Humor pomáha odbúravať stres

Z moderných výskumov vieme, že smiech nás robí šťastnými, pretože smiech spomaľuje produkciu stresových hormónov, ako napríklad kortizolu. Zároveň sa v našom tele uvoľňuje viac hormónu dobrej nálady, serotonínu. Trocha zmyslu pre humor a optimizmu preto prospieva nielen mysli, ale aj telu (rovnako ako tieto antistresové tipy). A čo je na tom najlepšie: humoru sa naozaj môžeme aj naučiť.

Humor sa dá naučiť

Odborníci nám ukazujú spôsoby, ako si môžeme ľahko osvojiť zmysel pre humor. Mimoriadne to prospieva najmä nám, dospelým, pretože: Nielenže sa totiž smejeme zriedkavejšie ako deti, ale zjavne sa niečo stalo celej spoločnosti, odúčame sa smiať a byť šťastní. Pred 70 rokmi sa dospelí smiali 18 minút denne, teraz je to len šesť minút!

Šesť cvičení, ako si osvojiť zmysel pre humor

1. Priblížte sa k svojmu vlastnému zmyslu pre humor

Na prebudenie vlastného zmyslu pre humor radí Dr. Wolfgang Krüger, psychoterapeut a autor knihy „Humor pre začiatočníkov a pokročilých“, praktizovať jednoduché cvičenia: Odporúča pomaly sa prepracovávať k vlastnému zmyslu pre humor, napríklad tým, že sa budete zabávať ako dieťa. Ak budete z času na čas bez zábran vtipkovať, vyplazovať jazyk na svoj odraz v zrkadle, skákať na jednej nohe alebo robiť kotrmelce v parku, hrozí menšie riziko, že budete všetko brať príliš vážne. A pokiaľ ide o nešťastie, platí heslo: „Smejte sa tomu, za čo sa hanbíte.“

2. Odtancovanie geniálnych hraníc

AJumi Vogler, humorová koučka a autorka knihy „Úspech sa smeje! Humor ako stratégia úspechu“, vám tiež radí, aby ste sa posunuli za všetky hranice geniality - a začali pred zrkadlom. Napríklad tým, že si nasadíte červený klaunský nos a budete sa na seba usmievať. Viac o práci so zrkadlom sa dozviete v článku „Úsmev pristane každému - aj nášmu odrazu v zrkadle“. Alebo si napíšte zoznam vecí, ktoré sa vám na sebe nepáčia - a potom si naň zatancujte: „Som príliš maličká, chachachachacha, som príliš pri sebe, chachachachacha, myslím si, že som milá a príjemná, chachachachacha!“

3. Viesť si denník humoru

Ďalší trik od autorky Jumi Vogler: píšte si denník humoru. „Zaznamenávajte si všetky vtipné situácie, s ktorými sa stretávate v každodennom živote. Čoskoro budete mať pôsobivú zbierku vtípkov, o ktoré sa môžete kedykoľvek podeliť s inými počas rozhovoru.“ Aj nepríjemné situácie vraj môžu pomôcť posilniť váš vlastný zmysel pre humor. Ak to chcete urobiť, skúste si osvojiť perspektívu pozorovateľa a zamyslite sa nad tým, čo je na danej situácii tak vtipné.