Tanec: Ako pohyb spojený s hudbou pozitívne vplýva na telo aj dušu
Aké prednosti má tanec?
1. Pozitívny vplyv tanca na dušu
Kto z nás by to nepoznal? Zlá nálada, ktorá sa razom pominie, keď si pustíme obľúbenú hudbu a zatancujeme si. Náš mozog miluje, keď tancujeme, pretože pri tejto aktivite sa uvoľňujú endorfíny a dopamín. Pri tanci sa tiež zmierňuje stres, klesá hladina stresového hormónu kortizolu a produkuje sa serotonín. Avšak za faktom, že tanec pozitívne vplýva na telo aj dušu nestojí len kokteil hormónov šťastia, prispieva k tomu aj samotné držanie tela. Či ležíme skrúšene na pohovke alebo sa zmietame v rytme hudby – naše telo vysiela o držaní tela do mozgu signály o tom, ako sa cítime. Toto stelesnenie emócií sa nazýva embodiment a následne ovplyvňuje to, ako sa cítime. Terapia tancom sa teda môže používať aj ako doplnková liečba ľahkej formy depresie.
2. Tanec je zdravý pre telo
Tanec je zdravý, existuje o tom aj mnoho štúdií. Aké dôkazy uvádzajú? Jednou z výhod tanca je, že si trénujeme rovnováhu a vytrvalosť. Okrem toho tanec je skvelým športom na celkový bodyforming. Tancom si trénujeme aj uvedomovanie si vlastného tela – dobrý prístup k väčšej „body positivity“ a veľmi prirodzený spôsob, ako sa vo vlastnom tele cítiť čoraz lepšie a lepšie. Trénujeme ním motoriku, ako aj priestorovú orientáciu a koordináciu. Šport je jednoducho vždy skvelým prostriedkom, ako si zachovať a aj podporiť dobré zdravie, pohyb napríklad udržiava zdravé kosti a môže mať preventívny účinok proti vzniku osteoporózy.
3. Tanec ako prejav radosti zo života
Či už je to tanec s obručou, zumba alebo barre cvičenie – jeho podstatou je, že človeku robí radosť a vyjadruje radosť zo života. A aká je ďalšia príjemná výhoda tanca? Zapojiť sa môže každý, bez ohľadu na vek a športovú zdatnosť. Spoločenský sociálny šport, ktorý od prvej minúty podporuje spolupatričnosť! Spoločný tréning brušných tancov je pre ženy v menopauze často super podporným spoločníkom, pretože im znovu umožňuje prirodzený prístup k vlastnej ženskosti.
4. Pozitívne účinky tanca vo vyššom veku
Lepšie neskoro ako nikdy: V mnohých domoch seniorov sa klientom ponúka možnosť tanečných popoludní. Podľa štúdie Univerzity aplikovaných vied v St. Pölten to má pre účastníkov obrovské výhody. Klienti sa necítia tak osamelo, zostávajú spoločensky angažovanejšími a fyzicky pohyblivejšími. Tanec vo vyššom veku je preto dobrý ako prevencia proti vzniku depresie, problémov s rovnováhou a úbytku svalovej hmoty. Podľa štúdie uverejnenej v časopise New England Journal of Medicine je tanec vhodným nástrojom aj v boji proti demencii. A ako je to s tancom pri Parkinsonovej chorobe? Tu sa štúdie zatiaľ ešte len vykonávajú, avšak pohyb a pohoda účastníkov pri vykonávaní terapeutických tanečných kurzov k dobru len prispieva.