Active Beauty
Príručka prírodnej starostlivosti o pleť
Text:
čas čítania: min
Beauty poradňa

Príručka prírodnej starostlivosti o pleť

Prírodná kozmetika zažíva svoj boom a zdá sa, že stále vo väčšej miere!

Ak teraz ešte zvažujete, či máte prejsť na udržateľnú alternatívu, ktorá je aj všeobecne dobre znášaná, nižšie sa dočítate, čo by ste o prírodnej kozmetike mali vedieť.

Väčšina ľudí dlho používala konvenčnú kozmetiku bez toho, aby presne vedela, čo tieto krémy a ostatné produkty obsahujú. Medzičasom sa však vo všeobecnosti zvýšilo povedomie ľudí a nastal rozmach prírodnej kozmetiky. Ľudia čoraz viac odmietajú akceptovať v produktoch prítomnosť hormonálne pôsobiacich chemikálií či syntetických zložiek ako silikóny, parabény či parafíny.

Časy, keď bola prírodná kozmetika zatláčaná do kúta sú bezpochyby preč. Výrobcovia zareagovali na trend či už s rúžmi, šampónmi alebo opaľovacími krémami – a zareagovala aj spoločnosť dm drogerie markt, ktorá ponúka množstvo prírodných alternatív. A pretože maskara, make-up a tomu podobné produkty z prírodnej kozmetiky pôsobia na pokožku ošetrujúco a sú všeobecne dobre znášané, mnohí spotrebitelia sa odvážili učiniť správny krok a prešli na prírodnú kozmetiku.

No niektoré mýty o prírodnej kozmetike napriek tomu ešte stále nie sú zbúrané. Veľa zákazníčok, ktoré doteraz používali len konvenčnú kozmetiku sú skeptické voči používaniu tej prírodnej, nakoľko pochybujú o jej účinnosti a trvanlivosti. Keď ju však vyskúšajú, sú často absolútne pozitívne prekvapené ako výrobky dobre fungujú.

Príručka prírodnej kozmetiky: najdôležitejšie otázky a odpovede

Prečo práve prírodná kozmetika?

Je naozaj mnoho dobrých dôvodov, prečo by ste mali vyskúšať prírodnú kozmetiku. Jedným z nich je, že v takýchto produktoch určite nenájdete syntetické farbivá a vône a ani konzervačné látky, silikóny, parafíny alebo iné ropné deriváty. Ošetruje a stará sa o pleť ekologickými, priateľskými, prirodzenými a prírodnými surovinami.

Prírodná kozmetika je všeobecne dobre znášaná: stimuluje prirodzenú funkciu pokožky a podporuje ju. Kto má zlé skúsenosti s podráždenou pokožkou, možno to pravé objaví práve v produktoch prírodnej kozmetiky. Prečo? Pretože v prípravkoch konvenčnej kozmetiky sa siaha po chemicko-syntetických prostriedkoch, ktoré zabraňujú premnoženiu mikroorganizmov. No to, čo zabíja mikroorganizmy, môže dráždiť aj pokožku.

Ochrana zvierat a životného prostredia: tento zámer okrem pôvodu a voľby pridanej suroviny, ako aj jej šetrného spracovania, hrá naozaj dôležitú rolu. Rovnako veľký dôraz sa pri prírodnej kozmetike kladie na ochranu zvierat a životného prostredia, mnohé produkty sú vegánske. A testovanie kozmetiky na zvieratách je zakázané.

Sú produkty prírodnej kozmetiky také dobré ako konvenčné?

Áno. Pri certifikovanej prírodnej kozmetike si môžete byť absolútne istí, že do výrobkov sú pridávane len vysoko kvalitné rastlinné účinné látky, ktoré prednostne pochádzajú z kontrolovaného poľnohospodárstva alebo ekologicky kontrolovaných divoko rastúcich rastlín. Na ekologické výrobky existuje požiadavka, aby 95% rastlinných alebo živočíšnych zložiek pochádzalo z ekologickej výroby a tiež je stanovené, koľko ďalších zložiek môžu produkty obsahovať. Dobrú orientáciu v produktoch prírodnej kozmetiky poskytuje pečať o schválení ako NaTrue, BDIH či Cosmos, ich požiadavky idú dokonca niekedy až nad rámec zákonných požiadaviek na kozmetické produkty.

Ako základná zložka sa používa napríklad voda, ktorá zabezpečuje potrebnú hydratáciu alebo vosk, ktorý vytvára hutnú konzistenciu a pôsobí ako koemulgátor. Ako účinné látky sa často do prípravkov pridávajú rastlinné oleje, napríklad mandľový alebo olivový olej (dodáva vitamíny a pohlcuje nadbytočný maz) alebo bylinné extrakty napríklad hydrolát z ruže alebo harmančeka, ktoré sa získavajú z najkvalitnejších surovín za pomoci použitia organických rozpúšťadiel.

Pri výrobe prírodnej kozmetiky sa tiež nepoužíva syntetické rozpúšťadlá ani konzervačné látky. Chemické procesy sú pri spracovaní surovín zakázané.

Dokáže prírodná kozmetika toľko ako konvenčné produkty?

Absolútne! Práve oblasť dekoratívnej kozmetiky sa v posledných rokoch značne vyšvihla. Medzičasom existujú už takmer v každej oblasti kozmetiky alternatívne produkty k bežným konvenčným. Prírodná kozmetika dokáže dokonale držať krok aj s novými trendami akými sú napríklad metalické efekty. Farby a efekty ako lesk či trblietky v dekoratívnej kozmetike sa získavajú z rastlinných farbív, celulózy či zemných pigmentov. A aj pre samotné tradičné chemické výrobky, akými sú napríklad laky na nechty, už existujú prírodné alternatívy. Vyrábajú sa na báze šelaku, prírodnej živice, ktorá sa získava z výlučkov viacerých druhov hmyzu.

Ako dlho prírodná kozmetika vydrží?

Nakoľko sa v prírodných produktoch nepoužívajú syntetické konzervačné látky, doba použiteľnosti nemôže byť, samozrejme, rovnaká ako v prípade prípravkov konvenčnej kozmetiky. Namiesto toho sa v prírodnej kozmetike používajú na konzervovanie prírodné látky a zakladá sa na správnej súhre procesu výroby, balenia a multifunkčnosti zložiek.

Aby výrobky bez chemických prísad vydržali dlhšie, konzervujú sa éterickými olejmi. Sofistikované balenia slúžia na to, aby sa baktérie zdržiavali čo najďalej. Týmto sa doba spotreby takýchto výrobkov pohybuje zhruba na úrovni dvoch rokov.

Na zvýšenie trvanlivosti jednotlivých výrobkov je vhodné ich otvárať len bezprostredne pred použitím, následne ich starostlivo zavrieť a najlepšie skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste. Rovnako ako pri konvenčných produktoch by sa ani prírodné nemali ďalej používať, ak sa badateľne zmení ich vzhľad, farba či vôňa.

3 tipy, prečo prejsť na prírodnú kozmetiku

Pozitívne efekty používania prírodnej kozmetiky sa neprejavia ihneď, no takéto produkty sú jednoznačne ekologickejšie ako konvenčné. Na čo by ste si mali dať pri prechode na prírodnú kozmetiku pozor.

  1. Dajte tomu čas: pokožka potrebuje na kompletnú obnovu vo všeobecnosti približne mesiac. Kto plánuje prechod z konvenčnej na prírodnú kozmetiku, musí sa chtiac nechtiac pripraviť na preklenovaciu fázu. Môžu sa objaviť aj vyrážky alebo začervenania, pretože naša pokožka ako aj vlasy najprv musia začať dôverovať prírodným zložkám. Heslo znie: dajte im čas.
  1. Krok po kroku: skúste najprv po dobu dvoch dní otestovať prípravok a síce naniesť ho do oblasti lakťovej jamky. Takto poľahky zistíte, ako naň reaguje vaša pokožka. Mnoho ľudí však dokáže celkom spoľahlivo odhadnúť, čo robí dobre ich pokožke. Ak človek pociťuje, že prípravok pokožke padol vhod, pravdepodobne si vybral ten správny produkt. Ak sa preukáže, že pokožka na testovacom mieste znáša výrobok dobre, môžete následne ošetriť produktami prírodnej kozmetiky postupne miesto po mieste na celom tele.
  1. Pozor však, ak máte citlivú pleť: pravá prírodná kozmetika neobsahuje žiadne konzervačné látky, namiesto nich sa napríklad pracuje pri konzervovaní s éterickými olejmi. U ľudí, ktorí ale majú sklon k alergiám či ekzematickej pokožke, sa pri priamom kontakte s pokožkou môže objaviť kontaktná alergická reakcia. Ľuďom s citlivou pokožkou sa odporúča, aby si dôkladne preštudovali zloženie toho ktorého produktu a aby si v prípade, že na prírodnú kozmetiku chcú definitívne prejsť, nechali poradiť od odborníka. Veľmi efektívne tu môže napomôcť odborníkom vykonaná analýza pokožky, ktorej výsledkom je hodnoverné odporučenie toho najvhodnejšieho výrobku.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.