Ako správne prať: Najlepšie triky a tipy
40 alebo 60 stupňov? Prací prostriedok na jemnú alebo farebnú bielizeň? Aviváž – používať ju alebo nie? Pranie, to je činnosť, ktorá zahŕňa kopec rozhodnutí a aj keď sa to nezdá, je to taká malá veda. Avšak obavy môžete dať bokom, so správnymi tipmi a trikmi bude vaša bielizeň nielen žiarivo čistá, ale aj veľmi šetrne ošetrená.
Obsah
- Triedenie a príprava bielizne
- 1. Podľa farby:
- 2. Podľa typu textílií:
- 3. Podľa teploty prania:
- 4. podľa stupňa znečistenia:
- Bielizeň je nutné pred praním patrične pripraviť:
- Čo znamenajú symboly na štítkoch na textíliách?
- Pranie
- Bielenie
- Sušenie
- Žehlenie
- Chemické čistenie
- Používať na pranie prášok, tekutý prací prostriedok alebo kapsule na pranie?
- Ktorý prací prostriedok na čo potrebujem?
- Ako správne vyprať bielizeň?
- Pranie bielizne pri nízkej teplote – vyčistí bielizeň dostatočne aj studená voda?
- Škodí aviváž mojej bielizni?
- Potrebujem dezinfekciu na bielizeň?
- Čo robiť, ak práčka zapácha?
- Ako môžem zachrániť vypranú bielizeň?
- Ako odstrániť škvrny
- Chytré pranie a starostlivosť: Päť tipov, ktoré by mal poznať každý:
- Získajte žiarivo čistú bielizeň s týmito výrobkami od dm
- Odstraňovač škvŕn na všetky textílie okrem hodvábu
- Chráni farby
- Vhodné pre alergikov
- Šetrné k životnému prostrediu
Triedenie a príprava bielizne
Aby sme ušetrili textílie a zachovali im ich pôvodnú farbu a kvalitu, správne triedenie pred praním je v tomto procese nesmierne dôležité. Ideálne je tak urobiť v týchto štyroch krokoch:1. Podľa farby:
Zafarbenie odevov pri praní si určite neželá nikto, preto je dôležité pred praním svetlé veci oddeliť od tých tmavých, prípadne bielizeň vytriediť podľa farieb. Farebná bielizeň si zachová svoju unikátnu svetlosť len vtedy, ak sa bude prať s podobnými farebnými skupinami.Biela bielizeň: len biele textílie
Svetlá bielizeň: béžová a svetlosivá
Svetlá farebná bielizeň: svetlomodrá, oranžová a žltá
Farebná bielizeň tmavých odtieňov: zelená, modrá a fialová
Farebná bielizeň červenej farby: červená a ružová
Tmavá bielizeň: čierna, tmavomodrá, tmavosivá a hnedá
: Niektoré oblečenie, napríklad modré džínsy, púšťajú farbu už počas prvého prania. Mali by sa preto prať oddelene. To isté platí aj pre textílie rôznofarebných vzorov. Pred zašednutím a pofarbením chránia textílie aj tzv. utierky proti zafarbeniu bielizne.
2. Podľa typu textílií:
Bavlna, polyester, hodváb: Každý materiál vyžaduje iný typ starostlivosti. Niektoré tkaniny sú mimoriadne citlivé a pri nesprávnom zaobchádzaní sa môžu rýchlo zničiť.Uteráky, posteľná bielizeň, utierky a čistiace utierky: vyváranie/ farebná bielizeň.
Tričká, mikiny, džínsy, spodná bielizeň, ponožky: normálne pranie
Blúzky, košele, šaty, spodná bielizeň, plavky: jemná bielizeň
Vlna, hodváb, prírodné vlákna: ručné pranie
3. Podľa teploty prania:
Pranie v rukách a za studena: jemné textílie, ako je vlna, hodváb a čipka
30-40 stupňov: ľahko až bežne znečistená bielizeň
60 stupňov: posteľná bielizeň, uteráky, spodná bielizeň (nie z jemných materiálov, napríklad z hodvábu)
90 stupňov: silne znečistená bielizeň, napr. čistiace utierky
: Na bežne znečistené oblečenie postačuje aj pranie pri 30 stupňoch.
4. podľa stupňa znečistenia:
Silne znečistené oblečenie by sa nikdy nemalo pri praní miešať s ľahšie znečisteným oblečením. Hrubšia špina (napr. škvrny od motorového oleja) by sa totiž mohlo dostať na iné odevy.Bielizeň je nutné pred praním patrične pripraviť:
- vyprázdniť vrecká (mince, vreckovky)
- silne znečistené časti na textíliách predprať (tipy nájdete nižšie)
- zazipsovať zipsy
- oblečenie s potlačou, jemné materiály a džínsy vyvrátiť naruby
- rozpliesť ponožky a rukávy
- jemné textílie, ako je spodná bielizeň, vložiť do sieťky na pranie
Čo znamenajú symboly na štítkoch na textíliách?
Na štítkoch na oblečení sa vždy nachádzajú symboly, ktoré poskytujú zákazníkovi informácie, ako textíliu správne čistiť. Hovoríme o piatich kategóriách: Pranie, bielenie, sušenie, žehlenie a chemické čistenie.Pranie
Nádoba na pranie označuje odporúčanú maximálnu teplotu prania, napríklad 30 stupňov. Ak nie je pri vaničke uvedené žiadne číslo, je povolený bežný prací cyklus. Bodka vo vaničke označuje studené pranie. Podčiarknutá nádoba vyžaduje šetrné zaobchádzanie (jemné pranie).Bielenie
Trojuholník označuje, či je povolené bielenie, t. j. pranie s univerzálnym pracím prostriedkom.Sušenie
Štvorec s kruhom umožňuje sušenie v sušičke. Ak je tento symbol prečiarknutý, odev sa môže sušiť len na vzduchu. Pri sušení na vzduchu však treba mať na pamäti aj niekoľko maličkostí. Niektoré materiály by sa nemali sušiť na priamom slnku, slnko by totiž mohlo spôsobiť vyblednutie látky. Vlnené svetre by sa nikdy nemali sušiť zavesené, ale vždy by sa mali položiť na plocho, aby sa vlákna nerozťahovali.
:Vlnené loptičky do sušičky skrátia čas sušenia v sušičke až o 40 percent. Bielizeň je tiež mäkšia a nekrčí sa tak.
Žehlenie
Bodky na žehličke predstavujú nastavenie teploty. Ak sa na displeji nenachádza žiadna bodka alebo iba jedna bodka, materiál sa neodporúča žehliť s naparovaním.Používať na pranie prášok, tekutý prací prostriedok alebo kapsule na pranie?
Názory na túto otázku sa veľmi líšia. Prací prostriedok vo forme prášku je lacnejší a boduje vďaka ekologickejšiemu baleniu (kartón alebo fólia namiesto plastových fliaš). Na rozdiel od tekutých pracích prostriedkov tiež neobsahuje žiadne konzervačné látky a preto ho zvyčajne lepšie znášajú alergici. Ako univerzálny prací prostriedok obsahuje aj bielidlo, ktoré okrem germicídnych vlastností chráni svetlé textílie pred zošednutím a je mimoriadne účinné proti škvrnám. Na oblečení však môže zanechať biele zvyšky, pretože prášok sa pri nízkych teplotách nie vždy úplne rozpustí a obsahuje takzvané zeolity na zmäkčenie vody. Tekutý prací prostriedok (čistý alebo vo forme kapsúl) sa ľahko dávkuje, nezanecháva zvyšky na oblečení ani pri nízkych teplotách a je šetrnejší k farebným textíliám. Pokiaľ však ide o samotné vyčistenie textílie, podľa Stiftung Warentest nedosahuje až také dobré výsledky ako jeho práškoví konkurenti. Dôvod: tekuté pracie prostriedky vo všeobecnosti neobsahujú žiadne bieliace látky, ktoré by rozpúšťali nečistoty, pretože tie v tekutých látkach dlho nevydržia.Ktorý prací prostriedok na čo potrebujem?
Výber správneho pracieho prostriedku závisí od typu bielizne, jej znečistenia a teploty prania. Podľa odborníkov na pranie bielizne v bežnej domácnosti postačujú tri druhy: Univerzálny prací prostriedok, prací prostriedok na farebnú bielizeň a jemný prací prostriedok. Nech sa páči, ich krátky prehľad:- Univerzálny prací prostriedok: na bielu a svetlú bielizeň, zvyčajne obsahuje bielidlo a zabraňuje prípadnému zošednutiu.
- Prací prostriedok na farebnú bielizeň: na farebné a tmavé oblečenie z odolných tkanín, chráni farby.
- Jemný prací prostriedok: na jemné tkaniny, ako je hodváb a vlna, ako aj na rôznofarebné tkaniny.
- Prací prostriedok na vlnu: najmä na vlnu, chráni vlákna.
- Ekologický prací prostriedok: udržateľná alternatíva s prírodnými zložkami.
- Špeciálny prací prostriedok: na športové oblečenie, čierne textílie alebo na mimoriadne jemné pranie detského oblečenia, kvôli jemnej detskej pokožke a pre alergikov.
Ako správne vyprať bielizeň?
Prací program, prací prostriedok, dĺžka prania, rýchlosť odstreďovania, teplota a správne naplnená práčka - všetky tieto faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri praní bielizne. V princípe ide o to, aby sme pred samotným praním vždy skontrolovali štítok s informáciami, akú starostlivosť si materiál vyžaduje. Pri rôznofarebných tkaninách určuje prací program najchúlostivejšia zložka textílie. A ďalej: Práčka by nemala byť ani príliš plná, ani príliš prázdna. Ak je príliš plná, bielizeň sa nemusí správne vyčistiť a práčka by sa mohla pokaziť. Ak je naopak príliš prázdna, zbytočne plytváme energiou a vodou. Moderné práčky majú našťastie prednastavené programy. Tu je malý orientačný sprievodca:
Pranie bielizne pri nízkej teplote – vyčistí bielizeň dostatočne aj studená voda?
Áno, vďaka moderným pracím prostriedkom často stačí na odstránenie bežných nečistôt pranie za studena. Podľa kampane #Wirdrehenrunter organizácie WWF sa pri praní pri 30 stupňoch počas (v trvaní troch hodín) textília vyperie rovnako dobre ako pri praní pri 60 stupňoch počas jednej hodiny. Dôvodom je, že prací prostriedok má počas tejto doby dostatok času na pôsobenie. Podľa organizácie WWF však údajne prací cyklus pri 30 stupňoch spotrebuje o 60 percent menej energie ako pri 60 stupňoch. Pranie bielizne pri nízkej teplote je teda nielen šetrné k peňaženke, ale aj k životnému prostrediu, pomáha aj znižovať emisie CO2
Škodí aviváž mojej bielizni?
Bielizeň, ktorá bola vypraná s avivážou, nielenže vonia krásne sviežo ako rozkvitnutá lúka alebo horský vzduch - zvyčajne sa aj ľahšie žehlí a je mäkká a pružná. Vďačiť za to možno pomocným látkam, ktoré aviváž obsahuje - tenzidom. Tie zabraňujú tomu, aby sa vlákna tkaniny počas prania zamotali a stuhli. Aviváž tiež znižuje elektrostatický náboj syntetickej bielizne a oblečenia. Aviváž má však aj svoje nevýhody. Vonné a konzervačné látky, ktoré tento prostriedok obsahuje, môžu dráždiť pokožku a znečisťovať životné prostredie. Aviváž sa tiež neodporúča používať na pranie farebných látok a niektorých textílií, napríklad syntetických. Obsahuje totiž tuky, ktoré na vláknach vytvárajú film a vlákna tým pádom absorbujú menej vlhkosti. V dôsledku toho utierky a uteráky menej sajú, športové oblečenie a plavky horšie schnú a pot sa už optimálne nevstrebáva.
Potrebujem dezinfekciu na bielizeň?
Dezinfekčný prostriedok by mal spoľahlivo z bielizne odstrániť baktérie a vírusy aj pri nízkych teplotách prania. Podľa odborníkov však v „zdravej“ domácnosti, kde sa bežne perie a udržiava hygiena, nie je dezinfekcia na bielizeň potrebná. Navyše látky, ktoré obsahuje, dokonca škodia životnému prostrediu a nesú so sebou riziko zvýšeného potenciálu dráždenia pokožky a spôsobovania alergie. Na dosiahnutie hygienického výsledku prania postačuje normálny 60-stupňový prací cyklus - najlepšie s univerzálnym pracím prostriedkom obsahujúcim bielidlo.
: Ocot (esencia) má antibakteriálne účinky a je dobrou a aj ekologickou alternatívou dezinfekcie na bielizeň. Buď namočte bielizeň pred praním cez noc do zmesi octu a vody (1:5) alebo pridajte do priehradky na aviváž počas pracieho cyklu polievkovú lyžicu octu.
Čo robiť, ak práčka zapácha?
Ak práčka alebo čerstvo vypraná bielizeň nevonia vábne, zápach zvyčajne spôsobujú baktérie, plesne a zvyšky pracieho prostriedku v práčke. Pravidelné čistenie práčky pomáha zbaviť sa zápachu a aj mu predchádzať. Tu je postup, ako vyčistiť práčku, pekne krok po kroku:- Gumové tesnenie: Zvyšky čistiacich prostriedkov a prach tu často zanechávajú film. Ten v kombinácii s vlhkosťou predstavuje ideálnu živnú pôdu pre baktérie a plesne. Zmes kyseliny citrónovej (alebo octovej esencie) a vody účinne odstraňuje usadeniny a vodný kameň. Stačí do nej namočiť mäkkú handričku a vyčistiť ňou tesnenie.
- Filter: Okrem prachu a nečistôt sa vo filtri občas ukrývajú aj malé cudzie predmety, napríklad mince alebo gumičky do vlasov. Zvyčajne sa nachádza v pravej alebo ľavej dolnej časti práčky. Najlepšie je umiestniť pod neho misku a uterák na zachytávanie vytekajúcej vody z odtokovej hadice. Odskrutkujeme sitko a dôkladne ho vyčistíme pod vodou, napríklad starou zubnou kefkou.
- Priehradka na prací prostriedok: Priehradku vyberieme a dôkladne vyčistíme vodou a špongiou tak, aby sme dôkladne odstránili všetky zvyšky pracieho prostriedku.
- Bubon práčky: Moderné práčky majú v súčasnosti vlastný program na čistenie bubna. Špeciálny čistiaci prostriedok na práčky sa o prístroj postará naozaj dostatočne. Na čistenie možno alternatívne použiť aj kyselinu citrónovú (8 polievkových lyžíc), sódu bikarbónu (50 g) alebo jedlú sódu (50 g). Podľa toho, pre ktorý prostriedok sa rozhodneme, pridáme ho priamo do bubna a spustíme prací cyklus na 60 stupňov.
- Dvierka: Dvierka necháme po praní vždy pootvorené, aby mohla z bubna uniknúť vlhkosť.
: Ak zariadenie zapácha aj po vyčistení, môže to byť spôsobené zablokovanou odtokovou hadicou alebo problémom s potrubím.
Ako môžem zachrániť vypranú bielizeň?
Nehoda pri praní sa môže stať rýchlo. Pomocou týchto trikov však možno bielizeň zachrániť.Farebná bielizeň: Ale nie, do bielej bielizne sa vkradol farebný kus oblečenia! Je to nepríjemné, ale nebojte sa, ak budete konať rýchlo, nešťastie sa dá často zvrátiť. Dôležité je, aby bola bielizeň ešte mokrá, pretože farba sa ešte nestihla dostať do hĺbky vlákna textílie. Okamžite vložte zafarbené veci do kúpeľa (1 liter horúcej vody a 100 ml octovej esencie) a nechajte tam veci asi hodinu namočené. Potom oblečenie opäť vyperte. Ak bolo oblečenie zafarbené len mierne, farebné fľaky často zmiznú už po druhom praní - stačí pridať do priehradky na prací prostriedok polievkovú lyžicu jedlej sódy. Pri odolnejších škvrnách môže pomôcť špeciálny odstraňovač farieb z drogérie. Aby ste sa v budúcnosti vyhli takýmto nešťastiam, odporúčame používať pri praní utierky proti zafarbeniu, tie poskytnú bielizni dodatočnú a účinnú ochranu.
Vlnená plsť: Vlna môže počas prania citlivo reagovať a nie je zriedkavé, že oblečenie z práčky vyberiete splstené, pokrčené alebo zrazené. Bohužiaľ, ak sa zrazí vlnený sveter, cesty späť už niet. Ak je však oblečenie len ľahko splstené, zachrániť sa ešte dá: odev namočte na niekoľko hodín do lavóra s vlažnou vodou s veľkým množstvom kondicionéru na vlasy. Vlnené vlákna sa tak stanú opäť pružnejšími. Potom odev ešte raz vyperte, po vypraní opatrne povyťahujte do pôvodného tvaru a nechajte uschnúť na rovnej ploche na uteráku.
Ako odstrániť škvrny
Všeobecne platí, že škvrny by sa mali vždy odstraňovať čo najrýchlejšie, pretože je to najlepší spôsob ich odstránenia. Škvrny vždy najprv vyčistite čistou handričkou alebo kúskom kuchynskej rolky. Škvrnu nedrhnite, pretože by ste tým poškodili vlákna a tekutina by sa mohla dostať hlbšie do vlákna. Na predbežné ošetrenie bielizne je vhodné ekologické žlčové mydlo alebo špeciálny odstraňovač škvŕn. Pomôcť môžu aj niektoré domáce prostriedky:Slnečné svetlo: Škvrny na (bielej) bielizni jednoducho zázračne zmiznú na slnku. Dôvodom je UV žiarenie. Ak sa slnečné lúče dostanú na mokrý textil, vzniká peroxid vodíka, ktorý pôsobí ako bielidlo. Dôležité je, aby oblečenie bolo ešte stále mokré a vystavené na priamom slnečnom svetle.
Vriaca voda: Škvrny od jahôd a iného bobuľovitého ovocia sa dajú odstrániť veľmi rýchlo. Časť látky, ktorá je znečistená len treba umiestniť do umývadla a zaliať vriacou vodou.
Minerálna voda: Na škvrnu hneď po znečistení nalejte minerálnu vodu. Oxid uhličitý rozpustí nečistoty z vlákien. Minerálka skvele funguje napríklad na škvrny od kávy.
Citrónová šťava alebo kyselina: Mimoriadne účinná na čistenie škvŕn od pera. Šťavu štedro rozotrite na škvrnu a pošúchajte ju kuchynskou utierkou, kým sa farba úplne nerozpustí.
Jedlá sóda: Olejové škvrny skvele rozpustí jedlá sóda, škvrny stačí navlhčiť a hojne na nich nasypať jedlú sódu, prípadne prášok do pečiva. Potom už len nechajte pôsobiť niekoľko hodín, vykefujte a znovu vyperte.
Chytré pranie a starostlivosť: Päť tipov, ktoré by mal poznať každý:
Získajte žiarivo čistú bielizeň s týmito výrobkami od dm
Odstraňovač škvŕn na všetky textílie okrem hodvábu
„Odstraňovač škvŕn Pomaranč, 100 ml“ od planet pure
Kúpte si teraz v online obchode dm
Chráni farby
„Utierky do prania na zachytenie nečistôt a farieb, 24 ks“ od Denk mit
Jetzt im dm Online Shop kaufen
Vhodné pre alergikov
„Prací gél na vlnu a jemnú bielizeň Ultra Sensitive, 30 PD“ od Denkmit
Kúpte si teraz v online obchode dm
Šetrné k životnému prostrediu
„Univerzálny prací gél Lavendel, 75 PD“ od planet pure
Kúpte si teraz v online obchode dm