Fotonávod: Ako si zmajstrovať kufrík na náradie
Dobrá príprava je polovica úspechu
V prvom rade si pripravte vybavenie, aby ste mohli pracovať bez zbytočného odbiehania od práce:
- Ceruzka, pravítko s ryskou a meter: na naznačovanie a správne odmeranie kufríka.
- Drevená doska: Môže byť vyrobená zo starého alebo nového dreva. Dôležité však je, aby drevo nebolo porézne. Doska by nemala byť tenšia ako 2 cm.
- Rukoväť: Okrúhlu tyč si zaobstarajte buď v obchode pre domácich majstrov alebo jednoducho použite rukovať zo záhradného náradia doma, ktoré už nepotrebujete, napríklad z hrablí alebo z lopaty. Sú ľudia, ktorí takéto veci z času na čas darovávajú na online burzách. A taký krátky rešerš z vášho okolia sa určite oplatí tiež.
- Skutky, ploché spojky a spojovacie diely: Áno, existujú aj špeciálne skrutky do dreva – ide o takzvané univerzálne skrutky so zapustenou hlavou. Zvyčajne sú súčasťou vybavenia domáceho kufríka na náradie. Ploché a spojovacie diely dostanete v obchodoch pre domácich majstrov a bývajú zväčša balené po viac kusov. Dôležité: Uistite sa, že máte poruke skrutky tej správnej hrúbky. Najlepšie tak urobíte pomocou vrtáka so zapusteným okrajom. Ak taký nemáte, otvory môžete navŕtať aj s trochu širším vrtákom, ktorý vytvorí malú drážku, do ktorej sa neskôr zapustí hlava skrutky.
- Ručná pílka: na menšie rezacie práce, ako je táto, je dobrou voľbou kompaktná ručná píla.
- Brúsny papier: Po odpílení zostanú na dreve okraje drsné a rozštiepené, niekedy dokonca až vytrhané. Na pomoc vám tu však prichádza brúsny papier. Môžete použiť aj praktický brúsny blok.
- Klasický alebo akumulátorový skrutkovač
- Moridlo: Ak chcete svoj nový kufrík na náradie aj natrieť, drevo môžete najprv ošetriť moridlom. To si dokážete vyrobiť aj sami: V hrnci nechajte zovrieť vodu a vyvarte v nej, aspoň po dobu 20 minút, škrupinky z vlašských orechov. Tekutinu potom už len preceďte a môžete začať s natieraním.
Majstrujeme kufrík na náradie – návod krok po kroku
Pri opracovávaní dreva je vždy výhoda vopred navŕtať všetky diery (najlepšie je použiť nástavec na vŕtanie dreva). Neuľahčí to len skrutkovanie, ale celkovo prácu. Vďaka týmto prípravným prácam tiež hrozí menšie riziko, že drevo praskne či sa v najhoršom prípade stane úplne nepoužiteľným.Rozmer kufríka získame tak, že vezmeme všetko, čo bude neskôr jeho obsahom. Podľa toho určíme minimálny rozmer. Najväčším predmetom, ktorý tam neskôr bude musieť vojsť, bude v našom prípade ručná lopata. Tá nám teda poslúži ako dobrý základ.
V prípade nami naplánovaného modelu nám ako základňa poslúžia dve rovnako veľké drevené lišty (dlhé zhruba 2 metre). Po celom obvode sa potom pripevní rám, na ktorý sa na konci upevní rukoväť. Dôležité pri meraní je, aby boli bočné diely o niečo väčšie ako dosky zo základne.
V ďalšom kroku si s pílou narežeme jednotlivé diely na požadovanú veľkosť. Urobme tak radšej niekde vonku na čerstvom vzduchu, kľudne aj na balkóne či v záhradke, pretože pri pílení padajú dookola drobné triesky, ktoré potom lietajú vzduchom a to nemusí byť v žiadnom prípade príjemné pre ovzdušie v byte či dome.
Potom vezmeme brúsny blok a zabalíme ho do brúsneho papiera – ak je to nutné, papier orežeme tak, aby sa prispôsobil veľkosti bloku. Teraz s ním prebrúsime všetky hrany a mierne ich zaoblíme.
V prvom kroku k sebe priskrutkujeme pomocou plochých spojok dve základné dosky. Optimálnu stabilitu možno dosiahnuť nielen pripevnením jedného dielu na každú stranu (približne pol centimetra od okraja), ale aj jedného v strede.
V prípade rámu najprv na kratšie strany pripevníme spojovacie diely a potom rám pripevníme na už predtým skonštruovanú základňu. Ďalej nasledujú dve dlhé lišty.
Teraz prichádza azda tá najzložitejšia časť celého kufríka na náradie.Aby mala rukoväť tú správnu dĺžku, najprv zmeriame vzdialenosť od jedného vonkajšieho okraja k druhému (na užšej strane kufríka), potom potrebnú dĺžku odrežeme z tyče a odpílený kraj obrúsime.
Zo zvyšku drevenej lišty odpílime dva úzke kúsky, ktoré poslúžia ako držiak okrúhlej tyče – ich výšku si zvolíme podľa potreby. Stred úzkej strany kufríka, ako aj lišty na rukoväť si teraz naznačíme ceruzkou – tieto časti potom priskrutkujeme.
Okrem toho je dôležité, aby sme si vyznačili priemer okrúhlej tyče na oboch horných okrajoch oboch pomocných dielov, zistili, kde je stred a potom ho navŕtali. To isté platí aj pre okrúhlu tyč, ktorú si tiež navŕtame v strede.
Keď už máme pripevnené oba pomocné diely, zostáva už len pripevniť rukoväť a zvonku ju priskrutkovať.
Keďže skrutky a spojovacie diely, ktoré sme pripevňovali na začiatku, sa nachádzajú zospodu kufríka, môže sa stať, že kufrík bude po položení trochu nestabilný, že sa bude jemne kývať. Aby sme tomu ale zabránili, môžeme si na kufrík zo zvyškov drevenej tyčky o výške cca 1 cm) vyrobiť malé nožičky, ktoré pripevníme na spodnú stranu kufríka. Aby sa nám ľahšie pripevňovali, celé ich prevŕtame. Dôležité je, aby sme otvory nechali zapustené.
Hotovo, nový pomocník na majstrovanie a na práce v záhradke je pripravený!