Active Beauty
Upokojujúci rumanček: prečo a ako ho použiť
Text: Josefine Haas
čas čítania: min
Prírodná pomoc

Upokojujúci rumanček: prečo a ako ho použiť

Rumanček pôsobí upokojujúco – to je samozrejme skvelé. Avšak táto liečivá rastlina dokáže OVEĽA viac! A práve preto by ste odteraz mali mať doma vždy nejaký ten rumančekový kvietok.

Liečivé bylinky sú skutočným boostrom na imunitu, rozprúdia naše mozgové bunky a prospievajú aj našej duši. Rumanček pravý (Matricaria chamomilla) patrí už po stáročia k najčastejšie používaným liečivým bylinkám. Už Hippokrates používal malé, intenzívne rozvoniavajúce kvety rumančeka ako cenné rastlinné liečivo, čo neskôr ocenil aj Sebastian Kneipp. V roku 1987 bol rumanček ocenený ako vôbec prvá „liečivá rastlina roka“.

Ako spoznám rumanček pravý?

Medzi mnohými príbuznými a dvojníkmi sa dá rumanček najspoľahlivejšie rozpoznať rozrezaním kvetného lôžka, to je totiž v prípade rumančeka duté. Okrem toho rumanček pravý okolo seba šíri typickú kamilkovú vôňu, zatiaľ čo iné druhy rumančeka sú takmer bez vône alebo ich cítiť len veľmi slabo.

Rumanček: použitie

Kvety rumančeka je možné užívať vnútorne, ako čaj alebo ako extrakt, ale zároveň aj zvonka – používajú sa ako cenná zložka mastí. Za najdôležitejšie účinné látky sa popri flavonoidoch považujú tiež éterické oleje, predovšetkým úžasné trio v podobe bisabololu, matricínu a chamazulénu.

Forma spracovania rastliny priamo vplýva na liečivé účinky obsiahnutých zložiek: v účinných vysokých koncentráciách sa nachádza éterický olej z kvetov rumančeka skôr v prípravkoch obsahujúcich alkohol a v destilátoch. Flavonoidy dokážeme výborne zužitkovať aj z čaju.

Účinky kvetov rumančeka

Rumanček je obľúbený vďaka svojim rozmanitým účinkom: tlmí zápalové procesy, zabraňuje množeniu baktérií, uvoľňuje kŕče a zlepšuje hojenie rán. Naparovanie nad výluhom z rumančeka dokáže zmierniť príznaky nádchy a kašľa. Ako kloktadlo zas blahodarne pôsobí na sliznicu ústnej dutiny a ďasná, tiež upokojí podráždené, prechladnuté hrdlo.

Šálka rumančekového čaju dokáže zlepšiť aj žalúdočné a črevné ťažkosti či koliky, píše bylinkár Benedikt Felsinger vo svojom diele o liečivých bylinách. Sedací kúpeľ s rumančekom má zmierniť ťažkosti spôsobené infekciami v análnej a genitálnej oblasti alebo ak vás trápia hemoroidy.

Vo forme masti, krému či výluhu dokáže rumanček zabojovať aj s bakteriálnymi ochoreniami pleti, napríklad s akné. Drobná rastlinka sa osvedčila aj pri liečbe povrchových zranení kože, popálenín, pooperačných rán, zmierňuje prejavy poškodenia pokožky následkom ožiarenia.

Rumanček pôsobí na vlasy ako prírodný zosvetľovač a zároveň udržiava pokožku hlavy zdravú, vysvetľuje Benedikt Felsinger. Stačí vylúhovať päť vrecúšok rumančekového čaju v pol litri vriacej vody a nechať vychladnúť. A potom už len raz týždenne dopriať vlasom rumančekový kúpeľ, bez následného opláchnutia.

Rumanček: na čo dať pozor?

V prípade, že reagujete alergicky na rastliny z čeľade astrovitých, mali by ste sa pre istotu rumančeku radšej vyhýbať. Lekárka Ulrike Göschlová vysvetľuje, že kvôli možnej interakcii rumančeka s liekmi na riedenie krvi by ste sa mali tiež mať na pozore. Podomácky vyrobené rumančekové prípravky môžu byť kontaminované choroboplodnými zárodkami, preto sa pri ich používaní vyhýbajte očiam.

Tip na DIY: Rumančekovo - tvarohová maska na ošetrenie suchej pleti

ČO NA TO POTREBUJEME:
2–3 PL tvarohu
100 ml vychladnutého rumančekového čaju

PRÍPRAVA A POUŽITIE:
Tvaroh s rumančekovým čajom vymiešame na hladkú masu a nanesieme na tvár. Necháme zhruba 15 minút pôsobiť a následne opláchneme.

Náš tip

Vo vašich predajniach dm nájdete mnohé účinné produkty s rumančekom na vonkajšie ako aj vnútorné použitie.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.