cítili lepšie?

V tejto fáze je to hlavne o tom, aby žena zostala zdravá a fit. Silový tréning je dôležitý na posilnenie svalov a kostí a tiež na to, aby sa minimalizovalo riziko zranenia. V dôsledku klesajúcej hladiny estrogénu majú ženy v tejto fáze zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ako prevencia môže pôsobiť praktizovanie vytrvalostných športov. Cvičenie tiež znižuje riziko ochorení, ako je rakovina alebo cukrovka a udržiava ženu v tejto fáze v psychickej kondícii. Pre duševné zdravie je dôležité hlavne jedno, zostať aktívna. „Namiesto toho, aby sa ženy utiahli do seba alebo sa dokonca spoločensky izolovali, mali by sa teraz ešte intenzívnejšie zapájať do života. Pre duševné zdravie je obzvlášť dôležité udržiavanie sociálnych kontaktov,“ vysvetľuje gynekologička.

Pre aktívny život

„Kapsuly Meno Aktiv“ od Mivolis

Kúpite online na mojadm.sk

Pre dobrý spánok

„Valeriána tablety na pokojný spánok“ od Kneipp

Kúpite online na mojadm.sk

Pre zdravú výživu

„Cícer“ od dmBio

Kúpite online na mojadm.sk