Active Beauty
Vyskúšajte skialp túru na lyžiach
Text: Harald Wieser
čas čítania: min
Víkendový plán:

Vyskúšajte skialp túru na lyžiach

Turistika na lyžiach je pre vás to pravé, ak preferujete jednoduchosť a samostatnosť – všetko, čo na to potrebujete, je lyžiarska výstroj a aspoň akú-takú kondičku. Žiadne vleky, lístky, ani státie v rade na lanovku. To však nie je jediný dôvod, prečo si tento trendový šport nachádza čoraz viac priaznivcov.

Pre toto je lyžiarska turistika taká obľúbená

  1. Pokoj namiesto lyžiarskeho cirkusu. Ak je na vás zhon a chaos na zjazdovke a v lyžiarskach chatách už príliš, vychutnajte si pokoj a ticho pri výstupe po vlastných a tiež po vlastných chodníčkoch (ale dbajte prosím na bezpečnostné opatrenia, viď nižšie).

  2. Back to the roots. Lyžiarska turistika či skialpinizmus je pôvodná forma lyžovania. Dávno predtým, ako sa objavili lyžiarske vleky, kabínkové lanovky a podobne, sa ľudia v zime pohybovali po horách vlastnými silami. To je ale dobrý pocit!

  3. Je to zdravé. Skialpinizmus posilňuje celý organizmus vrátane kardiovaskulárneho systému a pôsobi blahodárne aj na dušu: Zimné slnko pri chôdzi zásobuje telo potrebným vitamínom D, horský vzduch zlepšuje zásobovanie svalstva kyslíkom, pohyb v prírode je úžasný pre dušu a jasnú myseľ. Ale pozor: Určite nezabudnite na opaľovací krém s vysokohorským, vysokým ochranným faktorom a balzam na pery.

  4. Je to šport šetrný voči životnému prostrediu. Pri skialpinizme našťastie netreba žiadne snežné ratraky ani delá. Ak za turistikou cestujete ešte k tomu aj autobusom, vlakom alebo sa jednoducho viacerí zveziete jedným autom, pozitívny ekologický aspekt len umocníte.


Skialpinizmus: Takto sa mu priučíte celkom rýchlo

Namiesto klasickej chôdze si ju poriadne vychutnajte, zvoľte pomalšie tempo. Ak pri každom kroku zdvíhate nohu naraz so skialpovou lyžiarkou a lyžou, veľmi rýchlo sa unavíte. Lepšie je lyže nechať v snehu a nohy striedavo ťahajte smerom vpred.

Malé kroky sú istota. Najmä pri stúpaní do kopca potrebujete mať v tele i nohách istotu. Preto by sa ťažisko tela malo nachádzať nad viazaním. Čím je terén strmší, tým menšie by mali byť aj kroky.

Nacvičiť si techniku otočiek: v strmých svahoch musíte ovládať techniky stúpania a otočánia sa v traverzoch. Techniku je najlepšie nechať si predviesť na kurze skialpinizmu v alpských kluboch alebo na samotnej túre so sprievodcom.

Na pútka pri skialp paliciach zabudnite. Pri stúpaní, v závislosti od sklonu svahu, je potrebné držať palice o niečo vyššie alebo nižšie ako pri zjazde, čo s pútkami cez zápästie jednoducho nie je možné.

Cit pre sneh: aby ste sa mohli vydať na lyžiarsku túru, mali by ste byť schopní lyžovať mimo zjazdoviek a tiež v meniacich sa snehových podmienkach. Pre začiatočníkov je sčasti jednoduchšie realizovať výstupy v blízkosti zjazdoviek a zlyžovať svah na zabezpečenom a upravenom teréne.

Skialp turistika: Čo by ste si mali pribaliť do ruksaku

Núdzové vybavenie patrí do každého batohu. Pri skialpinizme ho tvorí lavínový vysielač, lopata, sonda, bivakovacie vrece, záchranná deka, lekárnička, čelovka a mobilný telefón.

Správne oblečenie na skialpinizmus pozostáva z priedušných, vode- a vetruvzdorných materiálov, pričom pri obliekaní by sa mal využívať takzvaný cibuľový princíp: funkčná spodná bielizeň, ktorá udržuje pokožku v suchu, na nej následne medzivrstva z flísu, páperia alebo z primaloftu na pauzy a tiež zjazd. Vonkajšiu vrstvu funkčného oblečenia by mala tvoriť technická, hardeshellová bunda s ochranou pred vetrom a vodou, ktorú v prípade pekného počasia poľahky skryjete v ruksaku. Tiež potrebujete rukavice, čiapku alebo čelenku a prilbu na zjazd.

Aby ste cestou mohli doplniť sily, je najlepšie si pribaliť termosku s čajom, niekoľko müsli tyčiniek, orechy alebo sušené ovocie.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.