9 jedinečných dovolenkových tipov, ako si užiť Hvar
Keď dovolenka v Chorvátsku, tak jednoznačne ostrov Hvar. Každý si tu nájde niečo pre seba: od výletu loďou po ochutnávku olivového oleja, od prechádzok levanduľovými pláňami až po zahĺbenie sa do kníh v umeleckých obchodoch. S našimi 9 tipmi na skvelú dovolenku na Hvare z prvej ruky objavíte na Hvare nielen tie najkrajšie pláže, ale aj oveľa viac.
1. Užite si pláže ostrova Hvar
Ostrov Hvar sa môže pochváliť priemerným počtom 2 726 slnečných hodín ročne a zároveň oveľa väčším počtom krásnych pláží, ako je vôbec možné za jednu dovolenku navštíviť. Len v okolí rovnomenného hlavného mesta na západe ostrova sa nachádza približne 40 pláží, kde sa dá kúpať. Len jeden a pol kilometra od mesta Hvar sa nachádza pláž Pokonji. Dá sa k nej dostať autom a dovolenkári tam nájdu reštaurácie, môžu si tu prenajať slnečníky a kajaky. Oveľa turisticky pokojnejšie je to na severnej strane ostrova Hvar, na pláži Mala Stiniva pri obci Poljica. Pláž sa nachádza v odľahlej zátoke obklopenej vysokými útesmi a dá sa na ňu dostať len loďou alebo pešo po turistickom chodníku. No jednoducho najlepšie predpoklady na relaxačnú dovolenku.
2. Preskúmajte Paklené ostrovy loďou
Mnohé z krásnych pláží, ktoré sú dostupné z mesta Hvar, sa nachádzajú na Paklených ostrovoch. Ide o takmer 20 malých ostrovov a skalnatých útesov pri hlavnom ostrove Hvar. Názov je odvodený z chorvátskeho slova „paklina", čo je druh borovicovej živice používanej pri stavbe lodí. V miestnom dialekte však toto slovo znie ako „pakleni" - čo v chorvátčine znamená „peklo". „Pekelné ostrovy" sú však presným opakom: rajské ostrovčeky s malými zátokami a krištáľovo čistou vodou. Odporúčame: Z mesta Hvar sa dá vodným taxi dostať na ostrov Palmižana, kde sa nachádzajú krásne pláže a príjemné reštaurácie. Návštevníkov tam čaká každopádne deň plný oddychu a kúpania.
3. Navštívte malú dendrologickú záhradu Fjori Fôra
Kvetinovú a bylinkovú záhradu Fjori fôra v obci Gdinj zdobí približne 80 rastlín typických pre Chorvátsko a najmä pre ostrov Hvar. Návštevníčky a návštevníci sa môžu prechádzať medzi šiestimi ručne upravenými záhonmi s rastlinami, kde to krásne vonia po šalvii, rozmaríne, mäte a ďalších. V obchode, ktorý patrí k záhrade, sa predávajú ručne vyrobené výrobky z byliniek a rastlín - od bio korenín až po izbové spreje.
4. Ochutnajte chorvátsky olivový olej
Hvar je, podobne ako mnohé iné ostrovy v Chorvátsku, posiaty olivovými hájmi. Takmer každá rodina si vyrába vlastný olivový olej. Odporúčame: Návšteva s ochutnávkou v olivovom mlyne Rajski vrt (Rajská záhrada) Radojković. Rodinný podnik so 450 olivovníkmi sa nachádza v obci Bogomolje v pokojnejšej, východnej časti ostrova Hvar. Idylická záhrada obklopuje rustikálny kamenný dom, v ktorom sa dá ochutnať skvelý olivový olej.
5. Zoznámte sa s tradičnou paličkovanou čipkou
Aj remeslo má v Chorvátsku svoju dlhú tradíciu, a to najmä na ostrove Hvar. Zvláštnosťou na Hvare je ručná výroba filigránovej paličkovanej čipky, napríklad v podobe obrusov. Tie sú súčasťou nehmotného svetového dedičstva UNESCO. Nite sa vyrábajú ručne, prácnez listov agáve. Výroba čipiek si vyžaduje mimoriadnu zručnosť. V benediktínskom kláštore na Hvare dokáže čipky stále zhotoviť len niekoľko mníšok. Návštevníčky a návštevníci sa môžu dozvedieť viac v kláštornom múzeu a zároveň si tam môžu nakúpiť suveníry v podobe ručne vyrobených kúskov.
6. Poprechádzajte sa levanduľovými poliami
Hvar je tiež známy ako „levanduľový ostrov", a preto si v Chorvátsku udržiava svoj jedinečný status. Levanduľa sa na ostrove intenzívne pestuje už približne 100 rokov. V obdobiach kvitnutia od konca mája do začiatku júla by bol naozaj hriech neprejsť sa nekonečnými levanduľovými pláňami. Vyhliadková trasa vedie napríklad z mesta Hvar až do dediny Brusje a trvá približne jeden a pol hodiny. Odtiaľ je to ďalšia hodina a pol do „levanduľovej dediny" Velo Grablje, kde sa v miestnom liehovare vyrába väčšina prírodného esenciálneho levanduľového oleja. Na spiatočnú cestu si možno vziať taxík alebo si užiť jazdu na čerstvom vzduchu na prenajatom e-biku.
7. Ponorte sa do iného sveta v „Múzeu záhad"
Zaoberať sa na dovolenke kriminalistikou je možno nezvyčajné, ale každopádne vzrušujúce - a na Hvare je to dokonca aj samozrejmé: Od leta 2023 je na ostrove „Múzeum záhad". Múzeum je pomenované po kriminalistovi, rodákovi z Hvaru - Ivanovi Vučetićovi, ktorý svoj život prežil v Argentíne a ktorý v 19. storočí vyvinul metódu odtlačkov prstov. Múzeum sa nachádza v jeho rodnom dome v meste Hvar a návštevníčkam a návštevníkom umožňuje nahliadnuť do sveta daktyloskopie, ktorá sa používa pri systematickom vyšetrovaní kriminálnych prípadov.
8. Pokochajte sa výhľadom z pevnosti Fortica Španjola
Pevnosť Fortica, miestnymi prezývaná aj Španjola („Španielska pevnosť"), sa nachádza v pešej dostupnosti priamo z centra Hvaru. Výstup k nej trvá približne 20 minút a rozhodne stojí za to, pretože z pevnosti sa naskytá nádherný výhľad na celé mesto a okolité ostrovy. Už len po ceste nahor sa vždy naskytnú skvelé príležitosti na fotografovanie.
Extra tip: Počas tohto výletu si môžete urobiť aj naozaj dobré dovolenkové fotografie.
9. Obdivujte miestne umenie v Galérii Šoša v meste Hvar
V Galérii Šoša v meste Hvar vystavuje svoje diela umelec Darko Šoša. Ide najmä o ručne vyrábané drevené sochy a jemné umelecké grafiky, ktoré vo farbách zobrazujú život na ostrove. Umelec žije na Hvare už viac ako štyri desaťročia a inšpiráciu pre svoje diela čerpá z mora a prírody. Na prehliadku galérie pozývajú turistov aj ručne vyrobené miestne dovolenkové suveníry, ako sú farebné lodičky alebo keramické vtáky či ručne zhotovené šperky.
Tip: Ostrov Hvar - podobne ako väčšinu chorvátskych ostrovov - je najlepšie navštíviť na jar, v lete a na jeseň, pretože v zime sú niektoré hotely a reštaurácie zatvorené. Napriek tomu návštevníci prichádzajú na ostrov aj v zime: mierne podnebie (10 až 15 stupňov) láka kúpeľných hostí a vyzýva ich, aby si vychutnali prírodu a pláže ostrova na prechádzke a využili kultúrnu ponuku.