Active Beauty
Ako funguje digitálny detox a čo nám má taký detox priniesť
Text: Elisabeth Schmiedjell
čas čítania: min
Jednoducho sa vypnúť

Ako funguje digitálny detox a čo nám má taký detox priniesť

Robí nás naša závislosť na mobiloch čoraz osamelejšími a nešťastnejšími? Zdá sa, že mnohé štúdie to len potvrdzujú: Ak siahame po smartfónoch príliš často a trávime na nich príliš veľa času, sú z nás odrazu nepozornejší a tiež viac depresívni ľudia. Ako sa však pozerať do telefónov menej, keď ich máme (musíme mať) stále pri sebe? Máme pre vás päť tipov, ako na digitálny detox – a posvietime si tiež na otázku, koľko nám toho digitálna abstinencia vlastne môže priniesť.

5 tipov na digitálny detox

1. Nepovoľte žiadne push notifikácie

Takmer všetky aplikácie ponúkajú možnosť informovať o novinkách prostredníctvom push notifikácií a push správ. Ak však používame veľa aplikácií, náš smartfón sa zmení na ohňostroj pozornosti: Neustále vibruje, zvoní alebo sa rozsvecuje. Preto je najlepším spôsobom, ako zahájiť digitálny detox: Dať si telefón na tichý mód, deaktivovať si push notifikácie, ponuky si radšej vyžiadať cez internetový browser alebo – kto chce byť naozaj dôsledný – jednoducho niektoré aplikácie vymazať.

2. Obmedzenie mobilu len na užívanie jeho základných funkcií

Funkcia budíka, kamera, integrovaná baterka: všetko sú to praktické doplnkové funkcie, avšak v rámci digitálneho detoxu nič potrebné. Pretože, ak už raz máme telefón v rukách, jednoducho využijeme príležitosť prezrieť si všetky naše sociálne siete a odtrhnúť sa od nich potom už také ľahké nebude. Preto je najlepšie sa so všetkými doplnkovými službami radšej rozlúčiť a namiesto nich si napríklad postaviť na nočný stolík budík.

3. Sociálne očakávanie

Smartfón spôsobuje digitálny stres – často sa však k nemu pridruží aj stres sociálny. Kvôli neustálej dostupnosti aplikácií, ako je WhatsApp a pod. pociťujeme tlak, že na všetky správy a výzvy musíme reagovať ihneď. Čo si odosielateľ bude myslieť, že som nezdvorilá, ale nezareagujem obratom? Takéto myšlienky dokonca niekedy dospejú až tam, že kvôli smartfónu trpia naše skutočné vzťahy. Ak v okruhu priateľov a rodiny otvorene odkomunikujete, že už nebudete nepretržite k dispozícii a že tým nemyslíte nič zlé, uvidíte, možno získate v rámci digitálneho detoxu aj ďalšieho či ďalších nasledovníkov.

Digitálny detox pre viac času bez smartfónu


4. Ako si bez smartfónu vytvoriť viac času a priestoru

Namiesto toho, aby ste boli online nepretržite, je lepšie vopred si vyhradiť pevne stanovený čas, ktorý strávite so smartfónom v online priestore a e-maily či správy kontrolovať naozaj len vtedy. Tí pokročilejší by mali počas vykonávania určitých činností nechať telefón od dnes s okamžitou platnosťou doma: Napríklad, ak sa stretnú s priateľmi, idú nakupovať do supermarketu alebo ak si idú zašportovať. Ďalším krokom je obmedziť používanie telefónu aj doma. Čo tak vytvoriť si zóny, kde sa telefón nemôže používať? Napríklad zóna jedálenský stôl alebo zóna spálňa.

5. Skúmanie závislosti na mobile na hlbšej úrovni

Ak je užívanie smartfónu problematické, v princípe sa odporúča preskúmať pozadie tohto problému. Môže sa tak diať pod odborným vedením terapeuta, avšak často postačí, ak si pri vlastnej analýze položíme tie správne otázky. „Čo tak si to vyskúšať: Ak vás pochytí nutkanie pozrieť sa na telefón, skúste sa namiesto toho zamerať na nasledovné: Ako sa práve cítim? Čo sa to so mnou deje? Aké myšlienky mi prúdia hlavou? Znepokojuje ma niečo?“, odporúča psychologička a terapeutka Nora Thiemannová. Veľmi nápomocné môže byť, ak sa dôkladne zameriate na analýzu situácií, kedy po mobile siahate. Keď raz prídete na to, akú funkciu má pre vás užívanie smartfónu, môžete sa zbaviť závislosti na mobile – a to natrvalo.

Aký je skutočný prínos digitálneho detoxu?

Prehnané používanie smartfónov nás nerobí šťastnými, to je isté. Ale urobí nás šťastnými smartfónový pôst? Jedna štúdia Kalifornskej univerzity v Los Angeles konštatuje, že nie nevyhnutne. Účastníci tejto štúdie museli približne na týždeň drasticky znížiť alebo úplne obmedziť používanie mobilu. Účinky smartfónovej abstinencie sa následne porovnali s niekoľkými kontrolovanými skupinami. Z porovnania vyplynulo, že smartfónový pôst umocnil pocit samostatnosti, sebadôvery, sústredenia, ako aj celkovej spokojnosti – avšak len v malej miere. Totálna abstinencia vykázala ešte zanedbateľnejšie výsledky – nepozdvihla pocit pohody, ani nezvýšila tendencie k depresiám. Naopak, účastníci, ktorí praktizovali radikálny detox, uvádzali, že majú mierne zintenzívnené negatívne pocity.
Úplné odpojenie sa od digitálneho sveta nás šťastnými nespraví. Avšak pozrieť sa kritickým okom na to, ako mobil užívame a obmedziť ho v situáciách alebo pri aktivitách, pri ktorých ste si všimli, že vám to už neprospieva, to určite nie je na škodu veci.


x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.