Ako na to: Ako zmeniť návyky?
Ako zmeniť návyky
Tak radi by sme zmenili život a tak radi by sme v ňom uvítali množstvo nových zdravých návykov.. Avšak tie je často pomerne ťažké uviesť aj do praxe. Nie je za tým však nedostatok sebadisciplíny. Skúste myslieť na toto:
1. Dobré návyky život uľahčujú, zlé ho naopak robia ťažším
Zmena návykov dáva krídla. V tomto prípade napomôže cesta najmenšieho odporu – keď je superjednoduché zapnúť si Netflix alebo jednoducho kliknúť na apku niektorých sociálnych médií, je veľmi pravdepodobné, že tieto aktivity človeku zahltia celý večer. Aby sme si dopomohli k vytvoreniu nových návykov, musíme voči nim znížiť aj odpor, tvrdí vo svojej teórii „1 percentného pravidla“ autor motivačných kníh James Clear. Napríklad: Ak si zaumienim, že môj nový návyk bude viac sa venovať čítaniu, je dobrý nápad mať knihy na viditeľnom mieste, na nočnom stolíku, v obývačke, v kuchyni – skrátka a dobre, všade tam, kde chcem čítať. Prípadne je dobré mať čítačku vždy nabitú a poruke. Ak sa naopak chceme zbaviť zlých návykov, je prospešné, aby sme si skomplikovali cestu k ich realizácii: Aplikácie rôznych sociálnych médií jednoducho odstrániť a nainštalovať odznova, prípadne si ich nastaviť tak, že do nich pri každom vstupe musíme zadávať prístupové údaje. Aplikácie sa dajú tiež zamaskovať v skrytom priečinku v smartfóne, človek tak nebude klikať na ikonku inštinktívne. Laptop s Netflixom môže byť pokojne zabarikádovaný aj v krabici, v porovnaní s vždy dostupnou obrazovkou televízora bude rozhodne ťažšie dostať sa cez prekážky k notebooku.
2. Vždy len jeden nový návyk
Pri zmene návykov to netreba preháňať! Ak ste práve absolútne motivovaní kompletne zmeniť svoj život, musíte byť trpezliví. Kým sa nový spôsob konania stane zvyklosťou, chvíľu to určite potrvá (minimálne tri týždne). Súvisí to so skutočnosťou, že náš mozog je často zapnutý na autopilota na slepej koľaji. Ak ste napríklad roky začínali svoj deň rannou kávou, potrvá nejaký čas, kým si vytvoríte novú rannú rutinu s pohárom vody alebo zdravým smoothie.
3. Sila mikro návykov
Návyky sa dajú zmeniť, avšak pomaly a po malých krôčikoch. Často sú to malé zmeny, ktoré majú z dlhodobého hľadiska najmarkantnejšie účinky. S obľubou zvané mikro návyky, ktoré sú človeka schopné nasmerovať na správnu cestu a tiež posilniť jeho či jej sebadôveru a sebestačnosť. Platí to najmä pre novoročné predsavzatia. Mikro zvyky sú zväčša realistickejšieho rázu a ľahšie sa tak v živote presadzujú. Aby sme novoročné predsavzatia mohli premeniť na realitu, musia byť uskutočniteľné a autentické. Je preto lepšie naplánovať si minimálnu zmenu, napríklad nepoužiť výťah a ísť radšej pešo po schodoch ako sa hneď zaväzovať k piatim hodinám týždenne v posilňovni. Malá zmena je potom ako domino, ktoré postupne spúšťa lavínu a vytvára ďalšie pozitívne zmeny. Keď sa nám v živote objaví trochu viac pohybu, rýchlo sa opäť dostaneme do formy a myšlienka na menšiu túru po horách cez víkend sa nám odrazu javí ako celkom pozitívna a aj uskutočniteľná.
4. Návyky sú ako stavebnica
Aj myšlienka budovania jedného dobrého návyku za druhým pochádza od Jamesa Cleara a skutočne pomáha meniť návyky. Existujúce návyky sú už pevne ukotvené v našom mozgu. Ak k nim jednoducho pridáme ďalší malý návyk, je to omnoho dôležitejšie ako začať s úplne novým návykom. Existuje mnoho príkladov, ktoré sa veľmi jednoducho dajú uviesť do praxe. Ak idete napríklad venčiť psa, zoberte so sebou zároveň hneď aj odpadky. Ďalším dobrým návykom je napríklad naložiť umývačku riadu a po popoludňajšej šálke čaju ju hneď aj vyložiť. Rovnako, šálka kávy sa dá vždy spojiť s vypitím veľkého pohára vody, v boji proti nedostatku tekutín, ranná sprcha s rituálom krémovania, dlhé telefonáty s prechádzkou.