Dovoľte si zraniteľnosť: majte odvahu na nedokonalosť
Zraniteľnosť: Vyhráva len ten, kto sa otvorí
Zraniteľnosť? Znie to ako niečo negatívne. Kto by už len chcel byť „slabý“ a zraniteľný? Dnes sme predsa všetci silní, nezávislí a cool. Máme si priznať akúsi slabosť? Nikdy, ani za nič. Avšak, môže si človek naozaj vychutnať šťastné životné okamihy, ak neustále predstiera, že je dokonalý a bezchybný?
Americká sociologička Brené Brown už viac ako dvadsať rokov skúma témy, ako je hanba, odvaha, empatia a vie o nich svoje: „Nemôžeme prežívať lásku či radosť bez toho, aby sme dovolili iným, aby do nás nazreli.“ Zraniteľnosť je síce úzko prepojená s hanbou a neistotou, avšak zároveň je základom mnohých úžasných vecí, ako je radosť, láska, spolupatričnosť, empatia, dôvera, kreativita, inklúzia a spravodlivosť.
Aby sme mohli prežiť naplnený život, prítomnosť zraniteľnosti je v ňom nevyhnutná a dôležitá. „Zraniteľnosť nie je o víťazstve a prehre, ale o odvahe, o odvahe prejaviť sa navonok bez toho, aby sme dbali na sebakontrolu možných následkov,“ hovorí expertka. Žiaden risk, žiaden zisk? Prežiť život v útulne vystlanej komfortnej zóne a nikdy neklásť a ani si nepripúšťať nepríjemné otázky? Cesta k autentickému ja nikdy nie je dokonale vydláždená, vždy môže človeka prekvapiť jedným či viacerými výmoľmi. Ale, žiadny strach: Takéto prekážky a negatívne pocity sú tiež súčasťou cesty. A pohyb po tejto ceste je možný len pre tých, ktorí sa dokážu ukázať ako zraniteľní.
Zbohom, hanba - vitaj, empatia!
Brown píše, že hanba zohráva v tejto téme rozhodujúcu úlohu. Hanba nám prináša nesmierne bolestivú skúsenosť, že sme čohosi nehodní, nemilovaní a že niekam nepatríme. Hanba nás dokáže ochromiť. „Neverím, že hanba je užitočná alebo produktívna. Je skôr zdrojom deštruktívneho, zraňujúceho správania,“ hovorí Brown. Liekom na hanbu je empatia: Keď sa s inými podelíme o svoj zahanbujúci príbeh a náš náprotivok reaguje empaticky, hanba sa razom rozplynie. Ak v sebe nájdeme súcit, kedy súcitíme sami so sebou, pomáha nám to hanbu prekonať. Ako sa vyrovnávate s tým, keď iní prejavujú zraniteľnosť? Aktívne počúvajte a nesúďte. V tomto ohľade je mimoriadne dôležité, aby ste rešpektovali hranice svojho náprotivku.
Zraniteľnosť je dôležitá, aby sme mohli prežiť naplnený život. Učíme sa z nej a posúva nás to. Ak sa vyhýbame možným zraneniam, ktoré na nás číhajú na ceste životom alebo ak sa neodvážime nič stratiť, nemôžeme ani nič získať. Takže: Ak vás nabudúce pred niečím veľkým, čo vás čaká, prepadne strach, mali by ste si pomyslieť na to, že práve táto zraniteľnosť, strach zo zlyhania z nás robí silnejších a odvážnejších ľudí.
Tri tipy, ako sa hneď ponoriť do zraniteľnosti
Tip 1.: Intuícia tela
Ak hľadáte lepší prístup k svojim pocitom, najlepšie je načúvať svojmu telu. Položte si otázku, ako to pociťuje moje brucho, hrudník či ramená? Čím častejšie budete pociťovať svoje vnútro, tým je pravdepodobnejšie, že sa dostanete do kontaktu so svojimi emóciami a tiež si vytvoríte zmysel pre potreby, ktoré sa za nami skrývajú.
Tip 2.: Veľká sila spočíva v malých veciach
Uvedomte si, aký je to obrovský krok, ukázať sa zraniteľní. Začnite malými krokmi, napríklad sa niekoho opýtajte, čo si myslí, alebo mu napríklad odhaľte nejakú svoju nepatrnú slabinu. Buďte na seba a na svoju odvahu hrdí.
Tip 3.: Tolerujte a rešpektujte svoje pocity
Naučte sa pociťovať strach z odmietnutia bez toho, aby vás prevalcoval. Aspoň trikrát sa zhlboka nadýchnite. A vidíte, svet sa stále točí.
Odvaha žiť naplno
Brené Brown
Vydavateľstvo: Citadella Publishing