Tieto druhy čaju teraz skvele nabudia náš imunitný systém
Čo môže byť príjemnejšie ako sa pri zimných klesajúcich teplotách zababušiť doma na gauči do obľúbenej deky a vychutnať si šálku teplého čaju? A je jedno, či to bude luxusný Oolong, čierny alebo starý dobrý harmančekový čaj. Čaj sa však okrem navodenia pohody vďaka svojim nespočetným pozitívnym účinkom môže postarať aj o posilnenie nášho imunitného systému.
Posilnenie imunitného systému čajom: Účinky ôsmych rôznych známych druhov čajov.
Práve v čase, keď začína zima, si opäť kladieme otázku: Ktorý čaj je najlepší na posilnenie imunitného systému? Predstavujeme vám úžasné účinky ôsmych známych druhov čaju a vysvetlíme vám, ktorým čajom posilniť imunitu v chladnom období roka.
1. Načerpať antioxidanty so zeleným čajom
Zelený čaj patrí už takmer 5000 rokov k dôležitým liečivým rastlinám a je dokázané, že je účinný v boji s mnohými chorobami. Tak ako sú rozmanité rôzne druhy zeleného čaju, tak sú rozmanité aj jeho účinky. Zelený čas môže znižovať hladinu cholesterolu, vďaka obsahu antioxidantov môže posilniť náš imunitný systém, predovšetkým v chladných obdobiach roka, a vďaka obsahu kofeínu je zas dobrou alternatívou kávy. Okrem toho tiež stimuluje v organizme látkovú premenu.
2. Zmierňovať zápaly s harmančekovým čajom
Harmančekový čaj dokáže univerzálne zázraky. Jeho hlavnou účinnou látkou je azulén, ktorý dokáže zvonku, ako aj zvnútra zmierniť zápaly, prípadne úplne predísť ich vzniku. Vďaka svojim upokojujúcim účinkom je harmanček vhodné užívať aj pri stavoch nervozity či pri poruchách spánku. Pôsobí aj protikŕčovo. Niet teda divu, že mnohí si ho spájajú práve s chorobami. S lyžicou medu a trochou citrónovej šťavy však dostane čaj úplne iný nádych a človeku už tak nepripomína bolesť hrdla či horúčku.
3. Vitamínová bomba s ovocným čajom
Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok by ovocný čaj na našich poličkách v komore určite chýbať nemal. Trochu vtipu k veci: Na základe definície sa ovocný čaj neradí k „pravým“ druhom čaju, pretože neobsahuje čajové lístky z čajovníka, ale „len“ ovocie. Ovocné čaje je preto potreba chápať skôr len ako zdravý (osviežujúci) nápoj s vysokým obsahom vitamínov. Na deti môžu mať upokojujúce účinky a navyše sú zdravou alternatívou priemyselne vyrábaného ľadového čaju či džúsu.
4. Zahriatie zvnútra so zázvorovým čajom
Názory na zázvor za rozchádzajú: Jedným nechutí vôbec, iní zas na jeho účinky posilňujúce imunitu nedajú dopustiť. A dávame im za pravdu: Okrem toho, že zázvor vplýva na zlepšenie krvného obehu, je aj skutočným zabijakom vírusov a pomáha posilňovať našu obranyschopnosť. Gingerol, štipľavá účinná látka v zázvore, nám dodatočne ešte dokáže dodať pocit, že nás čaj zvnútra hreje. Či už v čaji alebo ako ranný ginger shot: Zázvor skutočne postaví na nohy a často pôsobí na človeka dokonca lepšie ako šálka čaju!
5. Harmónia s rooibos čajom
Rooibos čaj alebo aj čaj z červeného kra je jedným z druhov čaju bohatých na vitamíny a minerály. Je to bojovník s voľnými radikálmi a pomáha nášmu telu zbaviť sa chorôb a zostať zdravým. Okrem toho patrí k čajom s priaznivými účinkami na žalúdok. Je to jeho výhoda najmä počas zimy, keď máme počas sviatkov tendenciu jesť veľa a nezdravo. A čo je prinajmenšom rovnako dôležité: Čaj rooibos pôsobí relaxačne a postará sa o vyváženosť v organizme – je teda optimálny, ak ste v strese a hľadáte pokoj.
6. Snívať o vzdialených svetoch s čajom chai
Čínske slovo „chai“ neznamená v preklade nič iné ako čaj. Pod názvom čaj chai sa však skrýva špeciálny okorenený čaj: Čierny čaj obohatený o kardamóm, zázvor, škoricu, klinčeky a mnohé ďalšie korenia. Presne tieto prísady mu dodávajú takmer až vianočnú príchuť. Tento druh čaju sa teší veľkej obľube najmä v Indii a jeho zloženie sa tam vždy jemne obmieňa a dochucuje rôznymi druhmi korenia. Od zloženia potom závisia aj jeho účinky: Zatiaľ čo zázvor oplýva účinkami, o ktorých sme písali vyššie, kardamóm zasa pozitívne vplýva na trávenie. Vďaka svojmu základu v podobe čierneho čaju je však vždy jemne povzbudzujúci a preto slúži ako náhrada kávy. Najmä chai latte (čaj chai s mliekom) je už roky absolútne trendy nápojom, ktorý je bežne v ponuke väčšiny kaviarní.
7. Vykročiť ráno správnou nohou s čiernym čajom
Čierny čaj sa hodí na mnoho príležitostí: či už ráno ako náhrada kávy alebo popoludní ako čaj o piatej s troškou mlieka. Ak však chcete obmedziť kofeín, pri tomto druhu čaju klopete na nesprávne dvere. Neobsahuje menej kofeínu ako káva, len inak pôsobí: Čierny čaj má v princípe povzbudzujúce účinky a podporuje trávenie. Trvá dlhšie, kým sa účinok kofeínu v tele prejaví, avšak kofeín potom aj dlhšie v tele pôsobí. Výhodou je, že silu kofeínu si môžete regulovať sami: Krátky čas lúhovania vedie k vyššiemu obsahu kofeínu v čaji, zatiaľ čo dlhší k nižšiemu. A čierny čaj dráždi žalúdok menej ako káva. Podľa jednej americkej štúdie pomáha čierny čaj posilňovať imunitný systém a pri pravidelnej konzumácii stimuluje obranyschopnosť organizmu.
8. Výprava do nových sfér s bielym čajom
Jedným z najmenej známych druhov čaju je pravdepodobne biely čaj. Je to škoda, pretože jeho účinky sú naozaj pozoruhodné: Pôsobí výrazne ochladzujúco, obsahuje veľa vitamínu C a dokonca sa hovorí, že vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam zabraňuje vzniku rakoviny. Kofeín, ktorý biely čaj obsahuje, pôsobí najmä na centrálny nervový systém (a menej na kardiovaskulárny systém) a tak jemne stimuluje koncentráciu. Jediná nevýhoda: Biely čaj si drží svoju cenu, pretože veľká časť jeho výrobného procesu sa zakladá na ručnej práci.