Active Beauty
4 prekvapivé fakty o pobyte v lese
Text: Nina Horcher
čas čítania: min
Sila prírody

4 prekvapivé fakty o pobyte v lese

Fakt, že stromy majú na nás ľudí pozitívny vplyv, je dokázané aj vedecky. Lesný kúpeľ sa niekde dokonca považuje za formu terapie. Ale čo presne s nami dokáže spraviť taká prechádzka lesom?
Zhlboka sa nadýchnite a oddajte sa okoliu, nechajte ho na vás pôsobiť: Už len to stačí na hlbokú relaxáciu. Minimálne vtedy, ak sa nachádzate v lese. Vedecké štúdie totiž preukázali, že zotavujúci efekt sa dostaví už po niekoľkých minútach, píše lekár Maximilian Moser vo svojej knihe „Zdravý ako buk vďaka sile lesa“ (vydavateľstvo Servus). O športovaní v lese ani nehovoriac. Takzvaný lesný kúpeľ (shinrin yoku) sa preto v Japonsku považuje za formu terapie. Zozbierali sme pre vás pár dobrých dôvodov, prečo si takýto zotavujúci kúpeľ v lesnej zeleni dopriať častejšie:


Štyri pozitívne efekty, ktoré má na nás pobyt v lese

1. Les pomáha pri regenerácii

Sýtej zeleni smrekov, dubov, papradí a machov sa potešia nielen deti, pozdvihne náladu aj nám dospelým. Krásne tvary stromov či zemité vône sú sú tie správne vnemy, ktoré pôsobia upokojujúco aj na dušu. A keď naše nohy našľapujú na nerovnú poddajnú lesnú pôdu, môžeme si dokonca trénovať rovnováhu.
Príroda je naozaj to najlepšie ihrisko. Celkovo nám pobyt v lese, podobne ako dobrý spánok, napomáha k regenerácii organizmu. Ak splynieme s prírodou, dokážeme lepšie prijať kolobeh života a naučíme sa vypnúť. Telo a duša nachádzajú svoj pokoj práve v prírode.

2. Zmes vôní, ktorá upokojí a posilní

Ak sa hovorí o pozitívnych účinkoch lesnej terapie, dôležitú úlohu zohrávajú terpény: prchavé organické zlúčeniny rastlinného pôvodu obsiahnuté v éterických olejoch stromov, vďaka ktorým môžu stromy medzi sebou komunikovať. Pri prechádzke lesom, lesnom kúpeli, absorbujeme túto zmes vôní cez pokožku. Srdce nám potom bije pomalšie, vegetatívny nervový systém a imunitný systém sa upokoja, naša obranyschopnosť sa posilňuje. Znižuje sa krvný tlak a klesá hladina stresového hormónu kortizolu. Možno práve preto, že v lese nie sme zahltení rôznymi podnetmi. Môžeme tak lepšie vnímať samých seba.

3. Lesný orchester v boji so stresom

Ticho lesa sa prelína so zvukmi praskajúcich konárov, štebotania vtákov či suchého lístia: Zvuky, ktoré pôsobia ako balzam na dušu, zvuky, ktoré nás sprevádzajú lesným kúpeľom. Odborník na lesy a dreviny Erwin Thoma tvrdí, že na ľudí majú vplyv najmä ihličnany: „Liečivé účinky boli predmetom skúmania špeciálne u ihličnanov. To však neznamená, že liečivé účinky listnatých stromov sú menej výrazné. Les totiž na nás ľudí pôsobí ako orchester, ktorý hrá nádherný koncert. A na to, aby sa pozitívne účinky lesnej terapie prejavili naplno, potrebujeme rozmanitosť.“

4. Príroda ako útočisko a meisto rovnováhy

„Ľudská bytosť vzišla z prírody: Stvoril nás les. Hlboko v našich bunkách je zakódované, že stromy nás chránia,“ hovorí expert na lesy a dreviny Thoma. Mnohí z nás dnes žijú ďaleko od prírody, vo väčších či menších mestách. Niektorí z nás však cítia, že odcudzenie sa prírode im z dlhodobého hľadiska neprospieva, hovorí Thoma. Zároveň však tvrdí: „Ľudia si vedia pomerne dobre poradiť s krátkodobým stresom. Ale len vtedy, ak stresové momenty strieda uvoľnenie a pohoda. Preto je dôležité, aby sme do svojich životov púšťali prírodu tak často, ako je to len možné.“

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.