Môže vyplniť daňové priznanie, podľa pokynov vytvoriť pútavú reklamu alebo dokonca zachrániť život tým, že pomôže s rýchlou a presnejšou diagnózou na pohotovosti: Umelá inteligencia (AI) ponúka ľudstvu mnoho možností. Napríklad tým, že prevezme neobľúbené alebo monotónne úlohy alebo preloží do niekoľkých sekúnd text do angličtiny. AI má však aj nevýhody. V médiách sa znova a znova objavujú správy o plánovanom prepúšťaní, od daňových pracovníčok až po inžinierky – postretnúť to môže naozaj každého. Odborníčka na technológie Mina Saidze so svojou spoločnosťou Inclusive Tech radí organizáciám a spoločnostiam v oblasti etiky a rozmanitosti, čo sa umelej inteligencie týka. Tridsaťjedenročná Saidze si praje, aby zmeny spojené s používaním umelej inteligencie boli humánne a spravodlivé. Na tomto poli sa zaoberá najmä právami žien.

Je umelá inteligencia nespravodlivá?

Umelá inteligencia sama osebe nie je ani spravodlivá, ani nespravodlivá, zrkadlí spoločnosť. Technológie nikdy nie sú neutrálne, pretože ich vytvárajú ľudia. To my sme zodpovední za to, aké hodnoty technológie nesú. A musíme začať od seba, vysporiadať sa so svojimi predsudkami a zaujatosťou. V opačnom prípade môže mať umelá inteligencia skutočne diskriminačný rozmer.

Veľké spoločnosti využívajú nástroje AI napríklad v rámci svojich personálnych oddelení, ktoré vyhľadávajú vhodných kandidátov na pracovné pozície v rámci spoločnosti po celom svete. Hovorí sa, že výhodou využívania AI v tomto smere je, že algoritmus dokáže poňať rozmanitejší výber a pracovné miesta sú obsadzované spravodlivejšie a sú aj vo vyššej miere obsadzované ženami. Súhlasíte s tým?

Ja to vidím celé inak. Na konci dňa je to dvojsečná zbraň. Boli sme svedkami nejedného prípadu, keď veľká technologická spoločnosť interne zaviedla náborový softvér s podporou umelej inteligencie, ktorý potom jednoznačne uprednostňoval mužských uchádzačov pred ženskými. Systém pracoval na základe historických tréningových údajov a v minulosti boli na tieto pozície neúmerne často prijímaní muži.

Takže platí, že algoritmus upevňuje diskrimináciu?

Keď je náborový softvér naprogramovaný tak, aby bol inkluzívny, etický, zodpovedný a transparentný, môže pomôcť pri prijímaní lepších personálnych rozhodnutí. V praxi sa to však deje len zriedka, čo súvisí s tým, že etika v oblasti umelej inteligencie sa považuje za skôr luxusnú tému. V súčasnosti sa okolo generatívnej AI odohráva niečo ako preteky v zbrojení. Ide predovšetkým o maximalizáciu zisku, napríklad byť prvý na trhu s inováciou alebo ako prvý zautomatizovať procesy.

Existujú príklady, ktoré hovoria, ako to urobiť lepšie?

Napríklad švajčiarske vydavateľstvo Ringier integrovalo do svojho systému content managementu funkciu v rámci svojej iniciatívy „EqualVoice“: Pri písaní článku sa napríklad redaktorom zobrazí, aké percento citovaných odborníkov tvoria ženy. Ženské hlasy sú na verejnosti zastúpené stále v príliš nepatrnej miere. AI tu môže zabezpečiť väčšiu spravodlivosť jednoduchým spočítaním a vizualizáciou rozdelenia. Novinári tak môžu lepšie zohľadniť znevýhodnené skupiny ľudí. Existuje niekoľko pozitívnych príkladov.