Suché oči: ktoré konkrétne cvičenia a domáce vychytávky fungujú podľa lekárky na suché oči
Extrémne suché oči: čo pomáha? Všeobecná lekárka vysvetľuje, aké sú najčastejšie príčiny suchých očí. V článku sa tiež dočítate, ako pomocou jednoduchých cvičení a babských receptov zmierniť typické príznaky suchých očí, ako je svrbenie alebo pálenie.
Suché oči sú pomerne rozšíreným fenoménom. Doktorka Victoria Stefanitsch, všeobecná lekárka a odborníčka v obore pracovné lekárstvo zo Združenia pre pracovné lekárstvo, bezpečnostnú techniku a pracovnú psychológiu v Salzburgu vysvetľuje, čo spôsobuje suchosť očí a poradí, ako tento problém riešiť.
Čo spôsobuje suchosť očí?
Ochranný slzný film na rohovkách sa skladá z troch vrstiev: K rohovke, ktorá odpudzuje vodu, prilieha vrstva s obsahom hlienu či mucínová vrstva. Na nej je vodná zložka. Tá obsahuje potrebné živiny, kyslík, vitamíny a glukózu. Nad ňou je lipidová vrstva. Problém suchých očí vzniká, keď je produkcia a/alebo kvalita jednej alebo viacerých vrstiev znížená alebo zmenená. Zníženie lipidovej vrstvy znamená, že vodná vrstva sa môže rýchlejšie odparovať a oči vysychajú. Spúšťacie faktory môžu byť veľmi rôznorodé - najčastejšími príčinami sú:
Práca pri obrazovke: keď sa sústredíme na obrazovku, často zabúdame žmurkať. Frekvencia žmurkania je znížená. V dôsledku toho sa slzný film na oku horšie rozdeľuje, čo spôsobuje, že oči sú suchšie.Alergie: alergia na pele, trávu alebo roztoče môže spôsobiť suchosť očí tým, že vyvolá alergickú reakciu. Tento zápalový proces spôsobuje zvýšenú tvorbu slznej tekutiny. Tento slzný film však potom nemá tu správnu kvalitu, je veľmi vodnatý a rýchlo sa vyparuje. „Paradoxne to často vedie k suchým a zároveň slziacim očiam,“ vysvetľuje lekárka Stefanitsch.
Kontaktné šošovky: suchosť očí môžu spôsobiť aj šošovky a to vtedy, ak ich človek nosí príliš dlho, nevyberá si ich na noc alebo si ich po nosení dôkladne nevyčistí. Ak sa kontaktné šošovky znečistia, vytvárajú sa na nich nerovnosti a slzný film sa potom nemôže rozložiť rovnomerne.
Nedostatok vitamínov: vitamín A (retinol) je dôležitý pre funkciu meibomových žliaz, drobných žliaz, ktoré obsahujú očné viečka. Tie produkujú sekrét, maz, ktorý udržiava slznú tekutinu normálnu. Nedostatok vitamínu A môže narušiť produkciu lipidov a viesť k suchosti očí.
Lieky: niektoré lieky narúšajú tvorbu a kvalitu slzného filmu. To môže spôsobiť suchosť očí.
Externé faktory: vonkajšie vplyvy, ako napríklad vykurovanie alebo klimatizácia, môžu spôsobiť suchosť očí. Ak je totiž vlhkosť príliš nízka alebo príliš vysoká, slzný film sa vysušuje rýchlejšie, ako sa dopĺňa. Vietor a dym tiež zvyšujú riziko suchých očí, vysušujú totiž slzný film.
Choroby: príčinou suchých očí môžu byť aj niektoré ochorenia. Dva príklady: 1. v prípade zápalu očných viečok sú narušené mazové žľazy na okraji viečok. V dôsledku toho žľazy produkujú príliš málo mazu a oči vysychajú. 2. Sjögrenov syndróm je autoimunitné ochorenie. To znamená, že organizmus pracuje sám proti sebe. Vytvára protilátky proti vlastným slzným a slinným žľazám, ktoré sú v dôsledku toho zničené.
Menopauza: počas menopauzy u žien klesá produkcia hormónu estrogénu, ktorý okrem iného plní dôležité funkcie pre oči. Tvorba mazu je obmedzená, čo má za následok nižšiu kvalitu slzného filmu. To vedie k suchosti očí.
Vek: s pribúdajúcim vekom sa produkcia slznej tekutiny všeobecne znižuje. To spôsobuje suchosť očí.
Aké sú typické príznaky suchých očí?
Príznaky suchých očí sú veľmi podobné, bez ohľadu na príčinu. Typickými príznakmi suchých očí sú svrbenie, pichanie, pálenie, slzenie alebo začervenanie očí. Mnohí ľudia majú pocit, že majú v oku cudzí predmet. Medzi ďalšie príznaky suchých očí patrí zahmlené či rozmazané videnie a citlivosť na svetlo. „Konkrétne príznaky sú však veľmi individuálne - niektorí ľudia majú sklon k slzeniu očí, iní k ich začervenaniu,“ hovorí praktická lekárka.
Čo by ste mali robiť, ak vás trápia suché oči?
Určite choďte po príčine: Aké dôvody môžu stáť za suchosťou očí? Pracujete napríklad veľa hodín denne pred obrazovkou? Je obrazovka umiestnená tak, že vás oslňuje slnečné svetlo? Je vlhkosť v miestnosti príliš vysoká alebo príliš nízka (môžete ju zmerať vlhkomerom)? Je v miestnosti prievan? Zamyslite sa aj nad situáciami, počas ktorých trpíte suchosťou očí najvýraznejšie. Ak je to v práci, môže to byť spôsobené obrazovkou. Ak je to vonku, môže to byť napríklad alergia na peľ. „Ak si objasníte aspoň v sebe, prečo vás trápia suché oči, môžete docieliť veľké zmeny a to len tým, že v bežnom živote učiníte len minimálne zmeny,“ hovorí lekárka. Zmeny môžu napríklad zahŕňať dlhšie prestávky od obrazoviek alebo správne vetranie miestnosti.
Dobré rady, ako zatočiť s problémom extrémne suchých očí: čo pomáha?
Najdôležitejší základ je udržiavať okraje očných viečok čisté: dôkladne si umyte tvár vodou a ak máte make-up, starostlivo ho z pleti odstráňte. Na okrajoch viečok sa totiž nachádzajú mazové žľazy, ktoré produkujú sekrét. Ak sa tieto upchajú napríklad kozmetickými prípravkami, žľazy môžu produkovať tohto mazu menej. V dôsledku zníženej lipidovej vrstvy sa slzný film na povrchu rýchlejšie odparuje a oči sa vysušujú. Ako si v prípade suchých očí udržiavať slzný film v norme:
- Vedomé žmurkanie: niekoľkokrát krátko stlačte oči a potom ich opäť uvoľnite. Potom nechajte viečka asi minútu mierne kmitať.
- Stimulácia vodou: zavreté oči si desaťkrát po sebe navlhčite teplou vodou a potom desaťkrát studenou vodou. Okrem dodatočného stimulačného účinku na krvný obeh dodá tento trik úžasný pocit sviežosti.
- Kúpeľ v lúčoch: zavrite oči a podržte hlavu vonku pri otvorenom okne a miernom slnečnom svetle. Niekoľko minút ňou pomaly pohybujte sem a tam, aby ste sa „vykúpali“ v lúčoch.
Ktoré domáce triky zmierňujú problém suchých očí?
- Teplé a studené obklady: dva vatové tampóny namočte do teplej alebo studenej vody a na každé oko priložte jeden tampón. Oprite sa a relaxujte, kým tampóniky namočené v teplej vode nevychladnú alebo naopak, kým sa studené nezačnú zohrievať. To trvá približne desať až 15 minút. To, či uprednostňujete teplé alebo studené, je veľmi individuálne. Jednoducho si vyskúšajte, čo vám viac vyhovuje: teplé obklady pomáhajú pri upchatých póroch a stimulujú žľazy, aby produkovali viac lipidov (tukov). Studené obklady majú upokojujúci a protizápalový účinok.
- Čajové vrecúška: pitie čaju má mnoho výhod - a použité čajové vrecúška sa dajú ešte aj skvele využiť, ak chceme dopriať patričnú starostlivosť suchým očiam. Na zatvorené oči si priložte použité vychladnuté čajové vrecúško. Napríklad zo zeleného alebo čierneho čaju, tie majú výborné upokojujúce účinky. Čo je však dôležité: „Doprajte si na túto kúru čas. Ľahnite si alebo si urobte pohodlie v sede. Ide o to, aby ste vedome urobili niečo pre seba,“ hovorí doktorka Stefanitsch.
Ktoré očné kvapky pomáhajú pri suchých očiach?
Ak vás trápia suché oči, skúste umelé slzy a sledujte, či vám zmierňujú príznaky. Umelé slzy si pokojne kúpite v lekárni bez predpisu. Nahrádzajú slzný film, ktorý znižuje suchosť očí. „Pri kúpe sa však uistite, či umelé slzy neobsahujú žiadne konzervačné látky, aby ste oči ďalej zbytočne nedráždili,“ odporúča lekárka. Umelé slzy sa často hovorovo nazývajú očné kvapky.
Kedy už pri probléme suchých očí vyhľadať lekársku pomoc?
Ak vám nepomáhajú umelé slzy, mali by ste sa poradiť so svojím obvodným, prípadne očným lekárom. Tí sa pokúsia zistiť príčiny suchosti očí. „Vo väčšine prípadov sú suché oči kombináciou viacerých faktorov,“ vysvetľuje odborníčka Victoria Stefanitsch. Ak sú potrebné očné kvapky, ktoré nie sú voľnopredajné, predpíše vám ich lekár.