5 krokov, ako si posilniť sebavedomie
Chcete si veriť a odvážne si stáť za svojím názorom? Týchto 5 krokov vám pomôže posilniť sebavedomie.
Ak sa naučíte pracovať na svojom sebavedomí a posilňovať ho, môžete natrvalo zmeniť svoj život. Okolie sa potom zmení aj samo. Ktorým smerom sa vyberieme, to je už na každom z nás. Ako na to? Neexistuje žiadna zázračná formulka, ale jestvuje iba zodpovednosť za samých seba. Tí, ktorí za seba v rámci posilneného sebavedomia preberajú zodpovednosť, tí si dokážu život viac užiť.
Krok 1: Malými úspechmi za zdravším sebavedomím
Ak sa v každodennom živote sústredíte na obohacujúce pozitívne myšlienky a veci, rozbehnete pomyselnú pozitívnu špirálu. A to sa dá aj dobre natrénovať. Každý večer si premietnite a oceňte, čo všetko sa vám za uplynulý deň podarilo, od úspešného obchodného stretnutia až po uvarenie lekváru. Samozrejme tiež podnikajte veci, ktoré vám robia dobre a sú pre vás prospešné, aby ste sa tak stali zdrojom svojej vlastnej radosti.
Krok 2: Zdravšie sebavedomie vďaka sebareflexii
Načúvajte sami sebe a skúste u seba praktizovať reflexiu. Čo z vás vyžaruje? Akého ste presvedčenia? Spôsoby myslenia ako aj vzorce správania sa obvykle formujú v detstve. Napríklad: „Nie som dosť dobrá či dobrý“ alebo „Musím bojovať o lásku“. Sebareflexia sa dostáva na stopu týchto vnútorných, často negatívnych posolstiev. Čo tak si napríklad písať denník, niečo ako „záznam o vnútornom prežívaní života“?
Všetko, čo potrebujete na takúto formu zmeny, je jeden zošit, do ktorého si budete zapisovať negatívne situácie. Stačia 3 stĺpce: 1. V akej som situácii? Napríklad spor v práci alebo zraňujúce slová v partnerskom vzťahu. 2. Aké myšlienky mi víria hlavou? 3. Aké pocity to vo mne vyvoláva? Akonáhle si všetko zapíšete, denník zavrite. Rozjímať nad tým hodiny vôbec nie je nutné. Táto metóda spočíva v ponímaní života a faktov tak, ako naozaj sú, netreba ich prifarbovať. Presne takto sa dostanete na stopu svojich myšlienok a pocitov!
Krok 3: Denník šťastia a tomu podobné pomôcky na posilnenie sebavedomia
Existujú aj iné metódy, ktoré pomáhajú premeniť negativizmus na pozitivizmus. Napríklad písať si denník šťastia alebo si napísať ľúbostný list či odkaz. Áno, sami sebe. Položte si do kúpeľne prázdnu škatuľu a blok s poznámkami. Zakaždým, keď si čistíte zuby, zapíšte si na lístoček jednu vec, ktorá sa vám na vás páči a vložte ju do krabice. Ak na vás raz príde horšia nálada, pomôže vám pohľad na jeden z ľúbostných odkazov, ktoré ste si dopriali. Takto krásne obdarujete sami seba.
Denník šťastia môže pomôcť tiež pozdvihnúť sebavedomie a rozpustiť negatívne myšlienky a vzorce, ktoré si človek často prináša z detstva a preto sú hlboko zakorenené vo vlastnej psychike.
Krok 4: Škola improvizácie na zvýšenie sebavedomia
Chcete sa naučiť vystupovať sebavedomejšie? V improvizovanej divadelnej skupine je to dokonca zábava! Nepotrebujete na to ani žiadne skúsenosti. Kurzy sú určené pre úplných začiatočníkov, ako aj pre pokročilých improvizátorov a často aj pre všetkých spoločne. Skúsení sa stretávajú s neskúsenými, mladé matky so starými otcami, účtovníčky so študentami umenia a spoločne zažívajú to, čo experti radi nazývajú „kreatívnym bytím tu a teraz“.
Workshop sa zvyčajne začína „zahrievacím kolom“, v ktorom sa všetci pohybujú po miestnosti a konajú podľa rôznych oznámení – napríklad: „Vlečte sa, akoby ste boli totálne unavení!“, „Kráčajte majestátne!“ alebo „Skáčte od radosti!“. Ďalej sú na programe iné cvičenia. Potom sa v čo najkratšom čase vytvoria postavy, príbehy a dialógy, ktoré potom herci spoločne predvedú pred inými účastníkmi workshopu. Človek tak prekonáva neistotu, hodí márnivosť za hlavu a trénuje si spontánnosť a odvahu.
Improvizačné divadlo človeku dodá odvahu, aby sa odviazal a oddal sa živej interakcii s ostatnými hercami a divákmi. Ide o ,,prúd“, ktorý vzniká plynule a synchrónne z textov, herectva a inscenácie. Je to tiež o sebadôvere a schopnosti vychádzať s partnerom.
Krok 5: Pozdvihnúť si sebavedomie prostredníctvom ľudí, ktorí konajú dobro
Dbať o svoje vnútro je polovica úspechu. A čo to všetko, čo na nás vplýva zvonku? Aj to sa dá určitým spôsobom riadiť. Napríklad tak, že sa budete obklopovať len ľuďmi, ktorí sú vám naklonení.
Položte si otázku: ,,Komu zavolám, keď už neviem, ako ďalej“? ,,Komu sa ozývam len z povinnosti“? ,,Koľko do vzťahu s takouto osobou investujem“? ,,Existuje tam vôbec rovnováha medzi „dávať“ a „brať“? Nie je náhodou čas takéto priateľstvo ukončiť? Povedať niekomu „nie“ často znamená „áno“ pre seba samého. S egoizmom to nemá nič spoločné, naopak, ide o zdravé sebavedomie.
Platí to aj pre sociálne médiá – obklopujte sa len kanálmi a účtami, ktoré vás vnútorne povznášajú. Ak sledujete obsah, ktorý je pre vaše vnútro tvorivý, vyvárate pre seba príjemne prostredie aj v online priestore.