Plánované zastarávanie - vyrobené na vyhodenie

Spotrebné výrobky sú často od začiatku určené na spotrebovanie a vyhodenie, aby sme boli nútení kúpiť ich znova. Výroba udržateľnejších pančúch je odlišná.

Plánované zastarávanie je odborný termín označujúci výrobnú politiku, ktorej hlavným cieľom je vyšší obrat predaja. Nielenže spotrebiteľa stojí peniaze a čas, ale aj výrazne zaťažuje životné prostredie. Bez tohto plánovaného prístupu by sa ročne dalo predísť niekoľným miliónom ton odpadu.

Dobre vedieť:

Existuje niekoľko typov plánovaného zastarávania:

Kvalitatívne zastarávanie
To zahŕňa aj otázku znosenia. Dámske pančuchy počas nosenia výrazne strácajú na kvalite, čomu by sa dalo predísť. Túto stratu kvality, bohužiaľ, nevieme kompenzovať sami. Jediné, čo nám môže zachrániť život, je priehľadný lak na nechty ako SOS trik na zastavenie šírenia malého očka.

Psychologické zastarávanie
Vydajme sa na výlet do sveta módy: oblečenie si zvyklo byť "in" alebo "out". Domov potom prinášame módne kúsky a zbavujeme sa tých z predchádzajúcej sezóny. Prostredníctvom rôznych psychologických stratégií sa nám zo všetkých strán podsúva pocit nedostatku, akoby sme bez nového módneho kúsku neboli kompletní alebo by sme nepatrili do módneho sveta. To vytvára potrebu, ktorú chceme uspokojiť.

Technické zastarávanie
Ktorý iPhone je najnovší? Ktorý smartfón dokáže viac a ktorú aktualizáciu potrebujeme, aby sme mali tú či onú funkciu? Ak sa budeme hnať za každým technologickým trendom, pripravíme si cestu k technickému zastaraniu. Vitajte v neviditeľnom svete, ktorý sa rýchlo stáva veľmi drahým a produkuje množstvo elektronického odpadu.

Ako sa odkloniť od vyhadzovania výrobkov a prejsť k väčšiemu environmentálnemu povedomiu?

Takto sa dá starať o pančuchy udržateľnejšie

Nakupujte a starajte sa o pančuchy udržateľnejšie. Prísľub úspechu, ktorému chceme veriť. Odteraz budeme venovať pozornosť týmto faktorom:

Materiál

Najdôležitejším faktorom, vďaka ktorému sú pančuchy udržateľnejšie, je materiál. Vynález nylonových pančúch, ktoré vydržia dlhšie, mal negatívny dopad na obchod. Okrem toho, výroba nylonu nie je šetrná k životnému prostrediu, pretože nylon obsahuje 85 % ropy. Odteraz si vyberáme pančuchy vyrobené z priadze z recyklovaných surovín. Dôvodom je práve recyklácia, pri ktorej sa opätovne využívajú suroviny a pančuchy sú udržateľnejšie. Jemné pančuchy z organickej bavlny sú taktiež možnou alternatívou, ktorú si môžeme užívať dlhšie.

Kvalita

Ďalším dôležitým faktorom je kvalita. Ak budeme venovať viac pozornosti kvalite, môžeme pre životné prostredie urobiť veľa. Nemusia to byť vždy drahé pančuchy zo špecializovaného obchodu. Stačí, ak si pančuchy kúpime len tam, kde vieme, že nám sedia a nepodliehajú výkyvom kvality.

Udržateľná starostlivosť

Kedysi si ľudia obliekali pančuchy v rukavičkách. Dnes asi nepredstaviteľné, že? Pritom veľmi dlhé nechty môžu rýchlo spôsobiť, že sa pančuchy roztrhnú. Pri obliekaní pančúch preto vždy postupujte opatrne a nenechajte sa stresovať. K rýchlemu opotrebovaniu vedú aj ďalšie návyky, ako napríklad jednoduché vloženie pančúch do práčky. Jemnejšie pančuchy je najlepšie vložiť do pracieho vrecka a prať ich šetrne na programe na vlnu. Drahšie pančuchy sa oplatí prať v ruke. Potom ich nechajte namiesto sušičky vyschnúť na šnúre na bielizeň.

Najlepšia environmentálna stratégia? Investujte do kvalitných výrobkov a starajte sa o ne.