Active Beauty
Ako sadiť kvety do kvetináčov: odborníčka vysvetľuje, čo je pri výsadbe dôležité
čas čítania: min
Čas sadenia

Ako sadiť kvety do kvetináčov: odborníčka vysvetľuje, čo je pri výsadbe dôležité

Konečne sa dá byť znova dlho vonku. A čo nám k tomu nemôže chýbať? Je to jasné: rastliny na balkóne, terase alebo v záhrade. A aby sme sa z týchto kvitnúcich potešení oka i duše mohli tešiť čo najdlhšie, existuje niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré treba na jar pri ich vysádzaní do kvetináčov dodržať. Odborníčka na rastliny nám prezradí, o ktoré pravidlá ide.

Skorá jar: čo môžeme zasadiť do kvetináčov už teraz na jar?

Keďže v tomto období roka sa ešte z času na čas vyskytnú cez deň mrazy, existuje niekoľko dôležitých rád a pravidiel, na ktoré je dobré pamätať pri výsadbe do kvetináčov. Theresia Starkl - marketingová manažérka spoločnosti Starkl Gartencenter & Gartengestaltung presne vie, čo je dôležité.

Jedlé rastlinky – radosť pre každého
Prvosienky a fialky nielenže krásne ozdobia čerstvo pripravené jedlá, sú aj nádhernou balkónovou dekoráciou na začiatku sezóny. „Výber jedlých kvetov v záhradných centrách je najširší práve v apríli," hovorí Starkl a prezrádza, ako si krásne a ešte aj chutné kvietky užívať čo najdlhšie: „Najlepšie je vybrať si trvalky, ako sú nezábudky, nechtíky alebo klinčeky - tak z nich budete mať úžitok aj počas niekoľkých nasledujúcich sezón. Obľúbené sú aj kapucínky, ale sú to len letničky a mali by sa vysádzať až vtedy, keď už príroda neohrozuje kvietky nočnými mrazmi - zvyčajne približne od polovice mája." Vo všeobecnosti platí: „Všetko, čo je označené ako „mrazuvzdorné“, možno bez obáv vysádzať v exteriéri už od apríla."

Čo tak potešiť bylinkami hmyz?
Kuchynské bylinky sú akýmsi uvítacím lákadlom pre prvých jarných bzučiacich kamarátov. S výnimkou bazalky je väčšina byliniek mrazuvzdorná, a preto je možné ich vysádzať už v apríli. Dôležité však je pripraviť im správnu pôdu. „Stredomorské bylinky ju majú rady skôr piesočnatú, chudobnejšiu na živiny, a preto potrebujú špeciálnu zeminu na výsadbu byliniek. Univerzálny substrát je vhodný v podstate pre všetky rastliny," hovorí záhradná expertka. „Okrem toho, až na niekoľko výnimiek, ako sú medvedí cesnak a petržlen, potrebujú kuchynské bylinky priame slnečné svetlo, exteriér a dostatok miesta na zakorenenie. A či sa už budete snažiť veľmi alebo ešte viac, tieto bylinky jednoducho nie sú stvorené pre interiér." Tipy odborníčky, ako správne hnojiť: „Odporúčam len organické produkty, ako sú rohové hobliny alebo hnojivo z ovčej vlny. A ideálnou potravou pre bylinky a jedlé kvety je aj vermikompost!"

Najdôležitejšie informácie na tému sadenie

Pri výbere rastlín pamätajte okrem ich vhodnosti aj na niekoľko ďalších dôležitých faktorov, dodržaním ktorých sa bude kvitnúcim nádherám dariť naozaj dlhodobo:

1. Pôda
Zeminu či substrát sa vždy odporúča prispôsobiť vysádzaným rastlinám - každá rastlina má koniec koncov svoje veľmi individuálne potreby. V prípade, že nechceme neustále kupovať novú a novú zeminu, existuje iná možnosť – a to osvieženie zeminy pôdnymi aktivátormi. Dá sa tak učiniť napríklad pomocou domáceho kvalitného hnojiva vyrobeného z fermentovaného kuchynského odpadu v špeciálnom vedre („bokashi"). Trochu takéhoto hnojiva sa nanesie na starú zeminu, pridá sa troška hnojiva z ovčej vlny a potom sa už rastliny môžu veselo vysádzať do kvetináča.

2. Správny kvetináč
Aktuálne je na trhu kopec druhov kvetináčov, ktoré poskytujú rastlinám rôzne životné podmienky. V prvom rade je dôležité, aby bol kvetináč odolný voči poveternostným vplyvom a samozrejme, aby zostal čo najdlhšie krásny teda vizuálne nezničený. V hre sú najmä kvetináče z kovu alebo recyklovaného plastu. Vhodné sú aj terakotové kvetináče, aj keď čo do hmotnosti, sú pomerne ťažké, a preto nie najpraktickejšie, ak napríklad radi kvetináče presúvame na rôzne miesta. Ak plánujeme umiestniť kvetináče len na balkónové zábradlie, zaobstarajme si na to špeciálne navrhnuté kvetináče. Na trhu sú v ponuke aj špeciálne kvetináče vhodné na okenné parapety.

3. Zákaz vstupu škodcom
Nevhodné miesto, nevhodná pôda alebo príliš málo vzduchu na balkóne. Práve tieto faktory môžu viesť k tomu, že exteriérové rastliny budú napriek všetkej starostlivosti obeťami škodcov. Našťastie sa ich obyčajne vieme rýchlo zbaviť a to prípravkami, ktoré sú šetrné k živočíchom a tiež k životnému prostrediu (k dispozícii v špecializovaných predajniach alebo v obchodoch pre domácich majstrov).

Na záver ešte niekoľko jednoduchých tipov od profíčky Starkl:

  • Aby boli rastliny chránené pred zamokrením, každý exteriérový kvetináč by mal byť vybavený drenážnym systémom. Okrem toho je potrebné jednotlivé vrstvy keramzitu (vzdušné guľôčky z pálenej hliny) vyplniť vatelínom.
  • Pri výsadbe je vždy nutné zohľadniť individuálne potreby rastliny. Pôda by nemala byť príliš priepustná, avšak ani príliš ílovitá.
  • Veľkosť kvetináča by sa mala odvíjať od veľkosti rastliny - je dôležité, aby mala rastlina miesto na rozkorenenie, a tak byť zásobovaná dostatočným množstvom živín.
  • Výťažok z prasličky roľnej a zo žihľavy slúžia ako skvelé prírodné aktivátory či posilňovače rastlín.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.