Active Beauty
Stará kadidelnica: ako si vlastnoručne vyrobiť vydymovacie zväzky
Text: Eva Pohn
čas čítania: min
Rituál

Stará kadidelnica: ako si vlastnoručne vyrobiť vydymovacie zväzky

Tradícia vydymovania je stará ako ľudstvo samo. Spomína sa už v Epose o Gilgamešovi, literárnej pamiatke, ktorej vznik sa datuje medzi rokmi 3000 a 2600 pred Kristom. Vydymovanie či kadidlovanie teraz zažíva svoj revival. Vysvetlíme vám, ako si vyrobiť vlastný vydymovací zväzok, poradíme, ktoré rastliny doň patria, ako zväzok čo najšikovnejšie upevniť a čo je pri vydymovacom rituáli dôležité.
Kedysi sa ľudia snažili pomocou vydymovania bylinkami zvíťaziť nad morom či cholerou. Ak si ľudia vyrábajú vydymovace zväzočky v dnešnej dobe, snažia sa skôr neutralizovať všetku negatívnu energiu – či už pri nasťahovaní sa do nového bytu, ak ich vyčerpala energeticky náročná návšteva, ak ich trápi choroba alebo majú s niekým spor. Okrem toho sa v rámci tradície praktizujú vydymovacie rituály počas zimného slnovratu, takže v období od Vianoc do Troch kráľov.

Ako si vyrobiť vlastné vydymovacie zväzky:
Vhodné sú tieto bylinky

V období medzi 15. augustom a 15. septembrom (obdobie zvané tiež mariánske sviatky) sa naplno prejavuje moc týchto bylín: divozel, tymian, ľubovník, palina, medovka, rebríček, všeliek hojivý, oman, rozmarín, levanduľa, šalvia, bilica a ruža. Rastliny je najlepšie nazbierať okolo poludnia. Koľko bylín spolu zviažete, to závisí len od vás, môžete ich dať do zväzku všetky alebo len sedem druhov. Mimoriadnej obľube sa teší najmä vydymovadlo so šalviou.

Tip: pozor na jedovaté rastliny

Nie každá bylina je vhodná na vydymovanie. Ak si vydymovací zväzok viažete sami, bezpodmienečne ruky preč od jedovatých rastlín.


Umenie viazania – takto na to

Pomocou zopár trikov si taký kompaktný vydymovací zväzok môžete vyrobiť aj sami. Najprv do stredu položte divozel, okolo neho obmotajte dlhšie vetvičky byliniek, cca 15 cm dlhé. Bylinky potom prevlhčite a nechajte asi pol dňa odstáť na polotienistom mieste. Takto sa potom budú dať krásne zviazať bez toho, aby ste ich polámali. Zväzok potom zauzlite v strede a tiež na vrchu a spodku jutovým motúzikom alebo konopnou niťou, pevne, avšak nie príliš. Ak si vydymovací zväzok vyrábate svojpomocne, musíte dbať na to, aby bol prevzdušnený, inak sa môže stať, že začne plesnieť. Nakoniec celý zväzok stočte do špirály a obmotajte niťou. Uložený na ľanovej utierke ho potom už len stačí nechať 3 až 5 dní sušiť na vzdušnom a teplom mieste.

Vydymovací rituál

Keď budete mať vydymovací zväzok zmajstrovaný, môžete sa dať na vydymovací rituál. Ako prvú vec by ste však mali vypnúť všetky detektory dymu. Vysušený zväzok sa potom drží vo vzpriamenej polohe, jemne došikma a zapáli sa na špicatejšom konci. Nechajte ho horieť 3 až 5 sekúnd a potom sfúknite. A teraz ide do tuhého, začína sa rituál vydymovanie: Zväzok vložte do ohňovzdornej misky a teraz si už len poriadne vychutnávajte tú nádhernú vôňu. Popol zostane bezpečne v miske. Ako dlho necháte zväzok vydymovať, to je len a len na vás. Nikdy však nenechávajte dymiť bylinky bez dozoru. Vydymovadlo uhasíte zatlačením dymiaceho konca do piesku. A s posledným závanom dymu, dúfajme, zmiznú aj všetci zlí duchovia.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.