Active Beauty
Go Green Challenge: Päť nápadov zelenej výzvy
čas čítania: min
Udržateľnosť

Go Green Challenge: Päť nápadov zelenej výzvy

Žiť udržateľne. Zámer máme všetci rovnaký. Ale kde začať? A nie je ekologický životný štýl príliš náročný? Áno, chvíľu trvá, kým sa nové zvyklosti pevne zakorenia aj v kolobehu nášho každodenného života. Pomáha však, ak do toho jednoducho vhupneme a nové veci si najprv vyskúšame. Potom si uvedomíme jedno: Tieto Go Green Challenges sú skutočne zábavné a my sme na naše malé i väčšie úspechy patrične hrdí.

Päť Go Green Challenges pre udržateľnejší život

1. Týždeň bez auta

Fakt, že auto je pre životné prostredie horšie ako verejná doprava, je jasné všetkým. Avšak kto vie, aký veľký ten rozdiel v skutočnosti je? Vďaka CO2 kalkulačkám si môže každý vypočítať, aká je jeho produkcia emisií pri jazde autom. Ak presedláte z auta na verejnú dopravu alebo na bicykel (samozrejme, bez problémov aj v zime!), môžete ušetriť stovky kilogramov CO2: Pri dennodennom dochádzaní do práce na vzdialenosť desiatich kilometrov vyprodukuje auto so spaľovacím motorom približne 400 kilogramov CO2 za rok. Ak však zvolíte dopravu autobusom alebo vlakom, tieto dopravné prostriedky vyprodukujú ročne len približne 140 kilogramov – v prípade E-biku je to ročne sotva 9 kilogramov CO2. Ľudia, ktorí sa bez auta naozaj nezaobídu, majú inú možnosť: napríklad skúsiť požiadať o viac dní v týždni na homeoffice alebo sa poobzerať po možnosti spoločného využívania auta.

A práve to prináša Go Green Challenge: Obmedziť jazdenie autom prospieva nielen našej planéte, ale aj našej fyzickej kondícii. Trčanie v dopravných zápchach a drahé pohonné hmoty sú minulosťou. Ak sa pohodlne uvelebíte v autobuse alebo vo vlaku, môžete drahocenný čas využiť napríklad aj na dobrú knihu, vypočutie si podcastu, na prácu – alebo jednoducho na pokec so spolucestujúcimi.

2. Jeden Zero Waste deň

Nevyprodukovať za deň ani gram odpadu – takáto udržateľná challenge neznie až tak náročne, čo poviete? Tak či onak, štatistiky sú šokujúce: V roku 2019 vyprodukoval každý obyvateľ EÚ 502 kilogramov odpadu, čo je o celých sedem kilogramov viac ako rok predtým. Každý Slovák priemerne vyhodil do odpadových nádob 435 kilogramov komunálneho odpadu.

Čo sa s tým dá robiť? Tak napríklad nakupovať v bezobalových obchodoch alebo na trhoch, využívať plniace stanice alebo si namiesto kúpy hotových jedál variť doma. Ak sa vám aj takýto „zero waste“ deň nepodarí realizovať na jednotku, jednoducho to planéte vynahraďte: napríklad aktivitou „plogging“, keď si pôjdete zabehať, vezmite si so sebou malé vrecúško a pozbierajte cestou odpadky, na ktoré narazíte.

3. Deň lokálneho stravovania

Čerstvé vitamíny, optimálna zrelosť a krátke prepravné trasy: S regionálnymi a sezónnymi potravinami vo svojom nákupnom košíku urobíte niečo dobré nielen pre životné prostredie, ale aj pre svoje zdravie. Ako to teda vidíte, ste ochotní jeden celý dlhý deň maškrtiť len miestne potraviny? Plne chápeme, táto časť Go Green Challenge je skutočnou výzvou, najmä počas chladného obdobia roka. Ale vedzte, že aj na jeseň či dokonca počas zimy nám náš kraj ponúka dostatok chutného, sezónneho a regionálneho ovocia a zeleniny.

4. Mesiac bez nákupov

Textilný priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia vôbec: Spotrebúva veľa zdrojov, ako napríklad vodu a pri mnohých krokoch výrobného procesu sa do ovzdušia uvoľňujú sčasti nefiltrované chemikálie. Mnohé odevy sa pritom vyrábajú v krajinách tretieho sveta a kým sa dostanú do našich šatníkov, musia absolvovať mnoho mnoho kilometrov. Pri výrobe bavlneného trička sa uvoľní do ovzdušia takmer 4,3 kilogramu skleníkových plynov, v prípade polyesterového je to dokonca 5,5 kilogramu.

Najšetrnejšie k nášmu životnému prostrediu a ovzdušiu pristupuje to oblečenie, ktoré sa nevyrába a tým pádom ani nekupuje. Výmenné burzy alebo second-hand obchody sú skvelé možnosti, ako objaviť novú radosť aj v už nosených kúskoch. Visible mending dodá osobitý a kreatívny vzhľad starším a zničeným veciam. Naša výzva číslo štyri teda znie: Celý mesiac nenakupovať nič na seba. Jedna jediná výnimka, kedy sa tovar môže nahradiť novým: AK je naozaj neopraviteľný.

5. Víkend digitálneho detoxu

Ráno nás budí smartfón, hneď po zobudení v ňom skontrolujeme, aké nás čaká počasie, každý deň napíšeme nespočetné množstvo správ a e-mailov, večer zas relaxujeme pri online seriáloch: jednoducho sme neustále obklopení zariadeniami, ktoré si vyžadujú elektrinu a pripojenie na internet. Energia sa však z veľkej časti vyrába spaľovaním fosílnych palív, napríklad uhlia alebo ropy. Riešením je digitálny detox – stačí byť častejšie offline. Samozrejme, v bežný pracovný týždeň je to pre mnohých z nás nereálne. Ale čo tak sa digitálne zdetoxikovať cez víkend? Stretnúť sa s priateľmi alebo rodinou, spoločne niečo dobré uvariť, pozvať susedov na večer strávený pri spoločenských hrách, prečítať si dobrú knihu, ísť si zašportovať alebo sa pustiť do DIY projektu, ktorý ste si naplánovali už dávnejšie – naozaj existuje kopec skvelých spôsobov, ako kvalitne stráviť čas aj offline.

Zlákali sme vás na Go Green Challenge?

Máte chuť na ďalšie výzvy v oblasti udržateľnosti? Mnoho inšpirácií a udržateľných nápadov ponúka aplikácia Go Green Challenge, ktorá svojim používateľkám a používateľom zadáva každý týždeň úlohy súvisiace s ekologickým prístupom k životnému prostrediu. Aplikácia bola vyvinutá na Postupimskej univerzite. Tým, že odkrýva témy, ako spotreba energie, predchádzanie vzniku odpadu a mobilita, sa snaží komplexne pomôcť ľuďom, aby krok po kroku dospeli k udržateľnému životnému štýlu.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.