8 silíc a ich účinky
Silice (nesprávne nazývané esenciálne oleje) sú voňavými dušami rastlín. Poznáte aj ich účinky?
Rastliny veru nie sú také bezbranné, ako by sa na prvý pohľad zdalo: dokážu sa dokonca ubrániť aj pred hmyzom, ktorý ich chce skonzumovať. Používajú na to jednoduchú zbraň: vône – vo forme silíc. Vône však nepoužívajú len na ochranu, ale tiež na prilákanie hmyzu, ktorý rastliny opeľuje a rozširuje jej semená.
Silice sú známe svojimi príjemnými vôňami a cielene sa používajú ako liečebný prostriedok v arómoterapii. Avšak nepoužívajú sa len v arómoterapii: liečivé účinky silíc využíva aj tradičné bylinné liečiteľstvo a kozmetický priemysel, napríklad pri výrobe prípravkov starostlivosti o telo a pleť, špeciálne prípravkov proti starnutiu. Nielenže dodajú pleti dôležité výživné látky, pohladia aj dušu.
Takto silice účinkujú
Silice sa vyznačujú širokou škálou účinkov: čo olej, to iný účinok. Avšak niektoré účinky sa zaslúžene pripisujú mnohým olejom. Väčšina z nich totiž pôsobí na organizmus antibakteriálne, protizápalovo alebo aj antivírusovo či protiplesňovo.
Jednoduchšie je opísať, kde pôsobia: nakoľko sú silice mastnejšie, naša pokožka, rovnako ako sliznica, ich dokáže dobre vstrebať. Silice sa vyznačujú predovšetkým svojou znamenitou vôňou. Keď ich vdychujeme, vyplývajú blahodarne na náš centrálny nervový systém, najmä na mozog. Arómoterapia preto na dosiahnutie týchto účinkov používa práve vône. Silice tak dokážu upokojiť, vytvoriť lokálne vzruchy, stimulovať prekrvenie organizmu alebo tiež krvný obeh a takisto dokážu zmierniť kŕče.
Pozor! Nepoužívajte neriedené či čisté silice
Nikdy neužívajte čistú silicu, ani ju v neriedenej forme nepoužívajte na pokožku. Môže podráždiť sliznice alebo pokožku. A preto: oleje je nutné stále riediť, ideálne rastlinným olejom, napríklad mandľovým. Silice sú vo vode totiž sotva rozpustné, resp. nie sú rozpustné vôbec.
Dbajte však tiež na nasledovné: niektoré silice sa neodporúča používať ľuďom s citlivou pokožkou a takisto tým, ktorí trpia na respiračné ochorenia, rovnako tehotným ženám a hlavne deťom. V niektorých prípadoch sa totiž pri užívaní môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Pred konzumáciou či aplikovaním na pokožku sa ohľadom bezpečnosti silice poraďte vždy s odborníkom.
Kúpa a skladovanie silíc. Na čo dať pozor?
Pri kúpe silíc, napríklad v predajniach dm, by ste mali dbať na nasledovné: najlepšou voľbou sú 100% čisté prírodné silice.
Ako by ste ich mali skladovať? Predovšetkým dobre uzavreté a na chladnom a tmavom mieste. Ak sa skladujú na príliš teplom mieste, rýchlejšie sa vyparujú. Ak zasa prídu do kontaktu s príliš veľkým množstvom kyslíka, spustí sa proces oxidácie a takýmto spôsobom by sa mohli stať nebezpečné pre pokožku. Mohli by ju totiž dráždiť.
8 silíc a ich účinky
Levanduľa: pôsobí upokojujúco, zmierňuje úzkosť a harmonizuje. Mnohí ľudia si pri problémoch so zaspávaním nakvapkajú na vankúš pár kvapiek levanduľovej silice. Takisto sa skvele hodí do podomácky vyrobenej zmesi do kúpeľa.
Ruža: ružová silica nie je práve najlacnejšia, avšak určite sa oplatí ju mať. Jemná ruža dokáže zlepšiť vzhľad vašej pleti. Zlepšuje elasticitu pokožky, zmierňuje začervenania, zápaly a celkovo zjemňuje vzhľad pleti. A je vhodná pre všetky typy pleti.
Rumanček: má podobné účinky ako levanduľa: všeobecne prospieva telu aj duši. Okrem toho, že dokáže pozdvihnúť náladu, by mala táto silica tiež zmierniť vnútorný nepokoj a poruchy spánku.
Citrón: má rôznorodé účinky, akurát na zmysly nepôsobí upokojujúco. Prebúdza ducha. Stimuluje koncentráciu, dokáže zabojovať s únavou a revitalizuje. Ak sa cítite všeobecne unavení a malátni, skúste siahnuť pocitrónovej silici a doprajte si poriadny nádych.
Pomaranč: Hmmmm, čo môže byť príjemnejšie ako vôňa pomarančovej kôry v období Vianoc? Už len jej závan dokáže úžasne pozdvihnúť náladu. A okrem toho by ešte mal pôsobiť upokojujúco a zmierňovať nevoľnosti či pocity závratov.
Mäta: dokáže skutočné zázraky, ak vám život znepríjemňujú bolesti hlavy alebo vás trápia problémy s koncentráciou. Na výrobu osviežujúceho telového oleja môžete do základného mandľového oleja primiešať trošku mätovej, citrónovej a rozmarínovej silice. Následne ho podľa potreby vmasírujte do pokožky.
Tymian: preukázateľne pomáha pri črevnom katare, bronchitíde a čiernom kašli. Pôsobí povzbudzujúco, takže dokáže pomôcť pri vyčerpaní a dodať energiu po dlhotrvajúcich chorobách. Tymianová silica nám môže dodať silu a odvahu a tiež posilniť sebavedomie.
Medovka: medovku pravdepodobne poznáte aj pod názvom medovka lekárska. Hoci vonia citrónovo, účinkami sa líši: silica medovky upokojuje a zmierňuje prejavy úzkosti, môže pomôcť pri zaspávaní. Uvoľňujúco tiež pôsobí na svalstvo v tráviacom trakte a tým zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Vedecky bolo dokázané, že medovka lekárska dokáže poraziť určité druhy herpetických vírusov.