Tehotenské testy: Čo o nich potrebujete vedieť
Ako funguje tehotenský test?
Tehotenský test využíva detekciu zvýšenej hladiny hCG, ľudského choriového gonadotropínu. Je to hormón produkovaný placentou. Jeho hodnoty sa dajú zistiť v krvi alebo v moči. Väčšina tehotenských testov dokáže zachytiť zvýšené hladiny hormónu hCG krátko pred vynechaním menštruácie. V krvi ho možno detegovať aj skôr, už týždeň po oplodnení. Tlakové bolesti v podbrušku krátko pred začiatkom menštruácie už v princípe môžu byť príznakom tehotenstva. Ak k tomu menštruácia napokon naozaj vynechá, tehotenský test už v tejto fáze môže tehotenstvo potvrdiť.
Dodatočné tipy:
- Pred testom sa neodporúča piť veľa tekutín, aby výsledok nebol skreslený.
- Pred vykonaním tehotenského testu si treba pozorne preštudovať príbalový leták.
- Špička testu by mala vždy smerovať nadol, aby sa moč nedostal do kontaktu s kontrolným okienkom.
- Odporúča sa tiež striktne dodržiavať čas odčítania výsledku a následne vykonať test podľa pokynov v príbalovom letáku.
- Po rozbalení testu a odstránení ochranného krytu držte testovaciu špičku priamo v prúde alebo vo vzorke moču (v kadičke) po dobu uvedenú v príbalovom letáku.
- Ak sa obávate, že nedodržíte správny čas odčítania, odporúča sa zakúpiť si tehotenský test s inteligentným odpočítavaním. Ten indikuje (napríklad pomocou načítavacieho prúžku) dokončenie testu, pričom výsledok je možné identifikovať ihneď. Alternatívne je možné po vykonaní testu nastaviť si časovač, ktorý vám presne oznámi potrebný čas na odčítanie.
- Test je negatívny, ale vy máte napriek tomu pocit, že by ste mohli byť tehotná? O pár dní neskôr si urobte ďalší tehotenský test. Ak ste skutočne tehotná, hladina hCG v moči sa časom zvýši, čím sa spresnia výsledky testu.
Koľko dní po pohlavnom styku dokáže tehotenský test odhaliť tehotenstvo?
Existuje viacero druhov testov, niektoré dokážu potvrdiť tehotenstvo už 10 dní po pohlavnom styku. Skoré testy dokážu odhaliť tehotenstvo už 8 až 5 dní pred vynechaním menštruácie. Krátko pred týmto časovým bodom poskytujú tehotenské testy, ktoré merajú hladinu hCG v moči, pomerne spoľahlivé výsledky. Prúžkové tehotenské testy sa dajú spoľahlivo odčítavať už od prvého dňa po vynechaní menštruácie a používajú sa aj v ordináciách.
Tip: V tomto článku sa dočítate, ako si vypočítať cyklus, aby ste si mohli urobiť tehotenský test v správnom čase. Pri plánovaní otehotnenia vám pomôže naša ovulačná kalkulačka.
Mal by sa tehotenský test robiť ráno alebo večer?
Väčšinu tehotenských testov možno vykonať kedykoľvek cez deň. Avšak hormón hCG je v porovnaní s večerným močom výrazne koncentrovanejší v rannom moči. Aby tehotenský test neukázal falošný výsledok, odporúča sa testovať sa ráno. Platí to predovšetkým v prípade tzv. skorých testov. Ak sa chce žena otestovať až po vynechaní menštruácie, je tiež v poriadku, ak si urobí test v iných denných hodinách, pretože hladina hCG v moči je už aj tak vyššia a mala by indikovať správny výsledok. Ako vyzerá pozitívny tehotenský test?
Zobrazenie výsledkov testu sa môže líšiť, záleží od výrobcu testu. Toto sú najčastejšie zobrazenia výsledkov:- Čiarky: Podobne ako pri teste COVID, dve čiarky znamenajú pozitívny výsledok. Ak je viditeľná len kontrolná čiarka, ale nie testovacia čiarka, nie ste tehotná. V príbalovom letáku je tiež vysvetlené, do akej miery viditeľnosť druhej čiary prezrádza niečo o týždni tehotenstva. Ak sa nezobrazí žiadna čiarka, test je neplatný.
- Zobrazenie s plusom a mínusom: Niektoré tehotenské testy používajú na zobrazenie znamienka plus a mínus, pričom „+“ znamená pozitívny výsledok a „-“ negatívny výsledok.
- Zobrazenie slovom: Aby sa zabránilo nesprávnej interpretácii, existujú aj tehotenské testy, ktoré zobrazujú výsledok slovami „tehotná“ alebo „nie tehotná“.
- Dodatočné označenie týždňov tehotenstva: Niektoré tehotenské testy uvádzajú dodatočne aj informáciu o týždni tehotenstva aj v číslach. Napr. „2-3 týždne“ znamená počet týždňov, ktoré uplynuli od počatia.
Existuje aj skorý tehotenský test?
Hoci väčšinu tehotenských testov možno vykonať od 10. dňa tehotenstva, existujú aj skoré tehotenské testy, ktoré môžu potvrdiť alebo vyvrátiť tehotenstvo už od 8. dňa tehotenstva.Čo znamená, ak je tehotenský test falošne negatívny?
Pri testovaní existuje aj možnosť, že tehotenský test síce ukazuje negatívny výsledok, ale vy tehotná ste. Ako sa také niečo môže stať? Je tu možnosť, že ste si test urobili buď príliš skoro alebo ste presne nedodržali pokyny uvedené v príbalovom letáku. O tom, prečo negatívny výsledok testu nemusí byť správny, zistíte viac v článku „Falošne negatívny tehotenský test: 4 dôvody“.Môže byť tehotenský test aj falošne pozitívny?
Niekedy v tele ženy dôjde k tomu, že oplodnené vajíčko sa síce v maternici uhniezdi, ale krátko na to dochádza k spontánnemu potratu. Stáva sa to nepozorovane (prakticky sa nevyskytujú žiadne príznaky tehotenstva, ako napríklad ranné nevoľnosti), ale tehotenský test je v tomto čase pozitívny. Aj keď ste nedávno prekonali spontánny potrat alebo podstúpili interrupciu, hladina hCG môže byť stále zvýšená, aj keď už nejde o tehotenstvo. Kolísavá hladina hormónov počas menopauzy, lieky na plodnosť a niektoré ochorenia (napr. určité druhy cýst) môžu tiež viesť k falošne pozitívnym výsledkom testu. Ak máte pozitívny tehotenský test, mali by ste sa vždy poradiť so svojím gynekológom, ktorí vykoná potrebné testy na to, aby vám tehotenstvo potvrdil alebo naopak vyvrátil.Čo znamená slabučká nejasná čiara na tehotenskom teste?
Niektoré ženy si kladú otázku, či je ich tehotenský test predsa len pozitívny, ak je v kontrolnom okienku viditeľná len veľmi slabunká čiara. Ide však o tzv. odparovaciu čiaru, ktorá sa objaví, keď sa moč na testovacom prúžku odparí. Táto čiara sa objaví po uplynutí času na odčítanie (pozri príbalový leták) a pre výsledok testu nemá žiadny význam.